Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Częstochowianie są dumni z AZS-u

Częstochowianie są dumni z AZS-u

fot. archiwum

Dumą Częstochowy jest Jasna Góra i wydarzenia historyczne z nią związane. Chętnie w Częstochowie chwalą się również Alejami. Z plebiscycytu Gazety Wyborczej wynika, że wśród dziesięciu powodów do dumy, które wskazywali mieszkańcy - czytelnicy Gazety, jest siatkarska drużyna AZS-u!

Trener Stanisław Gościniak , obok trenerów Skorka i Mazura , przepuścili przez swoje ręce większość zawodników Polskiej Ligi Siatkówki, a także reprezentacji Polski. Nic więc dziwnego, że po Jasnej Górze i sprawach z nią związanych oraz po Alejach (nawet w czasach komuny to były Aleje Najświętszej Maryi Panny), to właśnie z AZS-u najbardziej dumni są częstochowianie!

 

"Klub sportowy AZS", to szósty według częstości wskazywania uczestników ankiety, powód do dumy mieszkańców Częstochowy. Częstochowski AZS powoli staje się symbolem polskiej siatkówki. W ekstraklasie gra nieprzerwanie od 18 sezonów, a od 1990 r. zdobył sześć tytułów mistrza Polski. Takich sukcesów nie ma żaden z grających obecnie w Polskiej Lidze Siatkówki klubów. A na tym nie koniec. Akademicy od 15 lat bez przerwy występują w europejskich pucharach, co czyni ich rekordzistami kraju. Klubowi spod znaku Gryfa do pełni szczęścia brakuje tylko sukcesu w Europie. Co zaskakujące, AZS nie ma też w swojej kolekcji Pucharu Polski. Jakoś tak się składało, że na pucharowe rozgrywki przypadały chwile słabości naszych siatkarzy. Przegrali nawet finał organizowany w Częstochowie. Ale to niewielka skaza na wspaniale zapisanej klubowej historii. Przez lata AZS wychował liczne grono reprezentantów Polski. Na zawodnikach, którzy wyszli spod ręki pracujących w Częstochowie trenerów Gościniaka, Mazura czy Skorka, opiera się aktualna kadra. 

Niżej podajemy wykaz dziesięciu najczęściej wskazywanych przez mieszkańców Częstochowy "powodów do dumy".

1. Cudowny obraz i klasztor jasnogórski
2. Sześć wizyt Papieża
3. Obrona Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego
4. VI Światowy Dzień Młodzieży
5. Aleje NMP
6. Klub Sportowy AZS Częstochowa7. Jerzy Duda-Gracz
8. Pielgrzymki
9. Kibice żużla
10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"

źródło: Gazeta Wyborcza

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2005-08-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved