Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa: Podsumowanie fazy grupowej

Liga Światowa: Podsumowanie fazy grupowej

Kończą się rozgrywki fazy grupowej tegorocznej edycji Ligi Światowej. Karty są już rozdane. W finałowym turnieju w Belgradzie zagrają reprezentacje Serbii i Czarnogóry, Brazylii, Kuby i Polski.

Kończą się rozgrywki fazy grupowej tegorocznej edycji Ligi Światowej. Karty są już rozdane. W finałowym turnieju w Belgradzie zagrają reprezentacje Serbii i Czarnogóry, Brazylii, Kuby i Polski.Grupa A: Brazylijska samba!

Już przed tygodniem Brazylijczycy zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie i udział w belgradzkim turnieju finałowym. Pokazali swoją wielkość, odpierając na starcie LŚ napór dobrze usposobionych Wenezuelczyków. Z rewelacyjnie grającą w pierwszej fazie rozgrywek grupowych Portugalią, ponieśli jedyną porażkę. Tylko mistrzów cechuje to, że nawet w nie najwyższej formie potrafią wyjść cało z opresji. Wydaje się, że nie bez znaczenia na początkową postawę Brazylijczyków w LŚ, miały problemy zdrowotne (zakończone operacją), jakie miał najlepszy zawodnik ubiegłego sezonu w brazylijskiej Superlidze – Roberto Minuzzi Junior

Pod koniec rozgrywek grupowych przybladł blask ekip Portugalii i Wenezueli. Te dwie ekipy są jednak na dobrej drodze do wejścia na dłuższy czas do elity światowej siatkówki. Zdecydowanie za późno ocknęli się natomiast Japończycy, odnosząc swoje dwa zwycięstwa w eliminacjach, właśnie w tym tygodniu nad Portugalią.

Grupa B: Kubańska rumba!

Nie było słowa przesady w zachwytach nad możliwościami zespołu Kuby przed rozpoczęciem rozgrywek LŚ. Powtarzano, że Kuba szykuje bardzo młody, ale już rewelacyjnie grający zespół. W „grupie śmierci” Kubańczycy pokazali, że nie ulękną się nikogo. Z pewnością mają poważne szanse na sukces w belgradzkim turnieju finałowym.

Bardzo korzystne wrażenie na obserwatorach zrobili Bułgarzy. W ten weekend bezlitośnie odprawili do domu z dwoma porażkami Włochów. Jak pamiętamy wcześniej nie ulękli się ani Francji ani Kuby. Dla Polskiej reprezentacji powinien to być poważny sygnał przed turniejem kwalifikacyjnym do MŚ w Rzeszowie. Polacy zagrają tam z Rosją, Bułgarią i Estonią. Mecze w grupie B LŚ z udziałem Bułgarii, wskazują, że w turnieju rzeszowskim może być trudno o awans.

W tych rozgrywkach LŚ całkowicie bez polotu grali Włosi i Francuzi. W przypadku pierwszych można mówić, że był to określony etap cyklu przygotowawczego. Tym niemniej, po raz pierwszy w historii LŚ nie awansowali do fazy finałowej. To dla nich „mocny policzek” i chyba powinni poważnie pomyśleć nad zmianami w systemie prowadzenia kadry. Oblicze Francuzów zbladło natomiast całkowicie. Może to oznaczać początek dłuższego kryzysu w reprezentacyjnej siatkówce francuskiej.

Grupa C: Poloneza czas zacząć!

Polska już przed pierwszym meczem ostatniego weekendu z Argentyną, miała zapewniony udział w turnieju finałowym. Postarali się o to Serbowie, wygrywając nadspodziewanie łatwo z Grecją. Polacy deklarowali jednak, że sami wywalczą awans do finału – i zrobili to, wygrywając pierwszy mecz z Argentyną 3:0. Drugi mecz jeszcze przed nami, ale ma on już tylko znaczenie prestiżowe. Wielkie nadzieje wiązano w Polsce z objęciem reprezentacji przez Raula Lozano. Mecze eliminacyjne pokazały, że nie są to nadzieje bezpodstawne. Ruszyły więc przygotowania „do poloneza”, którego finał ma mieć miejsce w Pekinie za trzy lata.

Twardy orzech do zgryzienia mają Serbowie. Jak na dłoni widać, że ożywienie do drużyny wniosło pojawienie się starych mistrzów (Nikola Grbić, Miljković, Gerić). Czyżby to jeszcze nie był czas na gruntowne zmiany w serbskiej drużynie? Bardzo widocznie natomiast „uchodziło powietrze” w trakcie rozgrywek z zawodników greckich. Chyba oni jako jedni z niewielu, nie wytrzymali trudów Ligi Światowej. Ostatni w grupie Argentyńczycy, nie mają innego wyjścia, jak wrócić jeszcze na jakiś czas do starych mistrzów (Spajić, Milinković). Młodzież argentyńska po prostu umie jeszcze trochę za mało.

Zobacz również:

Liga Światowa 2005, wyniki i tabela – grupa A, grupa B, grupa C

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności

Więcej artykułów z dnia :
2005-07-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved