Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Jest koniunktura, ale do najlepszych lig nam jeszcze daleko

Jest koniunktura, ale do najlepszych lig nam jeszcze daleko

fot. archiwum

Dzięki sukcesom reprezentacji jest koniunktura na kobiecą siatkówkę. - Kadra zrobiła swoje, teraz czas na kluby - mówi trener "Złotek", Andrzej Niemczyk, przed rozpoczęciem ligowego sezonu. Czy sukcesy kadrowe przeniosą się na polską ligę?

W sobotę rozpoczynają się rozgrywki Ligi Siatkówki Kobiet. W ekstraklasie pań wystąpi kilka mistrzyń Europy, podopiecznych Andrzeja Niemczyka. Czy udział reprezentantek Polski w rozgrywkach ligowych sprawi, że będą one na wyższym poziomie niż w poprzednim sezonie? – Mam nadzieję, że tak będzie. Narzekałem na poziom rozgrywek ligowych w poprzednim sezonie, bo był słaby i niegodny złotego medalu. Mam nadzieję, że obecna liga będzie lepsza. Lepsza niż ostatnia i nawet ta sprzed dwóch lat. Jest zresztą kilka rzeczy, które napawają mnie nadzieją na podwyższenie poziomu. W końcu zagra grupa siatkarek, srebrnych medalistek Uniwersjady. Jest siedem mistrzyń Europy. Szersza jest grupa zespołów, które mogą walczyć o medale. Do podium kandyduje pięć, a może nawet aż sześć zespołów, jeśli poprawi się gra poznańskiego AZS AWF, który ma przecież u siebie Sylwię Pycię z mojej złotej drużyny. Nawet jednak, jak Poznań nie dołączy do czołówki, walka między pozostałą piątką, a więc zespołami z Kalisza, Bydgoszczy, Piły, Bielska i Muszyny będzie szalenie zażarta. To i tak połowa stawki w ekstraklasie, a jak połowa ligi walczy o medal, to musi być ciekawie – powiedział Andrzej Niemczyk, trener naszych złotych medalistek z ostatnich mistrzostw Europy.

Może na początku rozgrywek będzie mniej rewelacji, bo z powodu kontuzji nie zagra na razie kilka czołowych siatkarek m.in. Masza Liktoras, Kasia Skorupa. Nie w pełni zdrowa jest Agata Mróz. O sile poszczególnych zespołów więcej będzie można powiedzieć po powrocie reprezentacji z Japonii. Pierwsze trzy kolejki przed wyjazdem do Azji niewiele pokażą – dodał popularny w całym kraju selekcjoner.

Nasze żeńskie zespoły wystąpią również w europejskich pucharach. W ostatnich latach występy na europejskiej arenie powodów do dumy nie przynosiły. Czy w tym roku będzie inaczej? Zdaniem Andrzeja Niemczyka do klubowych potęg Europy sporo naszym klubom jeszcze brakuje. – O to będzie szczególnie ciężko. Jest w Europie kilka lig, w których gra się lepszą siatkówkę. Wiadomo, że włoska liga jest na razie wzorcem nie do doścignięcia. Lepiej jest we Francji, choć tam rządzi jeden zespół: Cannes. Wyższy poziom jest także w Rosji i chyba w Turcji. Kiedy mówię o wyższym poziomie sportowym to oczywiście mam przede wszystkim na myśli większe bogactwo tamtych klubów. Bez dużych pieniędzy, które trzeba wydać na ściągnięcie zagranicznych gwiazd, nie można myśleć o sukcesach w europejskiej Lidze Mistrzyń. U nas ich nie ma. Mam nadzieję, że na razie.Trener reprezentacji zauważa jednak zmiany na lepsze. – Z podpisania umowy z telewizją jestem szczególnie szczęśliwy. Do tej pory nasza liga była zaściankowa, kisiła się we własnym sosie. Raz na rok się coś mówiło o niej, a potem cisza. Telewizja to impuls dla lokalnych sponsorów, żeby zainwestować w nasze panie. Sukcesy kadry były oczywiście decydujące. Kadra zrobiła swoje. Teraz czas na kluby, żeby wykorzystać tę szansę.

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2005-10-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved