Strefa Siatkówki – Mocny Serwis

Decydujące rozstrzygnięcia w Hong Kongu, Taipei i Bangkoku

W najbliższy piątek rozpoczyna się trzecia runda wstępna (trzeci weekend) turniejów World Grand Prix. Grające w tym turnieju zespoły, podobnie jak w dwóch pierwszych rundach, zagrają w trzech grupach.

W najbliższy piątek rozpoczyna się trzecia runda wstępna (trzeci weekend) turniejów World Grand Prix. Grające w tym turnieju zespoły, podobnie jak w dwóch pierwszych rundach, zagrają w trzech grupach. Włochy, Niemcy Chiny i Dominikana w grupie „G” w Hong Kongu, Korea, Kuba, Holandia i Brazylia w grupie „H” w Taipei, a Tajlandia, USA, Japonia i Polska w grupie „I” w Bangkoku.

Polskie siatkarki tym razem zagrają w trochę słabszej, niż w dwóch pierwszych turniejach, grupie i mają realną szansę wygrania co najmniej dwóch spotkań.Mecze ostatniej, trzeciej rundy będą miały decydujący wpływ na końcowy rezultat całej rundy wstępnej WGP. Jak wcześniej informowaliśmy z rundy wstępnej do finału tej imprezy awansuje sześć pierwszych zespołów, a gdyby wśród nich nie znalazła się Japonia (gospodarz finału), na co się nie zanosi, wówczas pięć pierwszych i Japonia.

Dla przypomnienia: o końcowej kolejności decyduje suma punktów uzyskanych przez zespoły po trzech rundach wstępnych. Po dwóch rundach kolejność zespołów wygląda następująco:

1. Chiny 12 pkt.

2. Kuba 12 pkt.

3. Brazylia 11 pkt.

4. Japonia 10 pkt.

5. Holandia 10 pkt.

6. Włochy 9 pkt.

7. USA 9 pkt.

8. Korea 8 pkt.

9. Polska 8 pkt.

10. Niemcy 7 pkt.

11. Dominikana 6 pkt.

12. Tajlandia 6 pkt.

Nasze reprezentantki w Bangkoku zagrają z najsłabszą drużyną turnieju – Tajlandią, z przebudowywanym zespołem USA, który aktualnie w niczym nie przypomina zespołu amerykańskiego chociażby z ubiegłorocznego turnieju WGP czy turnieju olimpijskiego.

Wydaje się, iż Polki powinny pokonać pewnie Tajlandię i może nie aż tak łatwo, ale także zespół USA. Najtrudniejszym rywalem w tej grupie będzie Japonia. Japonki w tym turnieju grają bardzo dobrze, o czym przekonały się nasze reprezentantki przegrywając z nimi w trzech setach już w pierwszym turnieju tegorocznej edycji WGP, w Tokio. Należy mieć nadzieję, iż powtórki nie będzie i jeżeli nawet Polki nie odniosą zwycięstwa, to trzeba oczekiwać twardej i wyrównanej walki o każdą piłkę.

Jak zwykle decydujące będzie przyjęcie. Z nim Polki miały ostatnio najwięcej problemów, a bez przyjęcia nie ma dobrego rozegrania i skutecznego ataku. Atak to druga polska bolączka. Zbyt często, nawet przy dobrym rozegraniu, nasze siatkarki nie potrafią w ataku punktować, posyłając piłkę poza pole gry rywala, bądź atakując tak anemicznie, iż rywalki nie mają najmniejszych problemów z obroną i wyprowadzeniem kontr. Poprawy wymaga także rozegranie, w którym ograniczyć do minimum należy, wysokich, sygnalizowanych wystaw na skrzydła. Jeżeli zespół polski chce w tym turnieju odnieść więcej niż jedno zwycięstwo i zająć wyższe niż trzecie, tradycyjnie już w tym cyklu WGP miejsce, musi bezwzględnie poprawić te elementy gry.

Szanse awansu do turnieju finałowego WGP zespół polski ma tylko teoretyczne. W praktyce jest to nierealne. Powtórzenie wyniku z poprzedniej edycji tego turnieju (8. miejsce) byłoby wynikiem, którego polskie siatkarki nie powinny się wstydzić. Są też szanse na zajęcie 7. miejsca po rundzie wstępnej. Wydaje się, iż byłby to sukces siatkarek trenera Andrzeja Niemczyka.

W grupie „G” zdecydowanymi faworytkami będą Chinki, które nie tylko powinny łatwo pokonać zespoły Niemiec i Dominikany, ale też wygrać z aktualnymi jeszcze mistrzyniami świata, Włoszkami. Chińskie siatkarki są zresztą, jak się wydaje, głównymi pretendentkami do wygrania także turnieju finałowego tej imprezy.

W grupie „H” faworytkami są Kubanki i Brazylijki a spotkanie między nimi zapewne rozstrzygnie, które z nich wygrają tę grupę. Czarnym koniem turnieju w Taipei mogą być Holenderki. Najsłabsze, spośród drużyn, które wystąpią w tej grupie, wydają się być Koreanki.

Program pierwszego dnia turniejów (piątek):

(godziny według czasu polskiego)

Hong Kong (grupa ”G”)

Włochy – Niemcy godz. 12:00

Chiny – Dominikana godz. 14:30

Taipei (grupa „H”)

Korea – Kuba godz. 7:00

Brazylia – Holandia godz. 10:00

Bangkok (grupa „I”)

Tajlandia – USA godz. 9:00

Japonia – Polska godz. 12:00

źródło: SportoweFakty.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności

Więcej artykułów z dnia :
2005-07-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved