Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME 2005: Serbia i Czarnogóra – Hiszpania 3:0

ME 2005: Serbia i Czarnogóra – Hiszpania 3:0

Ostatni mecz grupy B, pierwszego dnia mistrzostw starego kontynentu w Belgradzie rozgrywali gospodarze - Serbowie i Czarnogórcy z reprezentacją Hiszpanii. Zwycięstwo odnieśli Serbowie, wygrywając 3:0. W poprzednich dwóch spotkaniach tej grupy wygrywali Grecy oraz Francuzi.

Po zagrywkach Ivana Miljkovica bardzo szybko Serbowie uzyskali przewagę. Przy pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:2. Hiszpanie zaczęli odrabiać straty gdy dobrze w piłkę nie trafił Gerić, a chwilę później aut zaatakował Boskan (7:9). Szybko jednak gospodarze wrócili do kilkupunktowego prowadzenia, gdy punkty seryjnie wręcz zaczął zdobywać Miljković. Przy drugiej przerwie technicznej prowadzili 16:12. Pomagali mu w tym serbscy środkowi, najpierw skutecznie z krótkiej zaatakował Stanković, a już w następnej akcji skutecznym blokiem popisał się Gerić. Hiszpanie nie potrafili znaleźć sposobu na z grających z minuty na minutę coraz lepiej gospodarzy (21:16). Kolejny skuteczny blok Gerica na Fallasce spowodował, że Hiszpanie zaczęli mijać, co Serbowie wykorzystywali w kontratakch. W ostatnich piłkach pierwszej partii Hiszpanom udało się dojść rywala na 3 punkty, gdy na boisku w miejsce Pascuala pojawił się Sevillano, było to jednak za mało aby wygrać tego seta. Pierwszy set zakończył się wynikiem 25:22 dla Serbów.

Najlepiej punktujący po pierwszym secie:

Ivan Miljković (7pkt, 29% skuteczności)

Guillermo Falasca (6pkt, 30% skuteczności )

Druga partia również rozpoczęła się od prowadzenia gospodarzy, jednak tuż przed pierwszą przerwą techniczną Hiszpanie dogonili rywali na 1 punkt (8:7) skutecznie blokując Boskana. Agresywne kiwki Grbica do których nas przyzwyczaił pozwoliły na odskoczenia na trzy punkty z wynikiem. Hiszpanie seriami psuli zagrywki. (13:10) Gdy Miljković zaserwował dwa asy z rzędu o czas poprosił hiszpański szkoleniowiec. Serbowie prowadzili już 18:13. Miljković nie zwalniał ręki, a hiszpańscy przyjmujący mieli nie lada problem z odbiorem jego zagrywek (21:17). Miljković pozostał w polu zagrywki juz do końca tego seta (25:17).

Najlepiej punktujący po drugim secie:

Ivan Miljković (14pkt, 37% skuteczności)

Guillermo Falasca (9pkt, 30% skuteczności )

Trzecia odsłone spotkania rozpoczął zagrywkę Goran Vujević. Bardzo dobrze grę rywali czytał Gerić, który trzykrotnie z rzędu już na początku tego seta zablokował środkowego Hiszpanii, Molto (5:1). Przy pierwszej przerwie technicznej powtórzył się wynik z pierwszego seta – 8:2 dla gospodarzy. Serbowie nie pozwalali narzucić Hiszpanom ich stylu, gry, pojedyncze dobre akcje w wykonaniu Pascuala nie były w stanie odrócić losów tego seta, po kolejnej kiwce Grbica, Serbowie schodizli na drugą przerwę techniczną prowadząc 16:11. W końcówce trzeciej partii na boisku pojawił się Aleksandar Mitrović a w drużynie Hiszpanii Iban Perez. Asem serwisowym mecz zakończył Novica Bjelica.

Punktowali:

Serbia i Czarnogóra: Mitrović (1), Boskan (8), Stanković (2)Grbić (3), Bjelica (2), Gerić (11), Vujević (5), Miljković (20)

Hiszpania: Pascual (7), Perez (2), Sevillano (2), Falasca M.A. (1), Falasca G. (10), Garcia-Torres (1), Rodriguez (6)

Najlepszym zawodnikiem spotkania był Ivan Miljković, który zdobył łącznie 20 punktów (14 atakiem, 4 blokiem, 2 zagrywką).

Łącznie Serbowie blokiem zdobyli 17 punktów, przy 3 Hiszpanów. Najlepiej blokował Andrija Gerić (6pkt).

Plavi zagrali 5 asów serwisowych przy żadnym Hiszpanów.

Serbia i Czarnogóra – Hiszpania 3:0 (25:22, 25:17, 25:15)

Plavi rozpoczęli spotkanie w składzie: Boskan, Stanković, Grbić, Gerić, Vujević, Miljković, Samardzić,

Hiszpanie natomiast wyszli na parkiet w składzie: Pascual, Falasca M.A., Subiela, Falasca G., Molto, Rodriguez, Valido.