Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Historia: ChKS Komunalni Łódź – gwiazda jednego sezonu

Historia: ChKS Komunalni Łódź – gwiazda jednego sezonu

Rozgrywki sezonu 1975/1976 toczyły się w iście ekspresowym tempie i zakończyły się zaledwie po dwóch miesiącach zmagań. Walka o mistrzostwo kraju zakończyła się sensacyjnie. Tytuł zdobył bowiem... beniaminek, zespół Chojeńskiego Klubu Sportowego Komunalni Łódź.

Tę drużynę stworzył i doprowadził do pierwszej ligi Andrzej Niemczyk, który w tym czasie został trenerem reprezentacji Polski. Liderką drużyny była Barbara Niemczyk – była siatkarka Startu, ale obok niej grało wiele młodych, utalentowanych siatkarek jak Iwona Skonecka. Po zaciekłej walce ChKS o jeden punkt wyprzedził Wisłę i Start. Dopiero czwartą lokatę zajął broniący tytułu Płomień.

ChKS Komunalni okazał się „gwiazdą jednego sezonu”, w kolejnej edycji mistrzostw Polski mistrz kraju (już bez Barbary Niemczyk) zajął ostatnie miejsce w lidze i został zdegradowany. Tytuł mistrzowski pozostał jednak w Łodzi, gdyż do swych najlepszych lat nawiązała druga łódzka drużyna – Start, która zdobyła piąty w swej historii złoty medal. Start do samego końca mistrzostw toczył zacięty pojedynek z Wisłą, którą wyprzedził różnicą tylko jednego punktu. Brązowy medal przypadł Czarnym Słupsk, kolejnemu beniaminkowi, który robił furorę w lidze. Czarni mieli jednak trwałe podstawy. Pod kierunkiem słynnego trenera Zygmunta Krzyżanowskiego stworzono tam siatkarskie imperium, które przez wiele najbliższych lat odgrywało wielką rolę w polskiej siatkówce kobiet…Skład ChKS Komunalni Łódź z 1976 r.:

K. Czajka, B. Brzezińska, U. Miksa, K. Makowska, B. Niemczyk, I. Skonecka, B. Reszka, M. Rospędowska, M. Rodziewicz, E. Rogala, E. Szumarowska,

K. Wiśniewska

Trener: Andrzej Niemczyk

źródło: 80 lat polskiej siatkówki, K. Mecner

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2005-01-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved