Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > W Holandii grają na trawie

W Holandii grają na trawie

Już po raz 49. rozpoczął się w sobotę w Sint Anthonis międzynarodowy turniej w siatkówce na trawie, od 1998 roku uznawany za otwarte mistrzostwa Holandii. Wśród 60 rywalizujących ekip znajduje się GTPS Gorzów Wlkp.

Już po raz 49. rozpoczął się w sobotę w Sint Anthonis międzynarodowy turniej w siatkówce na trawie, od 1998 roku uznawany za otwarte mistrzostwa Holandii. Wśród 60 rywalizujących ekip znajduje się GTPS Gorzów Wlkp.

Co roku w maju do Brabancji zjeżdżają drużyny z wszystkich zakątków Europy. W sobotę 75 młodzieżowych zespołów walczyło o tytuły w trzech kategoriach wiekowych. Dzień później do dwudniowych zmagań przystąpiło 60 seniorskich ekip, podzielonych według sportowej klasy na cztery grupy. Gorzowianie już po raz czwarty startują w profesjonalnej Division of Honour.Gospodarze pamiętają Stilon, mają dużo respektu dla naszego zespołu. To właśnie Stilon został w 1998 roku pierwszym międzynarodowym mistrzem Holandii, a rok później stanął na trzecim stopniu podium. W tegorocznym ,,Pinkster Toernooi’’ (czyli ,,Różowym Turnieju’’) GTPS jest jedynym reprezentantem polskiej siatkówki.

Majowy turniej jest dumą wszystkich mieszkańców czterotysięcznego Sint Anthonis. Nad jego przygotowaniem pracują społecznie przez cały rok, by potem przez trzy dni cieszyć się ze sportowego święta. Cały dochód z imprezy przeznaczają na swój klub Activia, prowadzący osiem męskich i cztery kobiece zespoły. Mecze odbywają się na 20 trawiastych boiskach, będących częścią sportowego kompleksu w centrum miejscowości.

Zawody mają charakter wielkiego pikniku z ogromną ilością piwa, ale profesjonaliści walczą o finansowe nagrody. Zwycięskie zespoły w zawodowych kategoriach mężczyzn i kobiet otrzymają już dzisiaj po południu, po 700 euro, zaś najlepszy zawodnik i zawodniczka – po 250 euro. Drużyny starają się jak najlepiej bawić, każdą akcję swoją i rywali kwitują uśmiechami uznania, lecz w końcówkach setów walczą bez pardonu.

„Różowy Turniej” jest też swoistą siatkarską giełdą po zakończeniu halowego sezonu. Do Sint Anthonis zjeżdżają menadżerowie drużyn z całej Europy, wypatrując talenty na następne rozgrywki. W wielojęzycznym gwarze co chwilę padają nazwy klubów i wysokości kontraktów, będące przedmiotem marzeń wielu grających.

Gorzowianie mają za rywali cztery zespoły z holenderskiej ekstraklasy i drugoligowy, rumuński Uniwersytet Timiszoara. Początek mistrzostw nie był dla podopiecznych trenera Jacka Kuźmińskiego zbyt udany. Wczoraj przegrali wszystkie trzy spotkania: z Visade Voorburg 0:2 (23:25, 19:25), z SSS Barneveld 1:2 (25:16, 20:25, 11:15) i z Volleball Rijnmond Schiedam 0:2 (18:25, 18:25). Dwa pierwsze mecze stały na naprawdę wysokim poziomie, a widzowie nie żałowali siatkarzom braw przy otwartej kurtynie. W trzecim Lubuszanie wyraźnie opadli z sił. GTPS pojechał do Holandii bez swych trzech podstawowych (do niedawna) zawodników: środkowego bloku Jakuba Malinowskiego, atakującego Marcina Lubiejewskiego i libero Adama Cziszewskiego, których brak był na boisku aż nadto widoczny.

źródło: Gazeta Lubuska

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności

Więcej artykułów z dnia :
2005-05-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved