Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar CEV – Nafta w Bukareszcie zagra o awans

Puchar CEV – Nafta w Bukareszcie zagra o awans

Od piątku do niedzieli Nafta-Gaz Piła weźmie udział w turnieju eliminacyjnym Pucharu CEV, który odbędzie się w Bukareszcie. Nafta zmierzy się z zespołami Crvenej Zvezdy Belgrad, Rapidu Aibo Bukareszt i VFM Franches-Montagnes.

Tylko zwycięzca turnieju awansuje do 1/8 finału tego Pucharu. Przed rokiem Nafta wygrała taki turniej w Baranowiczach, pokonując zespoły Atlantu Baranowicze, Skupu Ołomuniec i Universytetu Biełgorod. Rywalki, które czekają na Naftę w Bukareszcie wydają się być nieco mocniejsze.

Crvena Zvezda Belgrad to rywalki Nafty w edycji 2002/2003 Ligi Mistrzyń. Wówczas ?nafciarki? zarówno w Belgradzie jak i Pile wygrały z tym zespołem po 3:0. Tyle tylko, że w najbliższy weekend staną na przeciw siebie dwie zupełnie inne drużyny. Zespół serbski personalnie nie przypomina tamtego sprzed trzech lat. Ze starych znajomych praktycznie pozostały dwie siatkarki, Marija Mratinkovic i Maja Ognjenovic. Wiele siatkarek z tego klubu odeszło, w tym część do najsilniejszej ligi na świecie, ligi włoskiej. Tak stało się chociażby z Anją Spasojevic, która aktualnie gra w Asystelu Novara czy Ivaną Djerisilo, reprezentującej obecnie barwy Minetti Infoplus Vicenza. Trudno więc określić w tej chwili siłę gry serbskich rywalek, ale wydaję się, że są w zasięgu Nafty.Natomiast zupełnie nieznane są pilskiej ekipie zespołu Rapidu Bukareszt i szwajcarskiego VFM Franches-Montagnes. Ten ostatni jest zespołem szwajcarskim jedynie z nazwy. Gra w nim 5 Brazylijek, Peruwianka i 4 Szwajcarki. Sądząc po wynikach VFM w lidze szwajcarskiej, jest to czołowy zespół tego kraju. Aktualnie zajmuje 3. miejsce, ustępując jedynie gwiazdom z Volero Zurich i znanemu na europejskich parkietach Zeiler Koniz. Wszystkie te trzy zespoły mają po sześciu kolejkach po pięć zwycięstw (Volero grało tylko pięć spotkań). Należy przypuszczać, że ten stosunkowo niewysoki zespół (poza osiemnastoletnią Mandy Wigger ? 190 cm), najwyższa Micheli Pissinato mierzy 184 cm, grać będzie szybką, kombinacyjną i spontaniczną siatkówkę, tym bardziej , że Brazylijki grę taką mają w naturze.

Rapid Aibo Bukareszt jest aktualnym liderem rumuńskiej ekstraklasy siatkarek. Po pięciu ligowych kolejkach z pięcioma zwycięstwami na koncie przewodzi stawce zespołów walczących o tytuł mistrzyń kraju. W zespole, poza dwoma Bułgarkami i Serbką grają same Rumunki. Trudno ocenić siłę i styl gry tego zespołu. Nafta po raz pierwszy spotka się z tym zespołem na turnieju w Bukareszcie.

Przed rokiem Nafta awansując z turnieju w Baranowiczach w 1/8 finał pokonała francuski Riom, a na drodze do Final Four CEV Cup, stanął jego późniejszy zwycięzca – zespół Desparu Perugia.

Jak będzie w tym roku czas pokaże. Pierwszy krok należy zrobić w Bukareszcie i wygrać turniej. Nie będzie to łatwa sztuka, ale nie niemożliwa.

Do Bukaresztu trenerzy oraz siatkarki Nafty-Gazu Piła pojadą w radośniejszych nastrojach. Oni i włodarze klubu mają powód do zadowolenia Jest nim oczekiwana od dawna propozycja sponsorska, wystosowana przez PGNiG S.A. w Warszawie. Niebawem podpisany kontrakt trafi ponownie do klubu, ale nie będzie to oznaczało beztroski finansowej klubu. Umowa, która zaproponowało PGNiG, to daleko idące fundusze w stronę wyników sportowych klubu. Teraz jednak, gdy w zespole brakuje sześciu siatkarek z poprzedniego sezonu (odeszły, mając intratniejsze propozycje z innych klubów), będzie o to bardzo trudno.

Nutką optymizmu napawa fakt, że istnieje możliwość iż dołączy do sponsorów Nafty Poczta Polska, która obok PGNiG oraz firmy SAF Polska wspierałaby brązowe medalistki ubiegłorocznych mistrzostw Polski. A może ich śladem podąży ktoś jeszcze?

Program turnieju:

4.11.2005
Rapid Aibo Bukareszt - Nafta-Gaz Piła godz. 17,00
VFM Franches-Montagnes - Crvena Zvezda Belgrad godz. 19,00

5.11.2005
Rapid Aibo Bukareszt - VFM Franches-Montagnes godz. 17,00
Nafta-Gaz Piła - Crvena Zvezda Belgrad godz. 19,00

6.11.2005
Crvena Zvezda Belgrad - Rapid Aibo Bukareszt godz. 17,00
VFM Franches-Montagnes - Nafta-Gaz Piła godz. 19,00.[b]

Autor: Adam Martowicz

źródło: SportoweFakty.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary

Więcej artykułów z dnia :
2005-11-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved