Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Polska – Chorwacja 3:0 na inaugurację występów w ME 2005

Polska – Chorwacja 3:0 na inaugurację występów w ME 2005

Reprezentacja Polski wygrała w Rzymie 3:0 z Chorwacją w swoim pierwszym meczu, w ME 2005. Polacy byli faworytami, ale pamiętajmy, z jakimi problemami reprezentacja wyjechała do Włoch. Bardzo dobra gra Polaków z Chorwatami, może być prognostykiem niezłego występu w tegorocznych mistrzostwach.

Pojedynek rozpoczął się wyrównaną walką punkt za punkt, ale na pierwszą przerwę techniczną nasi zawodnicy zeszli z przewagą dwóch punktów. Chorwaci jednak nie zamierzali oddać pola i doprowadzili do wyrównania, a nawet wyszli na prowadzenie 10:9. W ważnych momentach seta świetnie spisywał się Sebastian Świderski i biało-czerwoni na drugą przerwę zeszli znów z dwupunktową przewagą. Po przerwie rywale znów wzięli się do roboty i wyrównali chwilowo na 19:19, a Polacy rozluźnili się i zaczęli grać bardziej kombinacyjnie. Końcówka seta należała zdecydowanie do reprezentantów Polski. Wygrali ostatecznie 25:22.

Drugi set rozpoczął się prowadzeniem Polaków, przeciwnicy usiłowali nadrobić straty, ale nasi utrzymywali dystans 2-3 „oczek”. Kilka błędów w zagrywce i przyjęciu doprowadziło jednak do stanu 7:8 dla Chorwatów. Po przerwie Polacy skoncentrowali się i chwilowo wyszli na prowadzenie 9:8, ale natychmiast stracili przewagę. W kilku fragmentach gry znakomitymi atakami popisał się Mariusz Wlazły i na przerwę zeszliśmy prowadząc 16:13. Ostatnia część drugiego seta przebiegała pod dyktando Polski, która „uciekła” rywalom na 5 punktów. Chwilami Chorwaci redukowali tę przewagę do 3 punktów, ale biało-czerwoni ni dali sobie odebrać zwycięstwa w secie.

Trzeci set, po serii błędów odrzuconych od siatki rywali, rozpoczął się prowadzeniem podopiecznych trenera Raula Lozano. Chorwaci wyrównali na 3:3 i cały czas dotrzymywali kroku naszym reprezentantom. Przerwa nastąpiła przy stanie 8:7 dla Polski. Potem chorwaccy siatkarze doprowadzili do przewagi jednego punktu, ale szybko ją stracili i na drugą przerwę zeszli tracąc do naszych zawodników dwa punkty. Końcowa część trzeciej partii przebiegła po naszej myśli. Zrezygnowani Chorwaci oddali nam punkty praktycznie bez walki.

Najlepoej punktującym zawodnikiem polskim, był Mariusz Wlazły (16 pkt). Dla Chorwatów najwięcej punktów zdobył ich kapitan, Igor Omrcen (14 pkt).

Polska – Chorwacja 3:0 (25:22, 25:19, 25:21)

Polska: Gruszka (2), Pliński (3), Wlazły (16), Żygadło (1), Świderski (13), Gołaś (2), Gacek (libero) oraz Murek (6), Winiarski

Chorwacja: Zorica (2), Omrcen (14), Zelić (5), Kovacević (9), Cosković (12), Krnić (1), Boriskevitch (libero) oraz Puljić, Sikirić

Spotkanie trwało 74 minuty, oglądało je 1850 widzów.