Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Porażka mistrzyń Polski

LM: Porażka mistrzyń Polski

W swoim pierwszym meczu w ramach Europejskiej Ligi Mistrzyń, Grześki Kalisz nie sprostały drużynie Pallavolo Sirio Perugia. Najlepszy zespół Italii ubiegłego sezonu, w którego szeregach występuje Dorota Świeniewicz, został pierwszym liderem grupy A.

Początek meczu był udany dla Polek. Siatkarki z Kalisza prowadziły już nawet 19:14, ale nie wykorzystały szansy na „urwanie” choćby seta jednemu z głównych faworytów tegorocznej edycji Ligi Mistrzyń. Ostatecznie Despar wygrał pierwszą partię 25:23. W kolejnych setach mistrzynie Polski nie podjęły już walki. Świeniewicz i jej koleżanki wygrały drugą odsłonę 25:14, a w trzecią 25:16.

Kiedy się spojrzy na zestaw wyjściowej szóstki Perugii – aktualnego mistrza Włoch i tegorocznego zdobywcy Pucharu CEV – przechodzą ciarki. Bo w zespole spod znaku gwiazdy Syriusza (Sirio) są same gwiazdy – znakomite Brazylijki Oliveira Wasilewska i Rogeria Fofao, legendarna Kubanka Mirka Francia, znakomita bułgarska bombardierka Antonina Zetowa czy wreszcie dwie uczestniczki ostatniego finału Mistrzostw Europy – Simona Gioli i Dorota Świeniewicz. Aż miło będzie w Polsce gościć w rewanżu (17 stycznia) zespół, w którym wielki talent chorwackiej siatkówki – Senna Usić – siedzi na ławie.

Kaliszanki w pierwszym secie nie tylko nawiązały walkę z Perugią, ale były blisko wygrania partii. Prowadziły 8:3, 15:10 i jeszcze 22:20. Przegrały jednak emocjonującą końcówkę, a w kolejnych dwóch setach mecz nie miał już historii. Najwięcej punktów dla Włoszek zdobyły Zetowa i Francia – po 15, ale tyle samo zanotowała na swym koncie Anna Barańska z Kalisza.

W kolejnym meczu, w następny czwartek 27 października kaliszanki podejmować będą dobrego znajomego – chorwacką Mladost Zagrzeb, prowadzoną przez trenera reprezentacji Chorwacji Ivicę Jelicia. W kadrze Mladosti znajduje się jedna reprezentantka kraju i uczestniczka ME – Iljana Dugandzić oraz dobrze nam znana Ukrainka Natalia Kwasnyca, która jeszcze niedawno grała w Gwardii Wrocław.

Despar Perugia – Grześki Kalisz 3:0 (25:23, 25:14, 25:16)

Drużyna z Perugii rozpoczęła już rozgrywki ligowe – po trzech kolejkach włoskiej Serie A lideruje tabeli bez straty seta. Liga Siatkówki Kobiet startuje dopiero w nadchodzący weekend.