Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Dobry start BKS-u Stal Bielsko-Biała w Pucharze Konfederacji

Dobry start BKS-u Stal Bielsko-Biała w Pucharze Konfederacji

Rozpoczął się turniej Pucharu CEV rozgrywany w Bielsku-Białej. W dzisiejszych meczach Martinus Amstelveen łatwo pokonał Bayer Leverkusen, a gospodynie w pięciu setach uporały się z drużyną Post Schwechat.

Bayer 04 Leverkusen – hcc!net Martinus Amstelveen 0:3

(17:25, 23:25, 19:25)

Składy

Bayer: Radzuweit, Schaus, Schlest, Subbotina, Stockmann, Preiss, Thomsen (libero) oraz Zautys, Gartner

Martinus: K. Staelens, Ch. Staelens, Stam, Heuvel, Jans, Filer, Tienen (libero)

Punktualnie o 18:30 rozpoczęło się spotkanie gospodyń z mistrzyniami Austrii.

BKS znakomicie wszedł w mecz, a to głównie za sprawą świetnie dysponowanej w polu serwisu Karoliny Kosek. Przyjmująca gospodyń zagrywała od stanu 3:3 i pomyliła się dopiero po przerwie technicznej (9:3). Post szybko odrobił straty (9:9), lecz bielscy kibice nie musieli długo czekać na ponowne prowadzenie swoich ulubienic (14:11). W końcówce kolejne zagrywki Kosek (19:15) oraz Katarzyny Jaszewskiej (22:16) powiększyły ich przewagę do 6 punktów. Po świetnym finiszu bielszczanki zwyciężyły do 19.

Połowa drugiego seta była niemalże kopią pierwszej odsłony, z tym, że na korzyść Austriaczek. W środkowej części gry wynik oscylował w okolicy remisu. Dopiero seria bloków w końcówce, pozwoliła „Stalówkom” odskoczyć na 3 „oczka (21:18). W tym momencie zespół ze Schwechat kompletnie stanął i do końca partii nie zdołał wygrać ani jednej akcji.

Po zmianie stron BKS wyszedł na prowadzenie 6:1, jednak nie cieszył się nim zbyt długo (7:7). Przy stanie 10:10, gospodynie ogarnęła niemoc i przegrały 4 kolejne akcje, podobna „czarna” seria miała miejsce po drugiej przerwie technicznej (15:22). W tym momencie jasne stało się, że set padnie łupem mistrza Austrii. W trakcie gry zespół gości, mający spore pretensje do pracy arbitrów, został ukarany aż dwoma żółtymi kartkami.

Zawodniczki Postu wyraźnie się rozegrały i na wstępie 4 partii posiadały lekką przewagę. Po pierwszej przerwie technicznej (6:8) Stal zaczęła odzyskiwać kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami, a sygnał do ucieczki asem serwisowym dała Anna Podolec (11:10). Przy stanie 21:18 trener Wolfgang Kipf zdecydował się na wprowadzenie w pole zagrywki Moniki Kucerovej. Decyzja szkoleniowca okazała się strzałem w dziesiątkę, gdyż czeska atakująca posłała dwa znakomite serwisy na stronę Stali i jej drużyna przegrywała już tylko 20:22. Od tego momentu, aż do końca partii bielszczanki nie zdołały zdobyć ani jednego punktu i uległy przyjezdnym 22:25.

Tie-break dobrze rozpoczął się dla gospodyń, jednak prowadzenie 3:1 szybko przeszło do historii na rzecz rezultatu 3:4. Od tego momentu na tablicy wyników raz po raz pojawiał się remis. Po zmianie stron skuteczne zbicie Joanny Staniuchy dało Stali 2 „oczka” przewagi. Dalej było już tylko lepiej. Przy stanie 14:10 piłkę w aut posłała Martina Konecna i zwycięstwo bielszczanek stało się faktem.

BKS Stal Bielsko-Biała – SVS Post Schwechat 3:2

(25:19, 25:18, 20:25, 22:25, 15:10)

Składy:

BKS: Staniucha, Sadurek, Kosek, Podolec, Jaszewska, Mróz, Barszcz (libero) oraz Gajgał, Niedźwiecka, Maj

Post: Keimer, Jenkins, Kucerova, Konecna, Ojo, Kocar, Coulter (libero) oraz Quing, Stribrna

Wolfgang Bohm, manager Postu miał pretensje do pracy arbitrów, jednak jak sam przyznał: dzisiejsze spotkanie wygrał BKS, a nie sędziowie. Podkreślił także, że team ze Schwechat to praktycznie nowa drużyna, gdyż przed sezonem zasiliło ją aż 8 nowych zawodniczek. Według Bohma dzisiejszy mecz był najlepszym pucharowym spotkaniem Postu w tym sezonie.

Trener BKS-u Zbigniew Krzyżanowski stwierdził, że mistrz Austrii ma żywiołową obronę. – Ciężko nam się gra z takimi zespołami, bo nie zawsze mamy kończący atak. Bielski szkoleniowiec zapytany o ocenę spotkania Martinusa z Bayerem powiedział: To był „smutny” mecz, jakby Niemki od razu uznały wyższość rywalek..

Kapitan a zarazem najlepsza zawodniczka dzisiejszego spotkania w szeregach BKS-u, Joanna Staniucha mówiła, że zespół austriacki zaskoczył ją i jej koleżanki silną zagrywką.