Strona Główna > Aktualności > Seria A kobiet: Winiary Kalisz – Gwardia Wrocław

Seria A kobiet: Winiary Kalisz – Gwardia Wrocław

Kolejne zwycięstwo w Serii A zanotowały na swoim koncie siatkarki Winiar Kalisz. W szesnastej kolejce gładko, bo 3:0 (25:15; 26:24; 25:18) pokonały we własnej hali siatkarki wrocławskiej Gwardii. Było to dwunaste zwycięstwo kaliskiej drużyny...

Kolejne zwycięstwo w Serii A zanotowały na swoim koncie siatkarki Winiar Kalisz. W szesnastej kolejce gładko, bo 3:0 (25:15; 26:24; 25:18) pokonały we własnej hali siatkarki wrocławskiej Gwardii. Było to dwunaste zwycięstwo kaliskiej drużyny, która po tym spotkaniu nadal pozostaje na pozycji wicelidera tabeli Serii A. Należy dodać, że oba zespoły przystąpiły do meczu w osłabionym składzie. W zespole gospodarzy zabrakło kontuzjowanej środkowej Kremeny Trifonovej, w zespole gości Katarzyny Mroczkowskiej, która nie gra już od dłuższego czasu z powodu kontuzji kolana.

Pierwszy set należał zdecydowanie do zespołu Winiar. Prym w tej partii wiodły kaliskie skrzydłowe : Anna Woźniakowska i Katarzyna Sielicka. W polu zagrywki bardzo dobrze spisywała się Kathleen Olsovsky. Jej serwisy, mierzone tuż za siatkę sprawiały sporo kłopotów siatkarkom Gwardii, co uniemożliwiało dokładne rozegranie akcji i często kończyło się autowymi atakami. Ta partia toczyła się wyrównanie tylko do stanu 4:4. Od tego momentu na parkiecie brylowały już tylko zawodniczki z Kalisza. Przy stanie 7:4 efektownym blokiem popisały się Masza Liktoras z Olgą Owczynnikową i popularne „zupki” schodziły na przerwę techniczną z czteropunktową przewagą. Po przerwie dwa błędy popełniły siatkarki przyjezdne, co dało Winiarom prowadzenie 10:4. Niekorzystny dla gwardzistek przebieg tego seta próbowały odwrócić jeszcze Natalia Bamber, Wiola Szkudlarek i Małgorzata Kupisz, ale dobra dyspozycja kaliszanek oraz zbyt duża ilość własnych błędów spowodowały, że wrocławianki przegrały tego seta 15:25.

Drugi set nie był już tak udany dla siatkarek Winiar. Podbudowane dobrą grą w pierwszym secie do drugiego przystąpiły bardziej rozluźnione, co w efekcie kończyło się łatwym zdobywaniem punktów przez drużynę z Wrocławia. Wyrównana walka punkt za punkt toczyła się aż do wyniku 14:15 dla gości. Ponownie ciężar gry w zespole wrocławskim wzięła na siebie Natalia Bamber i wyprowadziła swoje koleżanki na prowadzenie 17:14. Przy tym wyniku trener Świderek zdecydował się na zmianę rozgrywającej. Boisko opuściła Olga Owczynnikowa a zastąpiła ją kapitan Winiar Marta Pluta. Po tej zmianie jeszcze dwa kolejne punkty zdobyły gwardzistki, uzyskując tym samym najwyższe prowadzenie w meczu 19:14. 15 punkt dla zespołu Winiar zdobyła Edyta Kucharska a w pole zagrywki powędrowała desygnowana chwilę wcześniej do gry Marta Pluta. Silnym serwisem siała spustoszenie wśród rywalek. Wrocławianki nie radziły sobie z odbiorem i oddawały kaliszankom piłki „za darmo” a te bezwzględnie to wykorzystywały, doprowadzając do remisu 19:19. Duży w tym udział miała Anna Woźniakowska, zdobywając punkty atakami z lewego skrzydła oraz kiwką, a także Edyta Kucharska, która popisała się atakiem z krótkiej oraz atakiem z ominięcia. Przy stanie 20:20 dwa kolejne punkty dla gwardzistek zdobyła Joanna Kaczor. Kiedy kaliszanki przegrywały już 21:23 piłkę w aut posłała Edyta Kucharska i wydawało się, że ta partia już jest rozstrzygnięta. Mniej doświadczone zawodniczki z Wrocławia nie potrafiły jednak wykorzystać aż trzech piłek setowych. 22 i 23 punkt dla Winiar zdobyła Kathleen Olsovsky, popisując się najpierw atakiem ze skrzydła a później udaną zagrywką. 24 punkt zdobyła Katarzyna Sielicka i na tablicy pojawił się remis. W końcówce więcej zimnej krwi zachowały kaliszanki i to one wygrały tę partię 26:24, obejmując tym samym prowadzenie w meczu 2:0.

Trzeci set to również walka punkt za punkt do stanu 7:7. Ósmy dla zespołu kaliskiego zdobyła atakiem z ominięcia doświadczona reprezentantka Polski Maria Liktoras a chwilę później tym samym popisała się Edyta Kucharska. Od stanu 11:9 dla gospodyń spotkania zupełnie pogubiły się siatkarki Gwardii i straciły pięć kolejnych punktów. Na drugą przerwę techniczną w tym secie kaliszanki schodziły prowadząc 16:9, głównie dzięki bardzo dobrej grze zarówno w ataku jak i w bloku Amerykanki Kathleen Olsovsky. Po przerwie siatkarki z Kalisza nadal utrzymywały wysoką przewagę nad rywalkami. Przy stanie 21:16 piłkę w aut posłała Anna Woźniakowska i wrocławianki zmniejszyły przewagę rywalek do 4 punktów. Do końca partii wrocławianki zdołały jednak wywalczyć zaledwie jeden punkt. W szeregach Winiar w końcówce punkty zdobywały Anna Woźniakowska oraz Edyta Kucharska. Mecz zakończył się zbiciem piłki w siatkę przez zawodniczkę Gwardii.

Zespół wrocławskiej Gwardii nie sprostał w tym spotkaniu wymaganiom ubiegłorocznym mistrzyniom Polski. Mimo, iż mecz nie stał na najwyższym siatkarskim poziomie to kaliszanki zaprezentowały bardzo poukładaną grę. Na pochwałę zasługują wszystkie siatkarki Winiar, a w szczególności Kathleen Olsovsky i Anna Woźniakowska, które zdobywały najważniejsze punkty dla swojego zespołu.

W szeregach Gwardii dobre spotkanie rozegrała jedynie Natalia Bamber. Do bardzo słabych zaliczy je na pewno dotychczasowa liderka Gwardii – Anna Barańska, która w tym spotkaniu popełniała mnóstwo błędów zarówno w ataku, jak i w polu zagrywki, posyłając niemal każdą piłkę w aut.

Winiary Kalisz – Gwardia Wrocław 3:0 (25:15, 26:24, 25:18)

Winiary: Olsovsky, Kucharska, Woźniakowska, Owczynnikowa, Sielicka, Liktora, Kuehn (libero) oraz Pluta.

Gwardia: A.Barańska, Szkudlarek, Bamber, Kupisz, Koprowska, Kaczor, Jagiełło (libero) oraz Gomułka, Dawidowicz.