Strona Główna > Aktualności > Remis po czterech meczach w finale Superligi mężczyzn

Remis po czterech meczach w finale Superligi mężczyzn

Wczoraj w Centrum „Poliesportivo”, w Sao Bernardo do Campo, gospodarze – Banespa/Mastercard, pokonali gości z Belo Horizonte - Telemig Celular/Minas, w stosunku 3:1 (25:17, 23:25, 25:21, 25:22). W finałowej rywalizacji Superligi brazylijskiej 2004/05 po czterech meczach jest więc remis 2-2.

Wczoraj w Centrum „Poliesportivo”, w Sao Bernardo do Campo, gospodarze – Banespa/Mastercard, pokonali gości z Belo Horizonte – Telemig Celular/Minas, w stosunku 3:1 (25:17, 23:25, 25:21, 25:22). W finałowej rywalizacji Superligi brazylijskiej 2004/05 po czterech meczach jest więc remis 2-2. Mecz oglądało 7200 osób. Piąte, decydujące o tytule mistrzowskim spotkanie, rozegrane zostanie 30 kwietnia w Centrum „Mineirinho”, w Belo Horizonte.

Najlepszym zawodnikiem sobotniego meczu (także najlepiej punktującym) był atakujący Banespa/Mastercard – Rivaldo, zdobywca 19 punktów. W drużynie Telemig Celular/Minas najwięcej punktów (15) zdobył atakujący reprezentacji Brazylii na Ligę Światową 2005 – Roberto Minuzzi.

Gospodarze rozpoczęli pierwszego seta bojowo usposobieni. Bardzo dobrze spisywali się w ataku. W tym elemencie gry starali się im początkowo dorównać goście z Belo Horizonte. Zawodnicy Telemig Celular popełniali jednak przy tym bardzo wiele błędów w innych elementach gry – zwłaszcza w zagrywce. Na pierwszą przerwę techniczną z trzypunktową przewagą schodzili więc gospodarze (8:5). Mimo wysiłków trenera – Marcosa Mirandy – gra Telemig Celular/Minas nadal się nie kleiła. Jeszcze przy stanie 12:7 dla Banespa/Mastercard, trener gości wziął czas a chwilę później dokonał, jeszcze przed drugą przerwą techniczną, korekt w składzie. Wysiłki te nie przyniosły efektu – po ataku Nalberta, Banespa/Mastercard kończy seta wyraźnym zwycięstwem (25:17).

Drugi set rozpoczął się od gry punkt za punkt do stanu 4:4. Trener gospodarzy – Mauro Grasso – musiał wtedy na parkiet wprowadzić Filipe w miejsce Ricardo Serafima, który niestety nie mógł grać dalej z powodu dolegliwego urazu. Marcos Miranda nadal był niezadowolony z gry swojej drużyny. Postanowił dokonać podwójnej zmiany – za Ezinho i Rogerio weszli Danilo i Paulo Anchieta. Gra Telemig Celular/Minas poprawiła się wtedy w obronie. Ale na drugą przerwę techniczną z prowadzeniem schodzili jeszcze gospodarze (16:14). Po przerwie w drużynie gości Evandro zastąpił Samuela. Siły drużyn wyrównały się. Goście rozpoczęli konsekwentne odrabianie strat – wreszcie po ataku Jardela wyszli na prowadzenie 19:18. W końcówce trzy punkty po widowiskowych atakach zdobył jeszcze Roberto Minuzzi. Set zakończył się zwycięstwem Telemig Celular/Minas 25:23, po błędzie serwisowym Nalberta.

W wyjściowym składzie na trzeci set pojawili się wprowadzeni w poprzednim secie rezerwowi: Evandro, Danilo i Paulo Anchieta, gdyż spisywali się wyjątkowo dobrze. Jednak w drużynie od początku seta znowu coś nie grało. Gdy błąd w zagrywce popełnił Paulo Anchieta, gospodarze zeszli na pierwszą przerwę techniczną z trzypunktowym prowadzeniem (8:5). Po udanej „kiwce” rozgrywającego Vinhedo, gospodarzom potrzebne były do wygrania seta już tylko dwa punkty (23:16). Przewaga Banespa/Mastercard stopniała po ładnej serii na zagrywce w wykonaniu Marlona – ostatecznie jednak wygrywają oni seta 25:21.

