Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME siatkarek: Polki znów zwycięskie

ME siatkarek: Polki znów zwycięskie

Reprezentacja Polski pokonała Chorwację 3:1 (25:16, 25:21, 22:25, 25:20) w swoim trzecim meczu podczas trwających w Zagrzebiu i Puli mistrzostw Europy siatkarek. Po zwycięstwach z Azerbejdżanem i Niemcami broniące złotego medalu Polki rozprawiły się z zespołem gospodarzy 3:1.

Wygrana ta bardzo przybliża drużynę Andrzeja Niemczyka do awansu do półfinałów. Tylko bardzo niekorzystny zbieg okoliczności mógłby pozbawić polskie siatkarki szansy na walkę o medale.

Pierwszy set:

„Biało-czerwone” bardzo dobrze rozpoczęły spotkanie. Zagrywki podopiecznych Andrzeja Niemczyka sprawiały sporo kłopotów drużynie Chorwacji. W ataku brylowała Małgorzata Glinka, dobrze rozgrywała Izabela Bełcik, a cały zespół bronił z dużym poświęceniem. Poniżej oczekiwań spisywała się natomiast gwiazda rywalek, Barbara Ruzic.

Wszystkie te elementy sprawiły, że Polki uzyskały bezpieczną, pięcio- a później sześciopunktową przewagę. W końcówce seta Chorwatki całkowicie się pogubiły i przegrały partię do 16.

Drugi set:

Nadspodziewanie gładkie zwycięstwo w pierwszej odsłonie nieco zdekoncentrowało polskie siatkarki. Na początku drugiego seta „biało-czerwone” kilka razy z rzędu nie skończyły ataków i trzypunktową przewagę uzyskały rywalki.

Przed pierwszą przerwą techniczną Polki opanowały sytuację – doprowadziły do wyrównania, a po chwili wyszły na prowadzenie. Kryzys polskiego zespołu nastąpił przy stanie 13:11. Przy zagrywce Barbary Ruzic dwa błędy w ataku popełniła Milena Rosner i zamiast konsekwentnego powiększania przewagi „biało-czerwone” musiały odrabiać straty.

Przed drugą przerwą techniczną, próbująca wybronić potężny atak Małgorzaty Glinki Ruzic, doznała urazu dłoni i musiała opuścić parkiet. Nieobecność najlepszej chorwackiej zawodniczki wykorzystały Polki uzyskując dwupunktową przewagę.

W końcówce seta klasę potwierdziła najlepsza siatkarka 2003 roku, Małgorzata Glinka, która wzięła na siebie ciężar gry. To właśnie atakująca reprezentacji Polski zdobyła punkty w najważniejszym momencie drugiej wygranej odsłony.

Trzeci set:

Początek trzeciej partii do złudzenia przypominał drugi set. Chorwatki objęły prowadzenie 4:1 i dopiero od tego momentu Polki zaczęły grać. Zdobyły siedem punktów z rzędu i na pierwszą przerwę techniczną oba zespoły schodziły przy czteropunktowej przewadze „biało-czerwonych”. W tym fragmencie seta znakomicie spisywał się polski blok, który trzykrotnie zatrzymał Barbarę Ruzic.

Po przerwie technicznej prowadzenie Polek jeszcze wzrosło. W dalszym ciągu skutecznie atakowała Małgorzata Glinka, którą coraz częściej wspierała Dorota Świeniewicz. Polskie siatkarki nie byłyby jednak sobą, gdyby nie pozwoliły sobie na moment przestoju, który skrzętnie wykorzystały rywalki doprowadzając do stanu 17:18.

W decydujących fragmentach seta wydawało się, że Polki opanowały sytuację. Prowadziły 22:18 i… straciły siedem punktów z rzędu…

Czwarty set:

Czwarta odsłona znów dostarczyła wielu emocji. Wprawdzie od samego początku to Polki posiadały inicjatywę, jednak w ich grze widoczna była spora nerwowość. Niesione żywiołowym dopingiem Chorwatki zwietrzyły szansę na doprowadzenie do tie-breaku i całkowicie oparły grę na niesamowitej Barbarze Ruzic.

Taka taktyka pozwoliła im jednak tylko na walkę „punkt za punkt”, ponieważ po przeciwnej stronie siatki była Małgorzata Glinka. Taki przebieg seta premiował mistrzynie Europy, które wygrały seta do i cały mecz 3:1.

Chorwacja – Polska 1:3 (16:25, 21:25, 25:22, 20:25)

Chorwacja: Maria Likhtenchtein, Barbara Ruzic, Maja Poljak, Ilijana Dugandzic, Mia Jerkov, Vesna Jelic, Patricija Danicic (libero) oraz Zrinka Zuanovic, Sanja Popovic, Katarina Barun;

Polska: Izabela Bełcik, Małgorzata Glinka, Agata Mróz, Sylwia Pycia, Dorota Świeniewicz, Milena Rosner, Mariola Zenik (libero) oraz Joanna Mirek, Aleksandra Przybysz.

Sędziowie: Amnon Nesher (Izrael) i Fabrizio Saltalippi (Włochy).

źródło: onet.pl