Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Zmarł Zbigniew Jasiukiewicz

Zmarł Zbigniew Jasiukiewicz

W Niemczech w wieku 58 lat zmarł Zbigniew Jasiukiewicz, jeden z najlepszych polskich siatkarzy lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, olimpijczyk z Meksyku, wicemistrz Europy w 1975 roku i brązowy medalista mistrzostw Eujropy z 1967 roku.

W Niemczech w wieku 58 lat zmarł Zbigniew Jasiukiewicz, jeden z najlepszych polskich siatkarzy lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, olimpijczyk z Meksyku (5. miejsce), wicemistrz Europy w 1975 roku i brązowy medalista mistrzostw Eujropy z 1967 roku.

W latach 1967-1976 Jasiukiwicz grał 162 razy w reprezentacji Polski. Bronił barw AZS-u Warszawa i Resovii Rzeszów. Z warszawskim zespołem zdobył mistrzostwo Polski w 1968 roku, a z Resovią – w 1971, 72, 74 i 76.Był sportowcem bardzo wszechstronnym – powiedział mistrz olimpijski i świata Zbigniew Zarzycki. – Próbował swoich sił w skoku w dal i dziesięcioboju. W tej pierwszej specjalności reprezentował Polskę. Ostatecznie wspaniały klimat warszawskiego AWF-u z lat sześćdziesiątych zadecydował, że wybrał siatkówkę.

Byłem zaskoczony informacją o śmierci Zbyszka – mówi Jan Such, który wraz z Jasiukiewiczem w barwach Resovii zdobył cztery razy złote medale MP. – Od lat nasze rodziny znały się bardzo dobrze i utrzymywaliśmy kontakt. Świetny przed laty zawodnik. Mimo niskiego wzrostu był bardzo skoczny i grał niezwykle widowiskowo, bardzo skuteczny w ataku. Mimo, że przez ostatnie lata mieszkał w Niemczech, gdzie był m.in. trenerem reprezentacji tego kraju, chciał wrócić do Polski. Wystartował nawet w konkursie PZPS na trenera reprezentacji Polski. Cieszył się, że jego Resovia po latach posuchy znów gra w ekstraklasie. Gdy po raz ostatni z nim rozmawiałem to umawialiśmy się, że Zbyszek przyjedzie do Rzeszowa na fazę play-off, aby zobaczyć Resovię. Niestety już nie zdąży… W ciągu ostatnich lata odeszli tacy świetni zawodnicy jak Gawłowski, Skiba czy Ambroziak. Teraz najwidoczniej przyszedł czas na złotą Resovię i Zbyszka. Niestety takie jest życie i chociaż bardzo byśmy chcieli, nic nie możemy poradzić… – zakończył Such.

Po zakończeniu kariery w Polsce Jasiukiewicz grał w klubach zagranicznych. Był m.in. w drugiej połowie lat 80. trenerem reprezentacji Niemiec, z którą zdobył Spring Cup.

źródło: nieokreślone

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności

Więcej artykułów z dnia :
2005-03-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved