Strona Główna > Aktualności > Zaskoczenie tylko chwilowe: Brazylia – Serbia i Czarnogóra 3:1

Zaskoczenie tylko chwilowe: Brazylia – Serbia i Czarnogóra 3:1

Zwycięzcą tegorocznej edycji Ligi Światowej została reprezentacja Brazylii. W finałowym meczu turnieju rozgrywanego w Belgradzie, Brazylijczycy nie zostawili cienia wątpliwości gospodarzom, Serbii i Czarnogórze, wygrywając 3:1. Zwycięzcy opuszczą Belgrad zasobniejsi o milion dolarów.

Siatkarze Brazylii trzeci raz z rzędu, a piąty w historii, wygrali Ligę Światową siatkarzy. Tylko w pierwszym secie gospodarzom udało się zaskoczyć Brazylijczyków, którzy byli zdecydowanymi faworytami tego meczu. Mistrzowie jednak pozbierali się bardzo szybko – w trzech następnych setach niepodzielnie panowali na parkiecie. Spotkanie w belgradzkiej hali oglądało ponad 18 tysięcy widzów.

Mecz rozpoczął się zaskakująco. Serbia i Czarnogóra szybko osiągnęła sporą przewagę w pierwszym secie, głównie dzięki znakomitej zagrywce. Potem jeszcze ją powiększyła do 12 punktów. Brazylijczycy grali bardzo słabo i myśleli tylko, aby ta partia meczu dobiegła już końca. Ostatecznie przegrali ją do 14.

W drugim secie role się odwróciły. Brazylijczycy szybko zapomnieli o wysokiej porażce w poprzednim secie. Na pierwszą przerwę techniczną schodzili z trzypunktowym prowadzeniem. Potem już zdecydowanie dominowali na boisku. Głownie dzięki dobrej zagrywce i grze blokiem, powiększyli przewagę nawet do 12 punktów (23:11) i zdecydowanie wygrali seta do 14.

W trzecim secie nadal znakomicie grali mistrzowie olimpijscy. Ponownie szybko wyszli na kilkupunktowe prowadzenie i stopniowo powiększali przewagę, która przy drugiej przerwie technicznej wynosiła 7 punktów (16:9). Do końca seta Serbowie nie znaleźli sposobu na świetnie grających rywali i ulegli 19:25.

Czwarty set miał podobny przebieg jak dwa poprzednie. Świetna Brazylia po znakomitych blokach szybko objęła wysokie prowadzenie (8:2). Serbowie walczyli jak mogli, ale na nic się to zdało. Na drugą przerwę techniczną Brazylia schodziła prowadząc 16:7. Potem prowadziła już 20:9 i wygrała tego seta do 16, a cały mecz 3:1.

Brazylia – Serbia i Czarnogóra 3:1 (14:25, 25:14, 25:19, 25:16)

Składy drużyn:

Brazylia: Giba, Andre, Gustavo, Rodrigo, Ricardo, Dante, Sergio (lobero) oraz Marcelo, Anderson

Serbia i Czarnogóra: Janić, Stanković, Grbić, Gerić, Vujević, Miljković, Samardzić (libero) oraz Bojović, Mitrović, Ilić

Tak więc nie doszło do rewamżu za finał Ligi Światowej w 2003 roku. Brazylijczycy byli zespołem zdecydowanie lepszym. Serbom daleko dzisiaj do klasy i formy jaką zaprezentowali w pamiętnym, przegranym 2:3, finale przed dwoma laty.