Strona Główna > Aktualności > Grand Prix: Pewne zwycięstwo Polek

Grand Prix: Pewne zwycięstwo Polek

Polska reprezentacja odniosła trzecie zwycięstwo w tegorocznych rozgrywkach Grand Prix. W Tajlandii Polki pokonały drużynę Japonii 3:0 (25:22, 25:23, 25:22). Sześć najlepszych zespołów awansuje do finałowego turnieju, który odbędzie się w Japonii. Polki mają jeszcze cień szansy na awans.

Polska reprezentacja odniosła trzecie zwycięstwo w tegorocznych rozgrywkach Grand Prix. W Tajlandii Polki pokonały drużynę Japonii 3:0 (25:22, 25:23, 25:22).

Spotkanie rozpoczęło się znakomicie dla polskich siatkarek, które szybko po ładnych kombinacyjnych akcjach objęły prowadzenie 3:0. Jednak jak szybko zyskały przewagę, tak szybko ją straciły. Fatalne błędy w przyjęciu, a także nieporozumienia w ataku, sprawiły, że Japonki objęły prowadzenie 4:3. Na pierwszą przerwę techniczną w I secie biało-czerwone schodziły przegrywając 7:8.

W kolejnej części tej partii Japonki przez większą część utrzymywały dwupunktową przewagę, którą podopieczne Andrzeja Niemczyka cały czas niwelowały. Polki bardzo dobrze zagrywały, a przede wszystkim przeprowadzały skuteczne akcje środkiem, co przyniosło oczekiwany efekt. Na drugą przerwę techniczną oba zespoły schodziły przy prowadzeniu Polek 16:15.

Po wznowieniu gry Japonki zdobyły dwa kolejne punkty, ale odpowiedź Polek była błyskawiczna. Znakomite zagrywki Mileny Rosner, skuteczna obrona i ładne akcje środkiem sprawiły, że nasze zawodniczki objęły prowadzenie 20:17. Ta przewaga wystarczyła by wygrać pierwszą partię, w której biało-czerwone triumfowały 25:22.

Drugi set również rozpoczął się od prowadzenia Polek, tym razem 1:0. Japonki zaczęły jednak mocno, a co najważniejsze skutecznie zagrywać. Nasze zawodniczki miały problemy z przyjęciem, a także z wyprowadzeniem ataków ze skrzydeł. Dlatego też na pierwszą przerwę techniczną schodziły przegrywając 4:8. Po wznowieniu gry nasze zawodniczki zupełnie zaskoczyły rywalki. Piękny atak z drugiej linii Skowrońskiej, skuteczne bloki Agaty Mróz i Aleksandry Przybysz, a przede wszystkim skuteczna zagrywka Rosner, sprawiły, że Polki zdobyły sześć kolejnych punktów(!). Podopieczne Niemczyka utrzymały już przewagę do drugiej przerwy technicznej, na którą zeszły przy stanie 16:13.

Chwilę później Japonki odrobiły dwa „oczka”, a po kilku kolejnych piłkach doprowadziły do wyrównania 17:17. Po chwili przestoju Polki znów przejęły kontrolę w tym secie, zdobywając cztery kolejne punkty. Przy stanie 24:20 dla naszego zespołu na zagrywkę w ekipie rywalek poszła Sachiko Sugiyama. Skuteczne serwisy sprawiły, że Japonki podgoniły wynik na 24:23, zmuszając trenera Niemczyka do wzęcia czasu. Ostatecznie o tym, że Polki wygrały druga partię 25:23 zadecydowało dotknięcie siatki przez jedną z Japonek.

Trzeci set, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, rozpoczął się od prowadzenia Japonek, które szybko odskoczyły na 4:1. Wówczas o czas poprosił trener Niemczy. Rozmowa najwyraźniej poskutkowała, bowiem Polki zaczęły odrabiać straty. Pierwsza przerwa techniczna – 8:6 dla Azjatek. Po wznowieniu gry nasze zawodniczki odrobiły straty i wyszły nawet na prowadzenie 10:9, ale od tego momentu w ekipie Niemczyka coś się zacięło. Japonki szybko odskoczyły i na drugą przerwę techniczną schodziły prowadząc 16:12. Chwilę później Niemczyk był zmuszony wziąć czas, bowiem nasze zawodniczki przegrywały 14:18. Reprymenda poskutkowała, bo Polki odrobiły straty dochodząc na 16:19, wówczas o czas poprosił trener Shoichi Yanagimoto, ale jego zawodniczki były bezradne wobec dobrych zagrywek Mróz. Biało-czerwone zdołały wyjść na prowadzenie 20:19(!). W tym okresie podopieczne Niemczyka fantastycznie broniły, znakomicie grały także na siatce. Przy stanie 22:20 asem serwisowym popisała się Izabela Bełcik i po ataku Joanny Mirek Polki miały cztery piłki meczowe. Kropkę nad „i” postawiła atakiem Katarzyna Skowrońska.

Polska – Japonia 3:0 (25:22, 25:23, 25:22)

W tym spotkaniu nasze zawodniczki pokazały dawną klasę i przypomniały sobie czasy, kiedy zdobywały mistrzostwo Europy. W pierwszym meczy między tymi zespołami, które odbyło się prze dwoma tygodniami w Tokio, Japonki wygrały bez problemu 3:0.

Sześć najlepszych zespołów awansuje do finałowego turnieju, który odbędzie się w Japonii. W przypadku gdy w tym gronie zabraknie gospodarza decydującej rywalizacji, to kwalifikacje uzyska pięć czołowych drużyn plus siatkarki japońskie. Decyzją władz Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej w Grand Prix o miejscu w tabeli decydują punkty, a następnie stosunek małych punktów. W dalszej kolejności brany jest pod uwagę stosunek setów.