Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME 2005: Polska – Włochy 0:3

ME 2005: Polska – Włochy 0:3

Reprezentacja Polski przegrała z Włochami 0:3 (24:26, 22:25, 19:25) w swoim trzecim spotkaniu podczas odbywających się w Rzymie i Belgradzie Mistrzostw Europy siatkarzy. Porażka ta praktycznie przekreśla szanse Polaków na walkę o medale.

Do półfinałów awansują po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy (w przypadku takiej samej liczby zwycięstw pod uwagę brane jest stosunek setów). Aby Polacy znaleźli się w gronie półfinalistów muszą wysoko wygrać pozostałe spotkania (z Ukrainą i Portugalią) i liczyć na dwa potknięcia Włochów lub Rosjan. Biorąc pod uwagę klasę kolejnych rywali tych zespołów, szanse Polaków są iluzoryczne.

Podopieczni Raula Lozano rozpoczęli mecz z pięciokrotnymi mistrzami Starego Kontynentu bardzo nerwowo, w prosty sposób tracąc dwa punkty. Jednak wraz z upływem czasu grali coraz lepiej. Skutecznymi atakami popisywał się Sebastian Świderski a sporo spustoszenia zagrywką siali Mariusz Wlazły i Dawid Murek. Gospodarze odpowiadali potężnymi zbiciami ze środka i w rezultacie wynik przez cały czas oscylował w okolicach remisu. W końcówce seta Włosi odskoczyli na dwa punkty (19:21) i wydawało się, że losy partii zostały już przesądzone. „Biało-czerwoni” poderwali się jednak do walki i doprowadzili do wyrównania (21:21). Później oba zespoły toczyły emocjonującą wymianie „punkt za punkt”. Pierwsi, przy stanie 24:25 pomylili się Polacy – Wlazły zaatakował w taśmę i seta wygrali gospodarze.

W drugiej odsłonie sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Gospodarze objęli prowadzenie 3:0, jednak na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły przy stanie 8:7 dla Polski. W środkowej fazie seta „biało-czerwoni” wreszcie zaczęli grać środkiem siatki i okazało się to bardzo dobrą receptą na mistrzów Europy. Dzięki skutecznej grze w tym elemencie oraz skutecznym zagrywkom Wojciecha Grzyba i Łukasza Żygadły Polacy odskoczyli na trzy punkty (16:13). Niestety, od tego momentu „biało-czerwoni” zupełnie się pogubili. Seriami popełniane błędy w przyjęciu w połączeniu z niekończonymi atakami oraz brakiem bloku sprawiły, że Włosi wygrali tę partię do 22.

Początek trzeciego seta zwiastował klęskę Polaków. Włosi szybko zdobyli cztery punkty, a podopieczni Raula Lozano sprawiali wrażenie całkowicie zrezygnowanych. Na szczęście „biało-czerwoni” opanowali nerwy, co pozwoliło im uniknąć blamażu. Nawiązanie równorzędnej walki z gospodarzami było dla naszych siatkarzy niemożliwe. Włosi przez cały czas utrzymywali kilkupunktową przewagę, a na dodatek z powodu kontuzji parkiet musiał opuścić Świderski. W końcówce Polacy zupełnie się pogubili, oddając seta niemal bez walki.

Polska – Włochy 0:3 (24:26, 22:25, 19:25)

Składy:

Polska: Wlazły, Żygadło, Pliński, Gołaś, Murek, Świderski, Gacek (libero) oraz Grzyb, Winiarski, Gruszka

Włochy: Fei, Vermiglio, Mastrangelo, Tencati, Cisolla, Cernic, Corsano (libero)