Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Gajić: Na razie pracuję oczyma

Gajić: Na razie pracuję oczyma

- Interesem klubów jest również interes reprezentacji. To bardzo ważne, aby znaleźć wspólny język - mówi szkoleniowiec reprezentacji Rosji, Serb Zoran Gajić. Mimo, iż sezon reprezentacyjny został zakończony, trener Sbornej nie narzeka na brak zajęć.

Po porażce w finale Mistrzostw Europy nastąpiła przerwa w Pana aktywnej działalności jako trenera Sbornej. Czym Pan się teraz zajmuje?

Tak na prawdę nie przestałem aktywnie pracować. Prawdą jest, że teraz nie prowadzę treningów i nie studiuję gry innych drużyn jak to było do tej pory. Ale analizuję grę ligi rosyjskiej, w której występują kandydaci do gry w drużynie narodowej. Można powiedzieć, że narazie pracuję oczyma jednakże wkrótce w moim biurze USZ „Przyjaźń” będę tworzył coś na zasadzie systemu wymiany informacji między klubami przez Internet. To nie jest takie łatwe. Po każdym meczu drużyna musi przesłać nagranie na stronę www.volleyservice.ru, nagranie to będzie dostępne nie tylko dla mnie, ale również dla innych klubów. Wszystkie nagrania będą zsynchronizowane to jest rozbite na fragmenty gry, które później daną drużynę będą interesować, albo na konkretnych zawodników, przez moim pomocników. Chciałbym również podkreślić, że nasza federacja siatkówki zobowiązała się pokryć wszelkie wydatki związanego z tym systemem. Myślę, że stworzenie takiej bazy danych to kroki w rozwoju siatkówki w Rosji.Czy ktoś z trenerskiego sztabu Sbornej będzie wciąż pracował razem z Panem?

Nie. Pierwotnie planowałem, że może zostać Buzato, jednakże on jak i pozostali pracują teraz w klubie (Dinamo Moskwa) W związku z tym, ja poprosiłem przedstawicieli federacji o to, żeby zebrali moich pomocników raz w tygodniu w moim biurze, aby pomogli w tworzeniu tej strony. Oczywiście nie wszyscy naraz, ale żeby zawsze ktoś był. Myślę, że to jest wystarczające. Mam nadzieję, że ten system skonstruowany przez nas będzie działał bardzo długo i będzie wciąż udoskonalany. Na przykład ja chciałbym kontrolować treningi drużyn superligi online z pomocą tylko samego Internetu.

Jak wiadomo niektóre klubu nie palą się do dzielenia się statystykami z ich meczów, wolą pewne liczby przemilczeć. Więc podejrzewam, że nie wszystkie z entuzjazmem mogą patrzeć na powstawanie takiego systemu?

W mojej opinii taki system przyniesie korzyści dla wszystkich drużyn. Do tej pory musieli wydając pieniądze posyłając na każdy mecz konkretnych swoich ludzi, którzy zdobywali dla nich istotne informacje. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że będzie w niektórych klubach problem z szybkim Internetem. Ale mam nadzieję, że uda nam się to rozwiązać. Podstawową rzeczą jest to, że drużyny, które znaczą w naszej lidze najwięcej mają dobrych statystyków, jak choćby Buzato w Dynamo Moskwa, czy Lazurkin w Lokomotivie Bielgorod.

Czy dla Pana istotne jest, żeby cały sztab z reprezentacji Rosji miał aktywny udział w lidze rosyjskiej?

Koniecznie, moi współpracownicy nie mogą podczas ligi stracić formy (śmiech) tak na prawdę nigdy nie ingerowałem w to, co robi mój sztab, na przykład Brano Jovanov podpisał kontrakt z Iskrą. Miał pełne prawo wyjechać za granicę. W sztabie szkoleniowym Rosji jesteśmy zajęci kilka miesięcy w roku i ważne jest, aby poza tym podnosili swoje kwalifikacje.

Czy zamierza Pan zwoływać jakieś konferencje z klubowymi trenerami w trakcie sezonu?

To jest obowiązkowe. Najprawdopodobniej pierwsze takie spotkanie będzie miało miejsce w dzień poprzedzający mecz gwiazd albo w najgorszym razie przed final four Pucharu Rosji. Tego typu spotkania są niezbędne. Ja bym bardzo chciał w szczegółach zaprezentować kolegom swoją wizję rozwoju rosyjskiej siatkówki. Chciałbym wyjaśnić jak należałoby moim zdaniem wspomóc przygotowania Sbornej. Oczywiście z przyjemnością wysłucham ich opinii oraz wszelakich pytań. Najważniejsze, że musimy się zrozumieć nawzajem. Interesem klubów jest również interes reprezentacji. To bardzo ważne, aby znaleźć wspólny język.

Jak wiele spotkań naszej ligi już Pan zobaczył?

Prawie wszystkie rozegrane w Moskwie. Ale ja osobiście uważam, że obecność na meczach nie daje możliwości obiektywnej oceny. Uważam, że trzeba analizować konkretne fragmenty, mieć wgląd w statystyki. Czasem tylko liczby mogą wyłapać niuanse dzielące obydwie drużyny. Tego nie zobaczy się gołym okiem.

Kiedy zamierza Pan ogłosić listę kandydatów do reprezentacji na przyszły roku?

Jak zawsze, federacja musi wysłać listę do FIVB do końca stycznia. Ale taką całkiem pierwszą listę przygotuję po meczu gwiazd super ligi. Nie chcę podawać nazwisk wcześniej niż muszę, niż mija termin. Tak żeby każdy zawodnik wiedział, że wciąż ma szansę zawalczyć o kadrę.

Co powiedziałby Pan o formie Siergieja Baranowa?

W pewnym momencie całkowicie stracił koncentrację i do dzisiaj nie potrafi jej odnaleźć. Z jakiego powodu? Nie wiem, jednakże ja nie mam wątpienia, że w przyszłości ten zawodnik przyniesie korzyści reprezentacji.

źródło: inf. własna, Sport Express

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2005-11-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved