Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Drzyzga: Wznieść się na wyżyny

Drzyzga: Wznieść się na wyżyny

- Czy dziewczyny obronią złoto? Nie chcę opowiadać banałów, ale finał to tylko jeden mecz, w którym zdecydują szczegóły - mówi Wojciech Drzyzga, który podczas poprzednich ME komentował spotkania dla stacji Eurosport.

Wojciech Drzyzga, były siatkarz, a obecnie trener Mostostalu Kędzierzyn-Koźle komentuje występ siatkarek w mistrzostwach Europy:

– [i]Awans do czołowej czwórki to cel minimum. Poniżej tego poziomu Polki nie miały prawa zejść. Cel maksimum to finał, a co ponad to, będzie sukcesem. Dziewczyny radzą sobie na razie z każdym przeciwnikiem, z meczu na mecz prezentują się lepiej. Ponieważ trener Niemczyk ma wyrównany skład, może tak dobrać szóstkę, by w kolejnych meczach była jeszcze silniejsza.Na Polkach nie spoczywa tak olbrzymia presja jak na ich kolegach z kadry. Może dlatego, że mistrzostwa Europy kobiet nie mają takiej rangi jak męski turniej, gdzie oprócz Brazylii grają najsilniejsze drużyny na świecie. Choć trzeba przyznać, że dystans między Europą a resztą świata się zmniejsza. Rosjanki to wicemistrzynie olimpijskie z Aten, a Włoszki to mistrzynie świata.

Tak jak trener Andrzej Niemczyk wolałem, żeby nasza reprezentacja trafiła na Rosjanki. Mimo że pracuje z nimi włoski trener, styl gry się nie zmienił. To schemat oparty na wystawie do jednej zawodniczki. Rosjanki są niepoukładane, słabo bronią. Jeśli nasze dziewczyny nie wystraszą się ich wzrostu i siły, łatwo wyprowadzą je z równowagi. Jeśli pękną, skończy się szybkim 0:3.

Z Włoszkami nie jest nam tak łatwo. To techniczna, bardziej poukładana drużyna. Tu trzeba wznieść się na wyżyny.

Może uda się obronić złoto, ale statystyka pokazuje, że nie przychodzi to łatwo. Byłby to naprawdę wielki sukces.[/i]

Komu się udało

Tylko reprezentacji Rosji, a wcześniej ZSRR (i to aż 14 razy) udało się obronić tytuł mistrzyń Europy. Teraz przed taką szansą stoją Polki. Oprócz tych dwóch reprezentacji po złoty medal ME sięgały: Czechosłowacja, Bułgaria, NRD (dwa razy) i Holandia.

źródło: gazeta.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski kobiet, turnieje światowe

Więcej artykułów z dnia :
2005-09-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved