Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Pięć zwycięstw w pięciu spotkaniach

Pięć zwycięstw w pięciu spotkaniach

Reprezentacja Polski wygrała z Serbią i Czarnogórą 3:1 (25:14, 25:23, 23:25, 25:21) w swoim ostatnim meczu grupowym podczas mistrzostw Europy siatkarek rozgrywanych w Chorwacji. Polki zajęły pierwsze miejsce w grupie I z kompletem zwycięstw.

Podopieczne Andrzeja Niemczyka już wcześniej zapewniły sobie awans do półfinału, w którym w sobotę zmierzą się z Włoszkami lub Rosjankami.

Pierwszy set

Polki rozpoczęły dobrze, od prowadzenia 5:1. Serbki popełniły kilka błędów, a Polki grały dobrze w ataku i bloku. Na pierwszą przerwę techniczną Polki schodziły z 6-punktową przewagą. Przy stanie 13:4 trener Serbek poprosił o czas. Przewaga Polek w tym fragmencie meczu nie podlegała dyskusji. Mocno i dobrze atakowała Glinka, świetnie broniła Zenik, rozsądnie rozgrywała Bełcik.

Wynik 16:5 z którym drużyny zeszły na drugą przerwę techniczną mówił sam za siebie. Polki są zdecydowanie lepsze. Po powrocie na parkiet Serbki zdobyły trzy punkty z rzędu dzięki dobrze serwującej Djerisilo, lecz chwilę później znów punktować zaczęła Glinka, której dopomagała Rosner. Do końca seta Polki grały spokojnie, specjalnie się nie wysilając. Partię wygrały do 14.

Drugi set

W drugim secie Serbki zaczęły grać lepiej i prowadziły 3:1, a potem 7:2. Na przerwę techniczną Polki schodziły, przegrywając 2:8. W poczynania naszych zawodniczek wkradł się chaos, Serbki zaczęły lepiej bronić w polu, grały z poświęceniem i zasłużenie prowadziły. Przy stanie 3:10 na boisko za Przybysz weszła Świeniewicz. Gra podopiecznych trenera Niemczyka nieco się poprawiła. Polki doprowadziły do stanu 11:15 i wtedy czas wziął szkoleniowiec rywalek. W kolejnym fragmencie przewaga Serbek zmalała do 3 punktów. Na drugą przerwę techniczną nasze rywalki schodziły prowadząc 16:13. Trzy kolejne punkty zdobyły Polki (po błędzie rywalek, ataku Glinki i bloku Bełcik) i doprowadziły do remisu 16:16.

Przy stanie 18:16 dla Serbek o czas poprosił trener Niemczyk. Na niewiele się to zdało, gdyż rywalki znów odskoczyły na 4 punkty. Mimo znakomitej gry w obronie Glinki, Serbki utrzymywały przewagę, prowadziły 22:19 i 23:20. Przy stanie 23:21 znakomicie zaserwowała Świeniewicz, która zmusiła rywalki do błędu i zniwelowała stratę do jednego punktu. Do remisu doprowadziła skutecznym atakiem Glinka, a chwilę później ta sama zawodniczka zdobyła blokiem 24. punkt. Seta na korzyść Polek przechylił blok, który postawiły Mróz z wyśmienicie dziś grającą Glinką. Drugi, emocjonujący set dla Polek, które „goniły” wynik i skutecznie zagrały w końcówce.

Trzeci set

Początek trzeciej partii był wyrównany. Do pierwszej przerwy technicznej trwała walka punkt za punkt. Spotkanie stało się nieco senne. Obie drużyny do stanu 10:10 naprzemian zdobywały i traciły punkty. Żadna drużyna nie mogła zdobyć choćby dwupunktowej przewagi. Sztuka ta udała się Serbkom, które objęły prowadzenie 13:11, na co szybko zareagował trener Niemczyk, prosząc o czas.

Na drugą przerwę techniczną z dwupunktowym prowadzeniem schodziły Serbki. Przy stanie 18:18 Polki wyszły na prowadzenie. Powiększyły je po ataku Glinki i asie serwisowym Skowrońskiej. Kolejne piłki nasze zawodniczki przegrały i zrobiło się 22:22. Trener Niemczyk wziął czas, ale na niewiele się to zdało, gdyż Serbki wygrały seta do 23.

Czwarty set

Polki zaczęły ze Śliwą na rozegraniu. Jej doświadczenie ma się przydać i pomóc naszym reprezentantkom wygrać czwartego seta i całe spotkanie. Wszystko na to wskazywało na początku tej partii, gdyż Polki rozpoczeły z rozmachem i wyszły na prowadzenie 6:1. Na przerwę techniczną zeszły z dużą, 6-punktową przewagą.

Kolejne piłki to popis Polek, m.in. świetne ataki Glinki i Rosner, as serwisowy Skowrońskiej, blok Mróz. Przewaga naszych reprezentantek nie podlegała w tym fragmencie meczu dyskusji. Na drugą przerwę techniczną „biało-czerwone” schodziły prowadząc 16:7.

Kolejne akcje to spokojne kontrolowanie wydarzeń na parkiecie. Choć po zejściu z boiska Glinki, Serbki zdobyły 4 punkty z rzędu, to przewaga Polek nadal była bezpieczna i wynosiła 5 punktów (20:15). Przy stanie 24:21, po dwóch niewykorzystanych piłkach meczowych, trener Niemczyk poprosił o czas. Przyniosło to efekt, gdyż Polki zdobyły 25. punkt. Wygrały mecz i zapewniły sobie awans do półfinału z pierwszego miejsca w grupie.

Polska – Serbia i Czarnogóra 3:1 (25:14, 25:23, 23:25, 25:21)

Składy drużyn:

Polska: Bełcik, Glinka, Skowrońska, Mróz, Przybysz, Rosner, Zenik (libero) oraz Pycia, Świeniewicz, Mirek i Śliwa

Serbia i Czarnogóra: Ognjenović, Citaković, Spasojević, Nikolić, Dersilo, Ranković, Vujović (libero) oraz Molnar, Stanković, Krsmanović