Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME 2005: Belgrad – mecze grupowe drugiego dnia

ME 2005: Belgrad – mecze grupowe drugiego dnia

Drugi dzień, rozgrywanych w Belgradzie spotkań grupy B mistrzostw Europy mężczyzn, rozpoczął się od zwycięstwa 3:1, Francji z Holandią. W drugim "belgradzkim" spotkaniu, Hiszpania niespodziewanie wygrała 3:1 z Grecją. Wieczorem, w trzecim meczu dnia, Serbia i Czarnogóra wygrała 3:1 z Czechami.

Dwa pierwsze sety meczu Francja – Holandia, dosyć gładko wygrali Francuzi – do 17 i 22. W secie trzecim role się odmieniły i na parkiecie dominowali Holendrzy, wygrywając tę partię do 16. W czwartej, ostatniej jak się okazało partii, ponownie dominowali Francuzi, którzy wygrali całe spotkanie 3:1. Było to drugie zwycięstwo Francuzów w tych rozgrywkach i druga porażka Holandii.

Holendrzy, mając jeszcze w pamięci zacięty pojedynek z Grekami, przegrany po tie-breaku, rozpoczęli mecz bardzo spięci. Aż 41 punktów oddali Francuzom po własnych błędach, przy zaledwie 20 oddanych im przez „Trójkolorowych”. Francuzi nie grali pięknej siatkówki, ale ich zaletą była skuteczność.

Francja – Holandia 3:1 (25:17, 25:22, 16:25, 25:20)

Składy:

Francja: Monneraye (10), Antiga (10), Castard (7), Granvorka (9), Le Marrec (1), Kieffer (11), Henno (libero) oraz Pujol (1), Zobo-Lebay, Samica (1)

Holandia: van Tarel (2), van Dijk (8), Kooistra (10), Klok (11), Horstink (20), Bontje (9), Maan (libero) oraz van Gendt, van der Vel, Tromel, van de Loo (1)

Kilka minut po godz. 18:00, w Belgradzie rozpoczęło się drugie spotkanie grupy B pomiędzy Grecją i Hiszpanią. Grecy pokonali wczoraj Holendrów, a Hiszpanie ulegli dosyć gładko Serbom. Zapowiadali jednak, że w drugim meczu zagrają dużo lepiej.

Hiszpanie, zgodnie z zapowiedziami, rozpoczęli spotkanie mocnym uderzeniem, szybko objęli prowadzenie po atakach Rodrigueza. Grecy zupełnie nie przypominali tego zespołu, który dzień wcześniej pokonał w tie-breaku Holendrów. Hiszpanie pewnie wygrali pierwszą partię do 21.

Najlepiej punktujący po pierwszym secie:

Hiszpania: Guillermo Falasca (6 pkt, 30 %)

Grecja: Nikolaos Roumeliotis (5 pkt, 31 %)

Od początku drugiej partii Grecy wzięli się za odrabianie strat. Wyjściowe składy pozostały niezmienione. Przy pierwszej przerwie technicznej Grecy prowadzili 8:4. Hiszpanie zdołali zmniejszyć starty do dwóch punktów (14:16), aby za chwilę wyrównać stan seta na 22:22. Po zaciętej końcówce, to reprezentanci Grecji schodzili z boiska jako zwycięzcy (26:24).

Najlepiej punktujący po drugim secie:

Hiszpania: Rafael Pascual (16 pkt, 34 %)

Grecja: Nikolaos Roumeliotis (18 pkt, 33 %)

Set trzeci rozpoczął się od przewagi Greków. Do drugiej przerwy technicznej Hiszpanie nie byli w stanie zmniejszyć różnicy dwóch punktów. W drugiej fazie trzeciego seta, Hiszpanie bardzo dobrze zagrali blokiem (w trzech setach zdobyli 12 punktów tym elementem) i dosyć niespodziewanie wygrali te odsłonę do 21.

