Strona Główna > Aktualności > Na początek 3:2 z Kubą

Na początek 3:2 z Kubą

W pierwszym meczu turnieju finałowego Ligi Światowej, rozgrywanego w Belgradzie, Polska pokonała Kubę 3:2 (23:25, 26:24, 25:16, 22:25, 15:13). Dzięki temu zwycięstwu reprezentanci Polski jutro zagrają z pokonanym zespołem z drugiej pary uczestników.

Od zwycięstwa w tie-breaku reprezentacja Polski rozpoczęła udział w finałowym turnieju Ligi Światowej. Sprawdziły się opinie ekspertów, że największym mankamentem obu drużyn jest to, że momenty świetnej gry przeplatane są seriami błędów. Jednak pierwsze zwycięstwo może napawać optymizmem.

Biało – czerwoni spotkanie rozpoczęli niezbyt udanie. Na początku były widoczne problemy w ataku. Kubańczycy prowadzili 2:0. Pierwszy punkt w meczu Polacy zdobyli po błędzie w ataku Poeya. Z dwupunktową przewagą Kubańczycy zeszli na pierwszą przerwę techniczną. Polakom udało się wyrównać stan spotkania na 10:10 po udanym bloku Wojciecha Grzyba. Dzięki dobrym serwisom Grzegorza Szymańskiego i kolejnym punktowym bloku Grzyba Polacy wyszli na prowadzenie 13:10. Jednak nie udało się naszej reprezentacji utrzymać tej przewagi. Kubańczycy wyszli ponownie na prowadzenie 16:15. Po przerwie technicznej to Kuba nadawała ton wydarzeń. Po autowym ataku Dawida Murka swoją przewagę zwiększyła do trzech punktów (18:21). Polacy jednak nie dawali za wygraną. Udało się nawet doprowadzić do stanu 22:23. Jednak w końcówce to zawodnicy z Karaibów zagrali bezbłędnie. Set zakończył się nieudanym serwisem Mariusza Wlazłego.

Drugi set Polacy rozpoczęli od prowadzenia 2:0. Jednak już pierwsza przerwa techniczna upływała przy dwupunktowej przewadze Kubańczyków. Przy stanie 7:8 na boisko wszedł Sebastian Świderski zastępując Murka. Zmiana przyniosła powodzenie Polakom, którzy ze stanu 8:10 doprowadzili do wyniku 13:10. Zmiana rezultatu to w głównej mierze zasługa ataków Świderskiego oraz dobrych zagrywek Szymańskiego. Przewagę tą Polacy utrzymywali do końca seta. Po kolejnym punktowym bloku Grzyba zwiększyła się ona do 4 punktów 23:19. Pierwsza piłka setowa była przy stanie 24:20. Jednak w tym momencie Polakom przytrafił się kryzys i Kubańczycy doprowadzili do remisu 24:24. Na szczęście ostatnie dwie piłki padły łupem biało – czerwonych i wygraliśmy seta 26:24.

Trzecia partia przebiegała pod dyktando reprezentacji prowadzonej przez Raula Lozano. Wynik remisowy utrzymywał się tylko do stanu 8:7. Później Polacy systematycznie powiększali przewagę (10:8, 13:9, 17:11, 20:15). W końcówce Kubańczycy nie mogli nic poradzić na rozpędzonych biało – czerwonych. Set, tym razem, zakończył się już po pierwszym setballu wynikiem 25:16.

Niestety polskiej reprezentacji nie udało się utrzymać przewagi w następnym secie. Do pierwszej przerwy technicznej Polacy jeszcze prowadzili 8:7. Jednak moment słabszej gry i na tablicy jest wynik 8:11. Polakom udaje się wyrównać 13:13, ale jest to wszystko na co stać naszych reprezentantów w tej partii. Kubańczycy odskakują na trzy punkty (13:16) i nie tracą tej przewagi do końca partii. Set kończy się, po nieudanym serwisie Murka, wynikiem 22:25.

W piątej partii sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Polacy mieli problemy z przyjęciem zagrywki. Dwa błędy w odbiorze popełnił Piotr Gruszka, którego w decydujących momentach meczu zmienił Murek. Jednak dzięki udanym blokom Wlazłego Polakom udaje się wyjść na prowadzenie 11:10. Później powiększyć przewagę do dwóch punktów (13:11). Ten zapas punktów udaje się utrzymać do końca spotkania, które Polacy kończą udanym atakiem.

W jutrzejszym meczu półfinałowym Polacy zagrają z przegranym z pary Brazylia – Serbia i Czarnogóra.

Polska – Kuba 3:2 (23:25, 26:24, 25:16, 22:25, 15:13)

Składy:

Polska: Szymański, Gruszka, Grzyb, Kadziewicz, Zagumny, Murek, Ignaczak (libero) oraz Świderski, Wlazły, Winiarski.

Kuba: Poey, Juantorena, Pimienta, Portuondo, Dominico, Diaz, Mendez (libero) oraz Bell, Aldazabal, Camejo.