Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Kinga Maculewicz przechodzi do Scavolini Pesaro

Kinga Maculewicz przechodzi do Scavolini Pesaro

Wczoraj włoskie media poinformowały, że w przyszłym sezonie, w Scavolini Pesaro, zagra Kinga Maculewicz. Urodzona w Krakowie siatkarka, od lat gra w lidze włoskiej. W dwóch ostatnich sezonach występowała w Infotel Systems Forle. Gra na pozycji środkowej bloku.

Polki miały największy udział w „zasilaniu” włoskiej serie A kobiet w sezonie 2004/2005 – grało ich dziewięć. Sympatycznie to brzmi, ale statystyki oficjalne mówią coś innego. W serie A kobiet, w sezonie 2004/05, oficjalnie grało osiem Polek i osiem Amerykanek. Skąd więc pierwsze zdanie tego akapitu?

Osiem Polek oficjalnie liczonych w statystykach to:Małgorzata Niemczyk-Wolska (Santaremo)

Dorota Świeniewicz i Katarzyna Gujska (Perugia)

Magdalena Śliwa (Vicenza)

Kamila Frątczak i Mariola Zenik (Modena)

Agata Karczmarzewska (Tortole)

Małgorzata Glinka (Novara)

Gdzie więc jest ta dziewiąta? Dla nas tą dziewiątą jest Kinga Maculewicz (Forle), mimo że oficjalnie w statystykach podawana jest jako Francuzka grająca w lidze włoskiej. Wyjaśnijmy tę zagadkę.

Kinga Maculewicz urodziła się 25 maja 1978 roku w Krakowie. Jest córką Barbary Hermel-Niemczyk (byłej żony trenera Polskiej kadry – Andrzeja Niemczyka) i Henryka Maculewicza – byłego, wielokrotnego reprezentanta Polski w piłce nożnej. Jej siostrą jest Małgorzata Niemczyk-Wolska.

Kinga od dłuższego czasu przebywa poza Polską. Mieszkała długo we Francji. Ma francuskie obywatelstwo. Ma już także na swoim koncie występy w reprezentacji Francji.

We Francji grała do końca lat dziewięćdziesiątych w Racing Club Cannes – w tym samym klubie, w którym od przyszłego sezonu będzie występowała Małgorzata Glinka. Od 1999 roku jest już w lidze włoskiej – głównie w serie A1, z małymi epizodami w serie A2. Przez cztery sezony grała w Johnson Matthey Spezzano (do sezonu ligowego 2002/03). Ostatnie dwa sezony spędziła w Infotel Systems Forle, skąd teraz przenosi się do Scavolini Pesaro.

Urodzona w Polsce, obywatelstwo francuskie, lata gry w lidze włoskiej, to jeszcze nie wszystko. We Włoszech trzyma ją w tej chwili chęć bycia blisko męża – Enrique de la Fuente – zawodnika RPA LuigiBacchi.it Perugia… do niedawna jednego z filarów reprezentacji Hiszpanii.

Kinga Maculewicz jest zawodniczką bardzo cenioną we Włoszech, zarówno przez fachowców, jak i przez fanów siatkówki. W ostatnim sezonie była sklasyfikowana w ścisłej czołówce rankingu na najlepiej blokującą zawodniczkę. Zazwyczaj ma też dobre osiągnięcia w ataku – nie schodzi poniżej kilkunastu punktów w meczu ligowym. Nie są to słowa bez pokrycia. W uznaniu jej klasy, była powoływana do kadry „gwiazd zagranicznych ligi włoskiej” na tradycyjne mecze z najlepszymi Włoszkami w lidze.

źródło: inf. własna, volleyball.it

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Więcej artykułów z dnia :
2005-06-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved