Strona Główna > Aktualności > PLS: Nieudany rewanż Skry Bełachatów

PLS: Nieudany rewanż Skry Bełachatów

W meczu na szczycie 14. kolejki Polskiej Ligi Siatkówki nie udał się rewanż podopiecznym Ireneusza Mazura za porażkę w Bełchatowie. Również na własnym parkiecie olsztyńscy siatkarze okazali się lepsi wygrywając spotkanie 3:1.

Pojedynki dwóch głównych pretendentów do mistrzowskiego tytułu zawsze budziły wiele emocji i były atrakcyjnym widowiskiem. Z pewnością wiedzieli o tym kibice, którzy pełni wiary w zwycęstwo swoich drużyn szczelnie wypełnili trybuny hali Uranii. Po raz drugi na meczach tych zespołów obecny był nowy selekcjoner kadry narodowej, Argentyńczyk Raul Lozano.

Pierwszy set zmagań aktualnego wicemistrza kraju ze zdobywcą Pucharu Polski podobny był do seta pierwszego finałowego meczu tych rozgrywek, który również odbył się w Olsztynie. Wyrównany początek, pierwsza przerwa techniczna przy stanie 8:7, jednak po przerwie zdecydowana dominacja gosopdarzy. Silna, odrzucająca od siatki zagrywka pomagała ustawić blok, który często był skuteczny. Do tego doszła skuteczna gra w ataku, co w wyniku dało AZS-owi zwycięstwo różnicą aż 11 (!) punktów – 25:14.

Zdecydowanie bardziej wyrównana była partia druga, która mogła najbardziej przypaść widzom do gustu. Pełna poświęceń graczy z obydwu drużyn, długich wymian, efektownych obron, ataków i bloków. Obydwie przerwy techniczne przy jednopunktowym prowadzeniu gospodarzy. Po drugiej azetesiacy powiększyli przewagę do trzech oczek i wydawało się, że kolejna partia padnie ich łupem. Jednak chwilowo słabsza gra miejscowych doprowadziła do wyrównania (20:20). Po chwili podopieczni Grzegorza Rysia, po uznanym przez sędziów za błędny, potężnym ataku Piotra Gruszki ponownie odskoczyli gościom na 3 punkty (24:21). Skra zdołała jeszcze skutecznie przeprowadzić dwie akcje, a seta atakiem zakończy Paweł Papke – 25:23. Była to jedyny odsłona spotkania, która do końca trzymał w napięciu i do końca nie można było określić, kto ją wygra.

Set trzeci to niemal lustrzane odbicie pierwszego. Wyrównany początek, a po pierwszej przerwie technicznej zdecydowana przewaga gości. Trener Ryś widząc nieporadność swoich podstawowych graczy postanowił dać im możliwosć odpoczynku wprowadzając na parkiet zmienników. Za Pawła Zagumnego wszedł doświadczony Mariusz Szyszko, Pawła Papke zastąpił Krzysztof Śmigiel, Michała Bąkiewicza Michał Ruciak, a na środek siatki za Wojciecha Grzyba jeszcze mało doświadcozny Marcin Możdżonek. W tym składzie AZS nie postawił większego oporu i Skra wygrała odsłonę rzadko spotykaną na tym poziomie przewagą punktów – 13:25.

Początek ostatnej partii spotkania mógł zwiastować tie-breaka. Pierwsza przerwa techniczna przy trzypunktowym prowadzeniu gości (5:8). Po skutecznych atakach Wlazłego i błedach po stronie gospodarzy przewaga wzrosła do 4 punktów (8:12). Przy tym stanie zacięło się coś w grze bełchatowian i później w większości punkty zdobywali olsztyniacy. Druga przerwa już przy jednopunktowej stracie gości (16:15). Po niej systematycznie przewagę powiększali azetesiacy, która po ostatniej akcji meczu wynosiła 4 punkty – 25:21.

Mecz jak przystało na mecz kolejki, budził wiele emocji. Zawodnicy zapewnili widzom wspaniałe widowisko, które „dopracowały” oba Kluby Kibica pobudzając do życia całą Uranię. Wynik spotkania może być także powodem do zadowolenia częstochowskiego klubu, który umocnił się na prowadzeniu z przewagą 4 punktów.

PZU AZS Olsztyn – Skra Bełchatów 3:1 (25:14, 25:23, 13:25, 25:21)

Składy:

PZU AZS Olsztyn: Grzyb, Zagumny, Papke, Ruciak, Bąkiewicz, Nowak, Kuciński (libero) oraz Siebeck, Szyszko, Możdżonek, Śmigiel, Czarnowski.

Skra Bełchatów: Wlazły, Gruszka, Dacewicz, Milczarek, Wnuk, Stelmach, Ignaczak (libero) oraz Chadała, Szczerbaniuk, Macierewicz.