Strona Główna > Aktualności > Wygrana Polek z Niemkami w tie-breaku

Wygrana Polek z Niemkami w tie-breaku

W swoim ostatnim, trzecim meczu podczas turnieju Grand Prix w Macau, reprezentantki Polski pokonały po pięciosetowej walce Niemki - 3:2. Sumując osiągnięcia z turniejów w Tokio i Macau, Polki w sześciu meczach odniosły dwa zwycięstwa - z Koreą Południową i teraz z Niemkami.

W swoim ostatnim, trzecim meczu podczas turnieju Grand Prix w Macau, reprezentantki Polski pokonały po pięciosetowej walce Niemki – 3:2. Sumując osiągnięcia z turniejów w Tokio i Macau, Polki w sześciu meczach odniosły dwa zwycięstwa – z Koreą Południową i teraz z Niemkami. Za tydzień reprezentacja Polski wystąpi w ostatnim turnieju fazy grupowej Grand Prix w Bangkoku. Przeciwniczkami Polek będą reprezentantki Tajlandii, USA i Japonii. Będzie to ostatnia szansa powalczenia o awans do szóstki zespołów walczących w turnieju finałowym.

Dzisiejszy mecz z Niemkami, Polki zaczęły od porażki w pierwszym secie. Gdy wydawało się, że po zwycięstwach w dwóch następnych setach, są w stanie wygrać mecz w stosunku 3:1, przyszła dość wysoka porażka, do 18, w secie czwartym. Tie-break należał już jednak całkowicie do Polek. Mecz zakończył się sukcesem naszych zawodniczek, po 109 minutach gry. Widowisko oglądało 2600 widzów.

Nasze zawodniczki rozpoczęły mecz w koszmarnym stylu i do pierwszej przerwy technicznej w pierwszym secie, nie zdobyły punktu! Dopiero później podopiecznym trenera Andrzeja Niemczyka udało się kilka razy ustawić blok, parokrotnie wykorzystać własny serwis i odrzucić rywalki od siatki. Jednak mimo całej serii straconych punktów Niemki na drugą przerwę zeszły z przewagą pięciu punktów. Po przerwie Polki doszły do głosu i doprowadziły do stanu 17:17. Szczególnie aktywna w tej partii była Katarzyna Skowrońska. W końcówce seta toczyła się walka punkt za punkt, ale ostatecznie szalę na swoją korzyść przechyliły Niemki.

Drugi set rozpoczął się prowadzeniem Polek 4:1, m.in. dzięki atakom Marii Liktoras. Potem Niemki usiłowały zmniejszyć dystans, ale na przerwę schodziły ze stratą trzech punktów. W kolejnych fragmentach nasze „złotka” poprawiły wszystkie elementy gry, skutecznie wypunktowując przeciwniczki do drugiej przerwy (16:9). Dobra zagrywka Joanny Mirek i wykończenie akcji przez jej partnerki spowodowały, że Niemki zupełnie się pogubiły a „biało-czerwone” bezlitośnie to wykorzystały. Udanymi atakami popisywała się w tym fragmencie gry Agata Mróz. Przy takim obrocie sytuacji, Polki rozstrzygnęły seta na swoją korzyść.

Początek trzeciego seta stał pod znakiem wyrównanej walki do stanu 8:6 dla niemieckich siatkarek. Następnie ta przewaga stopniowo rosła do 16-11 mimo kilku udanych ataków Aleksandry Przybysz i Mileny Rosner. Polki uparcie „goniły” rywalki i w końcu doprowadziły do wyrównania na 20:20. W końcówce seta doszło do odwrócenia sytuacji i to Niemki traciły punkty, ostatecznie przegrywając tę partię.

Czwarty set długo nie przynosił rozstrzygnięcia. Obie drużyny przystąpiły do niego jakby rozkojarzone, popełniając sporo błędów. Na przerwę reprezentacja Niemiec zeszła z przewagą dwóch punktów, ale wkrótce powiększyła ją do pięciu (11:6). Polki zdobywały punkty, podobnie jak w wielu częściach tego meczu, jedynie blokiem, nie mając żadnego pomysłu na rozegranie. Błędy mistrzyń Europy w przyjęciu doprowadziły do stanu 16:9 dla rywalek. Końcówka seta w wykonaniu Polek była katastrofalna.

W tie-breaku początkowo nasze zawodniczki nareszcie pokazały dobrą grę z kontry i wyszły na prowadzenie 5:1. Potem Niemki odpowiedziały skutecznym atakiem, ale Polki utrzymały trzypunktową przewagę na zmianę stron. Końcówkę tej partii reprezentacja Polski rozegrała znakomicie i doprowadziła do szczęśliwego zakończenia.

Najwięcej punktów w polskim zespole zdobyły: Katarzyna Skowrońska (21) i Masza Liktoras (20). Dla Niemek najlepiej punktowała Cornelia Dumler (22 pkt.)

Polska – Niemcy 3:2 (22:25, 25:18, 26:24, 18:25, 15:11)

Składy drużyn:

Polska: Bełcik (3), Skowrońska (21), Mróz (12), Pycia, Rosner (13), Bamber, Zenik (libero) oraz Mirek (8), Liktoras (20), Skorupa (1), Przybysz (3)

Niemcy: Dumler (22), Radzuweit (16), Guhr (10), Fürst (9), Thumm (6), Jenzewski (1), Tzscherlich (libero) oraz Schlecht (4), Kulakova (1), Weiß