Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Katarzyna Mroczkowska wraca do gry

Katarzyna Mroczkowska wraca do gry

fot. archiwum

Przez cały poprzedni sezon leczyła kontuzję. Teraz mówi się, że będzie najważniejszą postacią w zespole, a jej dyspozycja może przesądzić o utrzymaniu wrocławskiej Gwardii w krajowej elicie. W listopadzie Katarzyna Mroczkowska wraca do gry.

Jeśli uda mi się do wyleczyć do końca i wrócić do pełni sił, to wezmę na siebie odpowiedzialność za zespół – zapowiada Mroczkowska. – Nie umiem grać na pół gwizdka. Nie przychodzę teraz na treningi dziewczyn, bo przykro mi patrzeć, jak one grają, podczas gdy ja mogę tylko podawać piłki – żali się siatkarka.

 

Mroczkowska jest związana z Gwardią od początku swojej sportowej kariery. W tym czasie tylko przez jeden sezon występowała w Centrostalu Bydgoszcz . Przez lata była niekwestionowaną liderką we wrocławskiej ekipie – jedną z najlepiej zapowiadających się młodych zawodniczek w kraju. Jako siedemnastolatka wystąpiła z reprezentacją narodową w mistrzostwach świata kadetek w Tajlandii i została uznana za najlepszą przyjmującą świata. Zajęła też drugie miejsce w kategorii najlepiej blokującej i najbardziej wszechstronnej siatkarki świata. Duże nadzieje wiązał z Mroczkowską trener kadry narodowej Andrzej Niemczyk . 

Cały poprzedni spędziła na leczeniu kontuzji. Od razu odbiło się to na wynikach zespołu. Trenerzy i działacze zapowiadali, że w optymalnym składzie drużyna była w stanie wywalczyć miejsce w pierwszej czwórce. Ostatecznie skończyło się na piątym miejscu.

 

W tym sezonie prawdziwym sukcesem byłoby zakwalifikowanie się zespołu do play-off. Najważniejsze jednak, żeby w ogóle utrzymać się w lidze. Bez Mroczkowskiej nawet to może być trudne. Na szczęście Andrzej Czamara , prowadzący rehabilitację zawodniczki, przekonuje, że wszystko przebiega prawidłowo i za dwa miesiące Mroczkowska będzie już mogła grać. W tej sytuacji siatkarki Gwardii będą musiały rozegrać bez swojej liderki jedynie trzy mecze ligowe. Rozgrywki rozpoczynają się dopiero 22 października, a od 5 do 26 listopada zaplanowano przerwę ze względu na udział naszych reprezentantek w Pucharze Wielkich Mistrzów w Japonii.

 

Kasia przeszła w marcu artroskopię kolana. W tym przypadku zabieg był poważny, ze względu na rozległe uszkodzenia chrząstki, powierzchni nośnej i powierzchni stawu rzepkowego. Do tego problemy z łękotką – wylicza Czamara . – Po takim zabiegu rehabilitacja trwa od ośmiu do nawet dwunastu miesięcy. Ale w przypadku Kasi wszystko przebiega bardzo sprawnie. Dlatego za dwa miesiące wróci do gry. Już teraz coraz więcej czasu będzie spędzała na treningach czysto siatkarskich, a nie w gabinecie na rehabilitacji – przekonuje Czamara . – Potrzebujemy tylko czasu na ćwiczenia siłowe. Na przełomie listopada i grudnia już wszystko będzie w porządku – zapewnia.

 

Czamara podkreśla jednak, że powrót Mroczkowskiej do gry powinien odbywać się stopniowo.

 

Teoretycznie Kasia będzie mogła grać na 100 procent możliwości od razu, ale logika wskazuje, że jeśli ma się takiego zawodnika w zespole, to on zawsze powinien mieć zmiennika. Zawodnik, który przeszedł operację, już zawsze jest narażony na kolejne zaburzenia – mówi. – Na początku Kasia powinna spędzać na parkiecie połowę czasu gry, a najlepiej jedną trzecią .

 

Mroczkowska nie ukrywa jednak, że kiedy już wróci do gry, nie wyobraża sobie pełnienia w zespole drugoplanowej roli.

 

Nie znoszę wchodzenia na boisko tylko na jednego seta. Takie sytuacje mi nie służą. Czuję się najlepiej, kiedy gram przez cały mecz – mówi siatkarka.

 

Mroczkowska przyznaje, że po tak długiej przerwie obawia się powrotu na parkiet. – Boję się, czy uda mi się być znowu taką zawodniczką jak kiedyś. Wtedy moimi największymi atutami były szybkość i skoczność. Nie wiem, jak będzie teraz… – zastanawia się. – Czasem obawiam się nawet, czy po rocznej przerwie wciąż będę pamiętała, jak się gra? Ale mam nadzieję, że tak. Tego się chyba nie zapomina – kończy.

 

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2005-10-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved