Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV: Zwycięstwo Jastrzębskiego Węgla

Puchar CEV: Zwycięstwo Jastrzębskiego Węgla

W drugim meczu turnieju kwalifikacyjnego Pucharu CEV siatkarzy rozgrywanego w Jastrzębiu, gospodarze - KS Jastrzębski Węgiel, pokonali fiński zespół Sampo Pielavesi 3:0 (25:19, 30:28, 25:15). Jutro dwa następne spotkania turnieju.

Jastrzębianie przystąpili do meczu bardzo stremowani. Wspólnego języka z kolegami nie potrafił nawiązać rozgrywający miejscowych – Petteri Laurila w wyniku, czego dwa razy na blok naciął się Szymański i Sampo prowadziło 4:2. Jednak po kilku minutach to Jastrzębie z dwupunktową przewagą chodziło na przerwę techniczną. Gościom po potężnych zbiciach Cielavsa i Siltalii doprowadzili do remisu po 11. Przy stanie 13:13 trzy ataki skończył „Gelu” i Jastrzębski Węgiel objął prowadzenie 16:13. Kapitalnie w obronie spisywał się Plamen Konstantinov. To na niego większość piłek zagrywali Finowie. Właśnie on przy wyniku 18:14 z ziemi wybronił mocny atak Cielavsa, a poprawkę Litwina zablokował rodak Konstatnonova – Stefanov. Końcówka seta to popis dwóch siatkarzy Plińskiego i Stefanova, którzy od stanu 21:17 na zmianę zdobywali punkty. Pierwszy set pewnie wygrała drużyna z Jastrzębia 25:19.

Nic nie zapowiadało, że druga odsłona meczu będzie taka dramatyczna. Siatkarze z Pielavesi objęli prowadzenie 2:0 po tym jak najpierw zagrywkę zepsuł Laurila, a chwilę później po raz trzeci w meczu zablokowany został Szymański. Kadziewicz z Konstantinovem doprowadzili do wyrównania 4:4, blokując najskuteczniejszego w drużynie Sampo – Cielavsa. Wystarczyła chwila nieuwagi w przyjęciu i goście po asie serwisowym Siltalii po raz kolejny prowadzili dwoma punktami 7:5, 10:8. W drużynie Jastrzębia ścianę nie do przejścia w drugim secie stanowił Paterii Laurila, który wraz z Łukaszem Kadziewiczem trzy razy pod rząd zablokowali fińskiego przyjmującego – Antti Siltalę i na tablicy było 13:12 dla miejscowych. Sampo Pielavesi objęło ponownie prowadzenie 14:13, 17:15 po błędach w przyjęciu Stafanova i trener Igor Prielożny dał odpocząć bułgarskiemu przyjmującemu, wysyłając na boisko Marcina Wikę. W końcówce seta ciężar gry wziął na siebie Konstantinov, który potężnym asem serwisowym doprowadził do stanu 22:22. Od tego momentu obie drużyny szły łeb w łeb. Na zmianę zbijali „Gelu” i Cielavs. Przy stanie 28:28 miała miejsce dyskusyjna decyzja ukraińskiego sędziego Viktora Kozlovskyego, jak się później okazało, mająca decydujące znaczenie dla dalszych losów tego seta. W rozgrywanej przez Finów akcji, Kozlovskyy dopatrzył się czterech odbić i to gospodarze wyszli na prowadzenie. Chwilę później cała hala szalała z radości, kiedy Konstantinov popisał się kolejnym asem serwisowym, kończąc drugiego seta 30:28.

W trzecim secie Finowie, podłamani przegraną w poprzednim secie, wyraźnie odpuścili. Tylko do stanu 7:7 dotrzymywali kroku gospodarzom, którzy szybko osiągnęli znaczącą przewagę. Najpierw dwa ataki zaliczyli Stefanov i Szymański i na tablicy było 12:7. Chwilę później było już 17:10, kiedy potężnymi serwami bombardował Finów Ivaylo Stefanov, a akcje ze środka wykańczał kapitan miejscowych – Daniel Pliński. Trzeciego seta 25:15 zakończył Grzegorz Szymański i Jastrzębski Węgiel pokonał Sampo Pielavesi w całym meczu 3:0

Jastrzębski Węgiel – Sampo Pielavesi 3:0

(25:19, 30:28, 25:15)

Składy drużyn:

Jastrzębie: Pliński, Laurila, Szymański, Kadziewicz, Stefanov, Konstantinov, Rusek (l), Wika, Siezieniewski

Sampo: Siltala, Ivanov, Cielavs, Aamuvuori, Maatta, Pietikainen, Virolainen (l), Salokaugas

W pierwszym meczu turnieju holenderski zespół Piet Zoomers Apeldoorn pokonał rumuńskie Dinamo Bukareszt 3:2.

Piet Zoomers Apeldoorn – Dinamo Bukareszt 3:2

(25:21, 21:25, 18:25, 25:17, 15:7)

Piet: Van Tarel, Rauwerdink, Jago, Kuijk, Maan, Olshoorn oraz Maan (l), Posthuma, Klapwijk, Sturkenboorn

Dinamo: Mircea, Dumitrescu, Macorei, Zadorojnai, Muresan, Podolewski(l), Burnett