Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Nowa era kobiecej siatkówki w Polsce

Nowa era kobiecej siatkówki w Polsce

fot. archiwum

Pięć lat po siatkarzach ligowe rozgrywki profesjonalne będą mieć siatkarki. Dotychczasowa Seria A zacznie nazywać się Liga Siatkówki Kobiet. W związku z udziałem naszych siatkarek w Wielkim Pucharze Mistrzów dokonano zmian w terminarzu LSK.

Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. w porozumieniu z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej przejęła na siebie obowiązki organizatora rozgrywek o mistrzostwo Polski w siatkówce kobiet.

PLPS S.A. podpisała 17 sierpnia porozumienie z dziesięcioma klubami ekstraklasy, które w sezonie 2005/2006 utworzą Ligę Siatkówki Kobiet. Jej mecze będą transmitowane przez TVP3.

Zadaniami Ligi Siatkówki Kobiet będzie m.in. sprzedaż praw telewizyjnych i reklamowych, działanie w interesie klubów – powiedział prezes PLPS S.A. Artur Popko.Pomysł z powstaniem profesjonalnych rozgrywek kobiecej ekstraklasy zrodził się przed pięciu laty i po różnych perturbacjach został w tym roku zrealizowany.Prezes PZPS Mirosław Przedpełski dodał, że powstanie LSK było jednym z punktów jego programu wyborczego na ubiegłorocznym zjeździe i z satysfakcją odnotowuje jego realizację.

Szefowie klubów z radością przyjęli powstanie zawodowych rozgrywek.

Bardzo ważne będą transmisje telewizyjne, które ułatwią na pewno szukanie sponsorów – powiedział prezes mistrza Polski Grześków Kalisz Jerzy Witczak. – Powstanie LSK na pewno podniesie poziom rozgrywek.

W rozgrywkach LSK udział weźmie kilka złotych medalistek ostatnich mistrzostw Europy z Zagrzebia.

Liga Siatkówki Kobiet będzie jedyną ligą pokazywaną przez telewizję publiczną.

Interesują nas sporty, które odnoszą wielkie sukcesy i gromadzą dużą widownię – powiedział szef sportu w TVP3 Janusz Uznański.

Kluby, które zagrają w LSK to: Grześki Kalisz (mistrz Polski), Pałac Bydgoszcz, Nafta Gaz Piła, BKS Stal Bielsko-Biała, Gwardia Wrocław, Dalin Myślenice, AZS Poznań, Stal Mielec, Muszynianka Muszyna i Piast Szczecin (beniaminek).

W związku z zakwalifikowaniem się reprezentacji Polski siatkarek do Wielkiego Pucharu Mistrzów, który w dniach 15–20 listopada odbędzie się w Japonii, rozgrywki LSK zostaną zawieszone na trzy tygodnie, a terminarz uległ lekkiej przebudowie. Zmiany te zostały ustalone na spotkaniu działaczy wszystkich klubów LSK, z udziałem trenera kadry, Andrzeja Niemczyka.

Na dziś najważniejsze jest to, że zgodnie z pierwotnym terminarzem rozegrane będą trzy pierwsze kolejki pierwszej rundy fazy zasadniczej – 22 i 29 października oraz 5 listopada. Następne odbędą się od 26 listopada (4. kolejka), z zachowaniem pierwotnej kolejności, ale dwutygodniowym przesunięciem, aż do 7. kolejki (17 grudnia, w pierwotnym terminie 9. kolejki). 8. kolejka rozegrana zostanie 7 stycznia 2006 (pierwotny termin finału PP), a 9., ostatnia kolejka – 14 stycznia, czyli wtedy, gdy miała się zacząć runda rewanżowa. Zakończy się ona zatem – a zarazem cała faza zasadnicza LSK 2005/06 – tydzień później, niż pierwotnie planowano, czyli 18 marca. W następny weekend (25–26 marca) rozegrany zostanie finał Pucharu Polski, a od 1 kwietnia ruszy play off o mistrzostwo Polski i utrzymanie się w LSK. Daty turniejów fazy grupowej Pucharu Polski zostaną podane w terminie późniejszym; nie ulegają natomiast zmianie daty I i II rundy PP kobiet – odpowiednio: 28 września i 12 października.

30 czerwca 2000 roku w Poznaniu, przed meczem Ligi Światowej z Hiszpanią, podpisano akt notarialny Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. Udziałowcami zostało dziesięć klubów serii A siatkarzy i Polski Związek Piłki Siatkowej.

29 września 2000 roku Stolarka Wołomin (beniaminek) przegrała w Radzyminie z Mostostalem-Azotami Kędzierzynem Koźle (mistrz Polski) 0:3 (22:25, 22:25, 24:26). Tak się rozpoczęła sportowa historia Polskiej Ligi Siatkówki.

Terminarz Ligi Siatkówki Kobiet

źródło: onet.pl, pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2005-09-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved