Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Zwycięstwo na zakończenie i 5. miejsce

Zwycięstwo na zakończenie i 5. miejsce

Reprezentacja Polski wygrała z Portugalią 3:0 w swoim ostatnim spotkaniu podczas odbywających się w Rzymie i Belgradzie Mistrzostw Europy siatkarzy. Polacy pozostali piątym zespołem Starego Kontynentu.

Podobnie jak na poprzednich dwóch turniejach – w 2001 roku w Czechach i 2003 roku w Niemczech „biało-czerwoni” uplasowali się na pozycji, która zagwarantowała im bezpośrednią kwalifikację do finałów następnych mistrzostw Europy, które odbędą się za dwa lata w Rosji.

Spotkanie z Portugalią Polacy rozpoczęli z jedną zmianą w składzie w porównaniu z poprzednimi meczami. Słabo spisującego się w Rzymie Arkadiusza Gołasia zastąpił na środku bloku Wojciech Grzyb. Już w pierwszych fragmentach meczu okazało się, że była to słuszna decyzja argentyńskiego szkoleniowca reprezentacji Polski. Środkowy PZU AZS Olsztyn dobrze spisywał się w bloku i skutecznie kończył ataki. Niezłą partię rozgrywali także Mariusz Wlazły, co pozwoliło Polakom odskoczyć na trzy „oczka” (11:8).

Bezpieczna przewaga „biało-czerwonych” utrzymywała się niezbyt długo. Błędy w przyjęciu zagrywki sprawiły, że Portugalczycy doprowadzili do wyrównania (15:15). Po drugiej przerwie technicznej Polacy znów wrócili do skutecznej gry. Ponownie uzyskali trzy punkty przewagi i wydawało się, że zapewni im ona bezpieczną końcówkę partii. Niestety, nie obyło się bez emocji. W decydujących fragmentach Polacy zdołali jeszcze raz się zmobilizować i wygrali seta do 23.

„Biało-czerwoni” przespali początek drugiej odsłony. Problemy z przyjęciem zagrywki Joao Malveiro sprawiły, że to rywale polskich siatkarzy objęli trzypunktowe prowadzenie (5:2). Trener Raul Lozano poprosił o przerwę na żądanie. Po niej kibice oglądali zupełnie odmieniony polski zespół. „Biało-czerwoni” opanowali sytuację – doprowadzili do wyrównania, a potem konsekwentnie budowali przewagę.

Bardzo dobrze w naszej drużynie spisywali się Dawid Murek, który popisywał się sprytnymi atakami oraz skuteczny w bloku Daniel Pliński.

Przed drugą przerwą techniczną prowadzenie Polaków sięgnęło pięciu punktów. W tej fazie seta wyróżniali się Mariusz Wlazły i Sebastian Świderski; wreszcie bez zarzutów zaczął funkcjonować polski blok. Mnóstwo błędów popełniali Portugalczycy i w rezultacie Polacy wygrali gładko 25:18.

W trzeciej partii oba zespoły toczyły wyrównaną walkę tylko do pierwszej przerwy technicznej. Od tego momentu Polacy systematycznie powiększali przewagę. Portugalczycy nie potrafili znaleźć sposobu na skuteczne ataki Mariusza Wlazłego i znakomity polski blok. W efekcie „biało-czerwoni” bez najmniejszych problemów wygrali tego seta – do 16 – i cały mecz 3:0.

Polska – Portugalia 3:0 (25:23, 25:18, 25:16)

Składy:

Polska: Łukasz Żygadło, Mariusz Wlazły, Wojciech Grzyb, Daniel Pliński, Dawid Murek, Sebastian Świderski, Piotr Gacek (libero) oraz Michał Winiarski;

Portugalia: Miguel Maia, Hugo Gaspar, Eden Sequeira, Joao Jose, Andre Lopes, Eurico Peixoto, Hugo Ribeiro (libero) oraz Joao Malveiro, Flavio Cruz, Miguel Costa.