Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MP juniorek: Gwardia, MMKS, Pałac i Zawisza w półfinałach

MP juniorek: Gwardia, MMKS, Pałac i Zawisza w półfinałach

Siatkarki MMKS Dąborowa Górnicza zostały ostatnimi półfinalistkami MP juniorek. W przerwanym, z powodu śmierci papieża turnieju finałowym, wznowionym wczoraj w Sulechowie, MMKS pokonał 3:2 Sokół Mogilno. Było to najciekawsze spotkanie sobotniego dnia zawodów.

Siatkarki MMKS Dąbrowa Górnicza zostały ostatnimi półfinalistkami MP juniorek. W przerwanym, z powodu śmierci papieża, turnieju finałowym, wznowionym wczoraj w Sulechowie, MMKS pokonał 3:2 Sokół Mogilno. Było to najciekawsze spotkanie sobotniego dnia zawodów.

Kiedy w niedzielę przerywano turniej finałowy MP juniorek, niewiadomą pozostawała jeszcze tylko obsada jednego miejsca w półfinałach. Do zespołów Zawiszy Sulechów, Pałacu Bydgoszcz i Gwardii Wrocław, miały dołączyć siatkarki MMKS Dąbrowa Górnicza lub Sokoła Mogilno. Wczorajsze, bezpośrednie spotkanie tych drużyn, wyłoniło czwartego półfinalistę MP.

Set pierwszy rozpoczął się od zdecydowanego prowadzenia zespołu MMKS. Zły odbiór w zespole Sokoła Mogilno szybko doprowadził ten zespół do stanu 2:9. Stremowane meczem o wysoką stawkę mogilnianki, szybko jednak doszły do siebie i rozpoczęły pogoń. Po ładnym ataku Agnieszki Długokęckiej i jej bloku wspólnie z Michaliną Wojciechowską, Sokół miał już tylko do odrobienia dwa punkty (9:11). To była jednak najmniejsza strata siatkarek z Mogilna w tym secie, bowiem ostro do pracy zabrały się Katarzyna Urban i Joanna Wiatr. MMKS powiększał swoją przewagę i pewnie wygrał partię 25:19.

W drugiej odsłonie spotkania, wyrównana walka toczyła się do stanu 14:14. Raz jeden, raz drugi zespół obejmował prowadzenie, jednak przewaga nigdy nie była większa niż dwa punkty. Dopiero w drugiej części tego seta siatkarki MMKS odskoczyły i ponownie wygrały 25:19.

Trzeci set to pełna mobilizacja zespołu z Mogilna i próba ratowania uciekającej szansy awansu do najlepszej czwórki MP juniorek. Bardzo dobra gra blokiem, silne ataki ze skrzydeł i mądra gra środkiem. To spowodowało pewną nerwowość w drużynie MMKS i pozwoliło mogilniankom na objęcie prowadzenia 9:5. Asy serwisowe Joanny Długokęckiej, Malwiny Konkolewskiej i Eweliny Szaban pozwoliły powiększyć przewagę do ośmiu punktów. Sokół prowadził już w pewnym momencie 19:11 i wtedy stało się coś, czego nikt nie przewidywał. Mogilniankom nie wychodziło nic, zaczęły popełniać seryjnie błędy… i ze stanu 19:11 zrobiło się 19:20! MMKS powiększał swoją przewagę i objął prowadzenie 23:20. Sokolanki czując przysłowiowy "nóż na gardle", zagrały jednak bardzo ambitnie i po emocjonującej końcówce wygrały trzeciego seta 26:24.

Zwycięstwo w trzecim secie wyraźnie podbudowało zespół Sokoła. W czwartej partii siatkarki z Dąbrowy Górniczej ani razu nie objęły prowadzenia. Rozpoczęło się od dwóch udanych bloków mogilnianek. Później obserwowaliśmy dobre ataki Marty Żychskiej, raz z prawego, raz z lewego skrzydła, a nawet pojedynczy blok Malwiny Konkolewskiej. Sokół spokojnie powiększał przewagę (11:5, 17:12) i kontrolował grę. Przy stanie 17:13 atomowym atakiem popisała się Malwina Konkolewska. Libero zespołu MMKS Jadwiga Tkaczewska odebrała piłkę, ale upadła tak nieszczęśliwie, że doznała urazu stawu kolanowego i nie zagrała już w tym spotkaniu. Wbrew pozorom, zmobilizowało to siatkarki z Dąbrowy Górniczej, które bez swojej libero straciły atut w odbiorze, ale zaczęły atakować z większą determinacją. Ten set należał już jednak do Sokoła. Wygrana do 21 i stan meczu 2:2.

Tie-break rozpoczął się od prowadzenia MMKS 4:0. Niepotrzebne błędy po stronie mogilnianek postawiły je w bardzo trudnej sytuacji. Na szczęście ze stanu 0:4, po kilku ładnych blokach, szybko zrobiło się 4:4. Ostatni remis w tej partii zanotowaliśmy jeszcze przy stanie 7:7. Później obserwowaliśmy dramatyczne obrony mogilnianek, dokładne ataki MMKS-u i… set wygrany przez siatkarki z Dąbrowy Górniczej 15:11. Polały się łzy szczęścia i łzy rozpaczy. Długo nie schodziły z parkietu podłamane takim obrotem sytuacji zawodniczki z Mogilna…

Było to zdecydowanie najbardziej zacięte, jak do tej pory, spotkanie turnieju finałowego MP juniorek w Sulechowie. Oba zespoły stworzyły piękne, pełne dramaturgii widowisko. I tak naprawdę do półfinałów mógł awansować zarówno jeden, jak i drugi zespół. O tą odrobinę szczęścia lepsze były dzisiaj zawodniczki MMKS Dąbrowa Górnicza i to one zagrają o medale MP. Sokołowi pozostała walka o piątą pozycję.

Sokół Mogilno – MMKS Dąbrowa Górnicza 2:3
(19:25, 19:25, 26:24, 25:21, 11:15)

Nie odbył się drugi mecz w grupie A, zaplanowany w trzeciej kolejce spotkań. Do Sulechowa na dokończenie turnieju nie przyjechały siatkarki MKS Andrychów. W tej sytuacji, Gwardia Wrocław wygrała swój mecz walkowerem.

W grupie B, odbyły się dwa pojedynki. W spotkaniu o trzecią pozycję, MOS Wola Warszawa pokonał Naftę Piła 3:1. Warszawianki wbrew wcześniejszym obawom, dotarły jednak do Sulechowa, choć w mocno okrojonym składzie, zaledwie ósemką zawodniczek. Dobrze rozegrane końcówki setów spowodowały, że pomimo prowadzenia Nafty w drugim secie 21:18, a w czwartym 21:16, to siatkarki z Warszawy były górą w tym pojedynku.

Drugie spotkanie w grupie B, a zarazem ostatnie sobotnie, zgromadziło na trybunach komplet publiczności. Gospodynie turnieju, sulechowski Zawisza, grały bowiem z Pałacem Bydgoszcz o zwycięstwo w grupie i lepszą pozycję wyjściową przed półfinałami. Mecz wygrały bydgoszczanki, które w dwóch pierwszych partiach były bezkonkurencyjne. Później nastąpiło rozluźnienie w zespole Pałacu, ale i tak cały pojedynek udało się im rozstrzygnąć na swoją korzyść w stosunku 3:1.