Strona Główna > Aktualności > Swiss Medical wygrywa pierwszy mecz finału Liga Argentina

Swiss Medical wygrywa pierwszy mecz finału Liga Argentina

W pierwszym finałowym meczu ligi argentyńskiej mężczyzn w sezonie 2004/05, Swiss Medical wygrał z Origenes Bolivar 3:2 (25:18, 22:25, 22:25, 25:21, 17:15). Mecz stał na wysokim poziomie, a jego ukoronowaniem był emocjonujący tie-break. Gospodarzom nie pomógł własny parkiet ani szaleńczy doping.

W pierwszym finałowym meczu ligi argentyńskiej mężczyzn w sezonie 2004/05, Swiss Medical wygrał z Origenes Bolivar 3:2 (25:18, 22:25, 22:25, 25:21, 17:15). Mecz stał na wysokim poziomie, a godnym jego ukoronowaniem był emocjonujący tie-break. Bojowo nastawionym gospodarzom nie pomógł własny parkiet ani szaleńczy doping.

Wielu akredytowanych dziennikarzy. Przygotowane do rozpoczęcia transmisji bezpośredniej rozliczne stacje telewizyjne. Trybuny zapełnione fanatycznymi kibicami. Tak wyglądało centrum sportowe klubu Origenes Bolivar, gdy na rozgrzewkę wyszli zawodnicy obu drużyn. Mniej więcej po godzinie rozpoczął się spektakl, po którym zadowoleni mogli być najwybredniejsi miłośnicy siatkówki.

Gospodarze rozpoczęli pierwszego seta pod olbrzymią presją publiczności. Wprowadziło to w ich poczynania sporą nerwowość. Pierwsza piłka była już dla nich wstrząsem – as serwisowy i prowadzenie rywali. W odpowiedzi Firmo zablokował silny atak pojedynczym blokiem. On właśnie starał się dobrym rozegraniem uaktywnić atak Origenes Bolivar. Jednak jeszcze przed meczem trener Swiss Medical – Waldo Kantor – zapowiadał, że jego drużyna będzie się starała utrudniać gospodarzom skuteczną grę w ataku, dobrze zorganizowaną grą defensywną i dobrą asekuracją. Realizacja tego założenia szła gościom istotnie bardzo dobrze – gospodarze nie mogli sobie poradzić do końca seta. Pierwszego seta zakończył Aires dobrym blokiem na Arrui. Swiss Medical wygrywa pewnie 25:18.

Początek drugiego seta był dość podobny do pierwszego – w szeregach gospodarzy ciągle widać było lekką nerwowość. Jednak starali się oni wykorzystać do maksimum dobrą dyspozycję tego dnia swojego rozgrywającego Firmo. Jego kombinacyjna gra zaczęła w końcu przynosić efekty. Diego Scroca zdobywa punkt i gospodarze schodzą na pierwszą przerwę techniczną z prowadzeniem 8:3. Waldo Kantor musiał szybko wymyślić jakieś posunięcie odwracające losy tego seta. Udało mu się wybrać trafnie – wprowadzony w drugiej partii Juoza de Novaes zdobywał sporo punktów. Dzięki niemu goście odrobili kilka punktów, doprowadzając do wyniku 17:15 dla Origenes Bolivar. Ale zmiennicy w drużynie gospodarzy (Ronald Mendez i Guillermo Garcia) też spisywali się dobrze. Głównie dzięki dobrej grze blokiem udało się miejscowym utrzymać niewielką przewagę do końca seta (25:22).

Trzeci set to najlepszy fragment gry w wykonaniu zespołu Origenes Bolivar. Bada (Jean Carlo Badalotti) i Dalibor Polak zdobywali sporo punktów po atakach. Dobrą zmianę dał Leonardo Patti – sam punktował, dając przy tym możliwość odpoczynku mocno eksploatowanym kolegom. Często gospodarze osłabiali blokiem ataki gości i wyprowadzali efektywne kontry. Tak właśnie punkt po potężnym ataku ze środka siatki zdobył Mendez, wyprowadzając Origenes Bolivar na prowadzenie 10:6. Nadal ładnie, kombinacyjnie grał Firmo. Po jednym z jego pomysłowych rozprowadzeń piłki, Polak atakował na czystej siatce – 21:16. Kilka dobrych akcji pokazali też goście, ale w odpowiedzi Laneri popisał się asem serwisowym. Atak Polaka z kontry zakończył rywalizację w secie przy wyniku 25:22.

Laneri i Juoza spisywali się na tyle dobrze w secie trzecim, że w secie czwartym wyszli w podstawowej szóstce. Goście spisywali się dobrze. Zarówno na pierwszą, jak i na drugą przerwę techniczną schodzili z przewagą (8:5, 16:15). Potem przez pewien czas trwały zacięte wymiany, ale szczęście sprzyjało Swiss Medical – ich przewaga wzrosła do trzech punktów (22:19). W następnej akcji błąd popełnił Laneri, posyłając piłkę wysoko ponad blokiem gospodarzy (22:20). Gospodarze nie potrafili jednak tego wykorzystać. Walkę w tym secie zakończył Peralta uderzeniem z pierwszego tempa ze środka siatki – 25:21 dla Swiss Medical.

W tie-breaku zawodnicy obu drużyn stworzyli ekscytujące widowisko. Swiss Medical prowadzili już 4:2. Po fragmencie wyrównanej walki zaatakował potężnie Dalibor Polak i zrobiło się tylko 7:6 dla gości. Za chwilę potężnym, niestety autowym, zbiciem popisał się Haroldo – jest remis 9:9. Od tego momentu trwa wyrównana walka do samego końca. Głównie dzięki znakomitemu wytrenowaniu i refleksowi libero, Baracettiego, Origenes Bolivar mieli dużą szansę na odniesienie sukcesu. W końcowym fragmencie goście prowadzili jednym punktem. Właśnie wtedy błąd w ataku popełnił Jeronimo Bidegain – jest 15:15. Gdy wydawało się, że gra może się jeszcze potoczyć przez dłuższy czas, goście zdobyli szybko dwa punkty. Najpierw Peralta powstrzymał na pojedynczym bloku asa atutowego gospodarzy – Dalibora Polaka. Ostatni punkt Swiss Medical zdobyli po pięknym ataku Haroldo, wygrywając ostatecznie 17:15 oraz 3:2 w całym meczu.