Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Zapowiedź sezonu Ligi Siatkówki Kobiet

Zapowiedź sezonu Ligi Siatkówki Kobiet

fot. archiwum

W nadchodzący weekend rozpoczynają się rozgrywki ekstraklasy kobiet. Będzie to historyczne wydarzenie, gdyż po raz pierwszy liga wystartuje jako profesjonalny twór nadzorowany pod względem organizacyjnym przez spółkę PLPS.

PLPS od 2000 roku organizuje także rozgrywki Polskiej Ligi Siatkówki. W tym czasie męska liga zrobiła wielki krok do przodu. Obecnie większość klubów ma ustabilizowaną sytuację finansową, a wszystkie poza beniaminkami tworzą sportowe spółki akcyjne. Transmisje telewizyjne spotkań przyciągają sponsorów. Za tym wszystkim idzie rosnący poziom ligi – w tym sezonie zasili ją tacy zawodnicy jak Plamen Konstantinov oraz trzej reprezentanci Stanów Zjednoczonych – Brook Billings, David McKienzie i Phil Eatherton.

Czy dawna Seria A kobiet pod patronatem PLPS ma szansę czerpać podobne korzyści?

Wszystko wskazuje na to, że taki scenariusz jest bardzo realny, tym bardziej, że Liga Siatkówki Kobiet ma na starcie lepszą sytuację niż PLS. Jej powstanie zbiegło się w czasie z historycznym sukcesem kadry Andrzeja Niemczyka – obroną złotego medalu Mistrzostw Europy. Wzrok sportowego audytorium skierowany jest więc aktualnie na siatkówkę kobiet. Podobnie było dwa lata temu po Mistrzostwach Europy w Ankarze, jednak wtedy sukces sportowy nie przerodził się w sukces komercyjny. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy był brak zainteresowania ligowymi transmisjami telewizyjnymi ze strony mediów. W tym roku sytuacja diametralnie się zmieniła – TVP 3 wykupiła prawa do emisji spotkań LSK. Dodatkowo na jej antenie w każdą sobotę pojawiać się będzie magazyn „W blasku złota” poświęcony siatkówce kobiet. Efekt takich zmian może być tylko jeden – większe zainteresowanie rozgrywkami ligowymi, a co za tym idzie sponsorzy, którzy zechcą reklamować swoją markę poprzez siatkówkę. W niedalekiej przyszłości powstanie zapewne, bliźniaczy do PLS.pl, serwis internetowy, w którym kibice będą mogli śledzić dokładne statystyki kobiecej ligi.Do podpisania umowy pomiędzy 10 klubami, a PLPS S.A. doszło 17 sierpnia 2005. Ligę Siatkówki Kobiet utworzą:

Grześki Kalisz
Centrostal Focus Park Bydgoszcz 
PTPS Nafta-Gaz Piła
BKS Stal Bielsko-Biała
ZEC SV Gwardia Wrocław
AZS AWF Poznań
KPSK Stal Mielec
MKS Muszynianka-Fakro Muszyna
KS Dalin Myślenice
KS Piast Szczecin

Na parkietach LSK kibice będą mogli podziwiać grę aż siedmiu „złotek”. Aktualne Mistrzynie Europy, które wystąpią w polskiej lidze to: Agata Mróz (BKS Stal), Joanna Mirek, Milena Rosner, Natalia Bamber (wszystkie Muszynianka), Mariola Zenik, Izabela Bełcik (obie Nafta) oraz Sylwia Pycia (AZS AWF).

Od zbliżającego się sezonu wprowadzony zostanie włoski model punktacji. Trzy punkty będą przydzielane za zwycięstwo w stosunku 3:0 lub 3:1, a w przypadku rezultatu 3:2 dojdzie do podziału „oczek” – dwa przypadną zwycięzcy, jedno przegranemu.

Czołówkę Serii A kobiet stanowiły dotąd cztery zespoły – Grześki, Centrostal, Nafta oraz BKS. Do walki o medale w nadchodzącym sezonie włączy się zapewne Muszynianka, tak więc ton rozgrywkom powinna nadawać „wielka piątka”. Próba wytypowania faworyta w tym gronie jest ryzykowna. Walka o mistrzostwo Polski zapowiada się bardzo emocjonująco.