Najlepiej punktujący po trzecim secie:

Hiszpania: Rafael Pascual (17 pkt, 34%)

Grecja: Nikolaos Roumeliotis (20 pkt, 33 %)

Grecy, zaskoczeni takim obrotem sprawy, od początku czwartego seta nie potrafili sie odnaleźć na boisku, popełniając proste błędy. Przegrywali po chwili 11:14. Przy drugiej przerwie technicznej było 16:13 na korzyść Hiszpanii. Z każdą kolejną piłką bliżej zwycięstwa byli Hiszpanie, którzy ostatecznie pokonali Greków 3:1.

Najlepiej punktujący po czwartym secie:

Hiszpania: Rafael Pascual (21 pkt)

Grecja: Nikolaos Roumeliotis (25 pkt)

Grecja – Hiszpania 1:3 (21:25, 26:24, 21:25, 20:25)

Składy wyjściowe:

Grecja: Giourdas, Chatzantoniou, Kournetas, Tsakiropoulos, Roumeliotis N., Baev, Dimitriakopoulos (libero)

Hiszpania: Pascual, Falasca M.A., Falasca G, Subiela, Molto, Rodriguez, Valido (libero)

Ostatni mecz grupy B, drugiego dnia mistrzostw Europy w Belgradzie, rozegrali Serbowie z reprezentacją Czech. Serbowie pokonali wcześmiej Hiszpanów 3:0, a Czesi ulegli Francuzom 0:3.

Niespodziewanie, spotkanie nie rozpoczęło się po myśli gospodarzy. Czesi prowadzili dwoma punktami i zapowiadało się na ciężką walkę. Serbowie jednak wyrównali przy stanie 12:12. Nie wybiło to z uderzenia Czechów, którzy na drugą przerwę techniczną schodzi prowadząc trzema punktami (16:13). Ku zaskoczeniu kibiców Mistrzów Olimpijskich z Sydney, Czesi powiększali swoją przewagę, prowadząc po chwili nawet pięcioma punktami. Od stanu 18:13 kontrolowali przebieg seta i dosyć niespodziewanie po pierwszym secie objęli prowadzenie w meczu 1:0.

Serbia i Czarnogóra: Slobodan Boskan (6 pkt), Andrija Gerić (5 pkt)

Czechy: Jakub Novotny (7 pkt), Peter Platenik (5 pkt)

W drugim secie gra od początku układała się po myśli Serbów, prowadzili oni różnicą trzech punktów. W końcówce Czesi nadgonili, jednak ostatecznie to gospodarze wygrali tę partię, wyrównując stan meczu na 1:1.

W trzeciej patrii trwała wyrównana walka, gdy któraś z drużyn odskoczyła, natychmiast rywale włączali „drugi bieg”. Czesi postraszyli trochę gospodarzy, gdy ze stanu 21:17 zrobiło się 21:20, ale ostatecznie to „Plavi” wygrali tę partię 25:21 i objęli prowadzenie 2:1 w meczu.

Serbia i Czarnogóra: Ivan Miljković (17 pkt), Goran Vujević (9 pkt)

Czechy: Jakub Novotny (20 pkt), Peter Platenik (8 pkt)

Serbowie, w czwartym secie, kontrolowali już zupełnie przebieg tego spotkania. Bezpieczną przewagę, którą wypracowali na początku, utrzymali do samego końca, wygrywając tę partię 25:22 i całe spotkanie 3:1.

Serbia i Czarnogóra – Czechy 3:1 (20:25, 25:23, 25:21, 25:22)

Składy:

Serbia i Czarnogóra: Boskan (9), Stanković (9), Grbić (7), Gerić (9), Vujević (12), Miljković (21), Samardzić (libero)

Czechy: Lebl (8), Novotny J. (28), Rak (12), Novak (9), Zapletal, Platenik (10), Habada (libero) oraz Novotny M. (3)