Telemig Celular/Minas rozpoczyna dobrze w czwartym secie, ale na pierwszą przerwę techniczną z prowadzeniem schodzi Banespa/Mastercard (8:7), zdobywając ósmy punkt po błędzie Evandro. Dalsza gra była przez dłuższy czas dość wyrównana – toczyła się przy jedno-, a od stanu 12:10 – dwupunktowym prowadzeniu gospodarzy. Jednak po błędzie Rogério w ataku, przewaga miejscowych wzrosła do trzech punktów (18:15). Słabiej w tym momencie spisującego się Rogério zastąpił Danilo. Losy seta i meczu były już jednak przesądzone – Banespa/Mastercard wygrywa 25:22 w czwartym secie i 3:1 w całym meczu.

Trener Banespa/Mastercard – Mauro Grasso – podziękował po meczu publiczności za gorącą atmosferę, która przyczyniła się do zwycięstwa gospodarzy i przedłużenia nadziei na zwycięskie zakończenie rywalizacji w finale Superligi. – Cała drużyna zasłużyła dzisiaj na słowa uznania. Martwiłem się, że od pewnego momentu nie mógł już grać Ricardo Serafim. Filipe potrafił jednak zastąpić go znakomicie. Przed nami piąty mecz i otwarta droga do końcowego sukcesu w Superlidze, chociaż zdaję sobie sprawę, że w Belo Horizonte będzie bardzo trudno odnieść zwycięstwo – dodał Grasso.

Marcos Miranda – trener Telemig Celular/Minas – rzeczowo analizował przyczyny porażki swojego zespołu. – Zawodnicy Banespa/Mastercard odnieśli sukces, gdyż potrafili zneutralizować siłę ataku mojego zespołu. Dobrą zagrywką utrudnili nam odbiór, a to nie pozwoliło na precyzyjne przygotowywanie ataku. Ze swojej strony natomiast potrafili być bardzo precyzyjni w ataku, co sprawiało, że nawet niezła nasza gra defensywna, na niewiele się zdała. Widziałem, że gospodarze bardzo pewnie czuli się na zagrywce w swojej hali. Czują to miejsce znakomicie – stąd ich bardzo dobra postawa na zagrywce – klucz do dzisiejszego sukcesu. Centrum „Mineirinho” w Belo Horizonte jest całkowicie innym obiektem. Tam, w piątym meczu, nam powinny sprzyjać mury i publiczność – powiedział Miranda.

Czwarty mecz finału Superligi 2004/05:

Banespa Mastercard – Telemig Celular/Minas 3:1

(25:17, 23:25, 25:21, 25:22)

Składy:

Banespa Mastercard: Vinhedo, Rivaldo, Nalbert, Ricardo Serafim, Alberto, Michael. Polaco (libero) oraz Piá, Leandro, Filipe. Trener: Mauro Grasso

Telemig Celular/Minas: Marlon, Samuel, Roberto Minuzzi, Ezinho, Jardem, Rogério. Serginho (libero) oraz Danilo, Paulo Anchieta, Luizinho, Evandro, Igor. Trener: Marcos Miranda

czas trwania meczu: 151 minut

miejsce rozgrywania meczu: Centrum im. Juscelino Kubitschka, Belo Horizonte (Minas Gerais)

Najlepszy zawodnik meczu: Evandro (Telemig Celular/Minas)

Najlepiej punktujący zawodnik meczu: Evandro (Telemig Celular/Minas), 30 punktów

Drugi mecz:

13.04.2005 – Banespa/Mastercard – Telemig Celular/Minas 3:1

(23:25, 25:17, 25:19, 25:17)

czas trwania meczu: 108 minut

miejsce rozgrywania meczu: Centrum „Poliesportivo”, São Bernardo do Campo (São Paulo)

Najlepszy zawodnik meczu: Ricardo Serafim (Banespa/Mastercard)

Najlepiej punktujący zawodnik meczu: Michael (Banespa/Mastercard), 17 punktów

Trzeci mecz:

16.04.2005 – Telemig Celular/Minas – Banespa/Mastercard 3:2

(26:28, 23:25, 25:16, 25:22, 15:11)

czas trwania meczu: 160 minut

Najlepszy zawodnik meczu: Roberto Minuzzi (Telemig Celular/Minas)

Najlepiej punktujący zawodnik meczu: Roberto Minuzzi (Telemig Celular/Minas), 23 punkty