W Muszynie podczas ligowej przerwy rozpoczęła się prawdziwa ofensywa transferowa. Pozyskano dwie reprezentantki Polski – Natalię Bamber (Gwardia Wrocław) oraz Milenę Rosner (Nafta-Gaz Piła). Ze Słowacji ściągnięto rozgrywającą Monikę Smak (OMS SH Senica), znaną polskim kibicom z występów w Skrze Warszawa oraz Stali Bielsko-Biała. Działacze z Muszyny postawili przed zespołem jasny cel – miejsce w „czwórce”, a najlepiej medal. Z takim składem Joanna Mirek i jej koleżanki nie powinny mieć w lidze większych problemów. Na ich niekorzyść przemawia jedynie gorsze zgranie, związane z obowiązkami reprezentacyjnymi trzech kadrowiczek.

Największa strata kadrowa Grześków to odejście do Bielska-Białej dotychczasowej liderki zespołu, Katarzyny Sielickiej (obecnie Jaszewskiej). Kaliski klub, na rzecz reprezentacji Polski mężczyzn, opuścił także pierwszy szkoleniowiec, Alojzy Świderek, a jego miejsce zajął dotychczasowy II trener, Wojciech Lalek. Włodarze Calisii nie pozostali bierni w obliczu osłabień. Hitem było pozyskanie przez nich 21-letniej Anny Barańskiej z Gwardii Wrocław. Mistrzynie Polski zasiliła także wyróżniająca się środkowa reprezentacji Bułgarii, Strashimira Filipova, oraz kadrowiczka Kazachstanu, Yuliya Kutsko. Działacze Grześków po stronie sukcesów mogą zapisać sobie utrzymanie w składzie Marii Liktoras. Popularna „Masza” przechodzi aktualnie rehabilitację po zabiegu artroskopii kolana i najprawdopodobniej nie zobaczymy jej podczas inauguracji sezonu.

Do prawdziwego przemeblowania drużyny doszło w Pile. Zespół Nafty opuściły m.in. Katarzyny: Skowrońska (Minetti Volley Vicenza), Skorupa (BKS Stal) oraz Styskal (Grześki). Na zmianę otoczenia zdecydowały się także: Milena Rosner i Irina Stażyńska. Najmniejszą stratą wydaje się odejście libero Nicole Davis. Świetnie spisującą się Amerykankę zastąpiła aktualna Mistrzyni Europy, Mariola Zenik, która po rocznej przygodzie we Włoszech powróciła do Polski. Naftę zasiliła także Słowenka Tina Lipicer. W nadchodzącym sezonie brązowe medalistki MP poprowadzi Jerzy Matlak. Wobec licznych osłabień przed „nowym-starym” szkoleniowcem stoi ciężkie zadanie.

Najmniejszą aktywność transferową spośród ligowej czołówki wykazywał Centrostal Focus Park Bydgoszcz. Na roczny rozbrat z siatkówką zdecydowała się Dominika Leśniewicz, a Irina Bajdiuk zakończyła sportową karierę. Drużynę znad Brdy zasiliły: Alicja Szajek (Gedania Gdańsk), Agnieszka Śrutowska (BKS Stal) oraz Jolanta Studzienna (OMS SH Senica). Niewielkie ruchy kadrowe przemawiają na korzyść bydgoszczanek, które były rewelacją ubiegłego sezonu.

Ciekawa drużyna powstała w Bielsku-Białej. Po trzech sezonach spędzonych na Podbeskidziu na wyjazd do Szwajcarii zdecydowała się liderka BKS-u, Luba Yagodina (Volero Zurich). Zbigniew Krzyżanowski zdołał ściągnąć do Stali Katarzynę Jaszewską (Grześki), Katarzynę Skorupę (Nafta) oraz Karolinę Kosek. W sparingach BKS wypadał bardzo dobrze. Zarząd klubu liczy, iż w nadchodzącym sezonie drużyna będzie walczyć o najwyższe cele. W pierwszych ligowych spotkaniach z powodu kontuzji stawu skokowego nie wystąpi najprawdopodoniej Katarzyna Jaszewska.

Pozostałe ekipy – AZS AWF Poznań, Stal Mielec, Dalin Myślenice, Gwardia Wrocław oraz beniaminek rozgrywek Piast Szczecin – nie mają wielkich szans na medalowe pozycje. Pomiędzy nimi powinna stoczyć się walka o miejsca w środku tabeli premiujące awansem do play-off.

Runda zasadnicza Ligi Siatkówki Kobiet zakończy się 18 marca. Play-off o mistrzostwo Polski (drużyny z miejsc 1-8) i utrzymanie w lidze (drużyny z miejsc 9 i 10) ruszy 1 kwietnia. Zespół, który zajmie po sezonie 10 lokatę zostanie bezpośrednio zdegradowany, 9 ekipa LSK o utrzymanie będzie walczyć w barażu z wicemistrzem I ligi.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2005-10-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved