Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Zmiany w regulaminie mistrzostw Europy

Zmiany w regulaminie mistrzostw Europy

W systemie rozgrywek w nowej edycji ME, które tym razem zostaną rozegrana na parkietach w Moskwie i St. Petersburgu, zajdzie kilka bardzo istotnych zmian. Podstawową innowacją jest zwiększenie liczby zespołów. W zawodach wystąpi 16 reprezentacji a nie jak dotąd tylko 12.

Jak wiemy, udział w nich mają zagwarantowany gospodarze, czyli drużyna rosyjska (wicemistrzowie Europy z Rzymu) a także 6 drużyn zajmujących czołowe miejsca w poprzedniej edycji. Są to: Włochy (złoci medaliści zakończonego w niedzielę czempionatu), Serbia i Czarnogóra, Hiszpania, Polska, Grecja oraz Francja.

Wszystkie zespoły zostaną podzielone na cztery grupy. W fazie grupowej spotkania będą się toczyć w niezmienionej formule. Na zasadzie „każdy z każdym”. Te ekipy, które spiszą się najgorzej (zajmą ostatnią lokatę) odpadną z dalszej gry. Pozostałe 12 drużyn trafi do dwóch grup (po sześć reprezentacji w każdej). I tutaj tak jak było do tej pory. Awans do półfinałów uzyskają te reprezentacje, które zajmą dwa czołowe miejsca. Na tym etapie pojawi się też kolejna różnica. A mianowicie to z kim zmierzą się poszczególne zespoły, rozstrzygnie losowanie. Być może wykluczy to ewentualne kalkulacje czy lepiej mieć za przeciwnika zwycięzcę grupy, czy też może tego, który zajął drugie miejsce.Można powiedzieć, że po wprowadzeniu tych zmian, pojawi się III faza rozgrywek: dwie grupowe i finałowa. Na pewno europejskie władze dążą do tego, aby rozgrywki stały się jeszcze ciekawsze i bardziej emocjonujące. Gwarantować to ma większa ilość drużyn i wydłużenie długości trwania zawodów. Jaki to przyniesie efekt zobaczymy dopiero za dwa lata. Teraz pozostaje cierpliwie poczekać.

źródło: reprezentacja.net

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski kobiet

Więcej artykułów z dnia :
2005-09-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved