Strona Główna > Aktualności > Liga Europejska: Rosja i Finlandia w finale

Liga Europejska: Rosja i Finlandia w finale

Zespoły Rosji i Finlandii zagrają w niedzielnym finale, rozgrywanego w Kazaniu, turnieju Final Four Ligi Europejskiej siatkarzy. W spotkaniach półfinałowych Rosja wygrała 3:1 z Hiszpanią, a Finlandia w takim samym stosunku pokonała Turcję.

Wygrana Finlandii była niewątpliwie dużą niespodzianką. Finowie nie osiągnęli dotąd zbyt wielkich sukcesów w tej dziedzinie sportu, jednakże przez ostatnią dekadę poczynili duże postępy. W znacznej mierze jest to zasługą narodowego komitetu olimpijskiego, który pomaga drużynie w ten sposób zakwalifikować się na IO w 2008 roku, a wysokie miejsce w Lidze Europejskiej będzie z pewnością dodatkową motywacją.

Finowie pokazali prawdziwego ducha walki pokonując drużynę Turcji, która zagrała mniej pewnie, nie radząc sobie z dobrym blokiem i grą obronną przeciwników. Pomimo wygranej w pierwszym secie przegrali całe spotkanie. Najlepszym punktującym spotkania został Mikko Oivanen (21 pkt.), a jego brat bliźniak Matti skutecznie zablokował aż 18 razy, bezpośrednio zdobywając 5 punktów.

Rosja natomiast pokonała Hiszpanię. Nie bez problemów, bowiem po łatwej wygranej w pierwszym secie do 18, drugi zakończył się dwupunktową przegraną gospodarzy. Dopingowani przez ponad trzy tysiące fanów Rosjanie w trzecim secie „rozbili” wręcz swoich gości do 12. Podłamani Hiszpanie nie stawiali już oporu do końca czwartej, ostatniej partii spotkania przegrywając ją do 20.