Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > Historia: Rok 1952 – siatkarki w długich sukniach…

Historia: Rok 1952 – siatkarki w długich sukniach…

Dopiero w 1952 r. udało się doprowadzić do zorganizowania pierwszych mistrzostw świata kobiet w siatkówce. Mecz z Hinduskami był z gatunku „humorystycznych”, gdyż Polki robiły wszystko, by nie zrobić krzywdy rywalkom, które grały... w długich sukniach.

Rozegrano je razem z mistrzostwami mężczyzn w sierpniu w Moskwie. Polki miały mało sprawdzianów przed tą wielką imprezą i trochę obawiano się o końcowy rezultat. Na starcie stanęło osiem drużyn, grano systemem każdy z każdym. Spoza Europy na starcie stanęła jednak tylko słabiutka drużyna Indii. Trener Krzyżanowski zabrał do Moskwy 12 siatkarek. Pierwszą szóstkę na tych mistrzostwach stanowiły: Zakrzewska, Hajec, Tomaszewska, English, Wojewódzka i Jośko.

Polki łatwo wygrały pierwszy mecz z Węgierkami, w drugim z Bułgarią po wygraniu dwóch setów trener Krzyżanowski wstawił drugą szóstkę, a ta sprawiła zawód wygrywając ledwie 4 punkty., w czwartym secie jedna Polska w pierwszym składzie zapewniła sobie zwycięstwo. Mecz z Hinduskami był z gatunku „humorystycznych”, gdyż Polki robiły wszystko, by nie zrobić krzywdy rywalkom, które grały… w długich sukniach. Polki w ogóle nie atakowały, a jedynie przebijały piłki na stronę rywalek by umożliwić im jakąkolwiek grę. Biało-czerwone oczywiście rozgromiły rywalki. Potem z dużym trudem pokonały Rumunię, by stanąć do walki w najważniejszym dla siebie meczu z Czechosłowacją. Obawiano się rywalek, ale też warunków atmosferycznych, gdyż na stadionie Dynama, gdzie rozgrywano turniej, wiał silny wiatr. Polki grały jednak skupione i bardzo pewnie wygrały. Po zwycięstwie w kolejnym meczu z Francją nasz zespół zapewnił sobie wicemistrzostwo świata.Podopieczne trenera Krzyżanowskiego przeciwko gospodyniom zagrały trochę słabiej, ale Rosjanki z Czudiną przed własną widownią były w doskonałej formie. Dwa pierwsze sety wygrały z Polkami łatwo, w trzecim do wyniku 8:8 nasze siatkarki prowadziły wyrównaną walkę, potem jednak drużyna ZSRR nie pozwoliła już im zdobyć punktu. W plebiscycie fachowców i trenerów za najlepszą atakującą mistrzostw uznano Aleksandrę Czudinę, Mirosława Zakrzewska została wybrana najwszechstroniejszą zawodniczką mistrzostw świata.

Tytuł wicemistrzyń świata był najcenniejszym z dotychczasowych osiągnięć Polek i przez wiele lat najcenniejszym sukcesem polskiej siatkówki. „Poprawiła” to osiągnięcie dopiero męska reprezentacja Wagnera w 1974 r.

Wyniki reprezentacji Polski na MŚ w Moskwie (1952 r.)

Polska – Węgry      3:0 (15:5, 15:3, 15:5)
Polska – Bułgaria    3:1 (15:12, 15:9, 4:15, 15:9)
Polska – Indie      3:0 (15:1, 15:3, 15:0)
Polska – Rumunia     3:1 (15:10, 11:15, 15:5, 15:7)
Polska – Czechosłowacja 3:1 (15:5, 15:8, 10:15, 15:5)
Polska – Francja     3:0 (15:7, 15:7, 15:10)
Polska – ZSRR      0:3 (8:15, 4:15, 8:15)

Skład reprezentacji Polski: Aleksandra English, Urszula Figwer,
Krystyna Hajec, Danuta Jośko, Aleksandra Kubiak, Elżbieta Kurz,
Emilia Szczawińska, Halina Tomaszewska, Katarzyna Welsyng,
Zofia Wojewódzka, Mirosława Zakrzewska i Klementyna Zielniok
Trener: Zygmunt Krzyżanowski

źródło: 80 lat polskiej siatkówki, K. Mecner

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
historia siatkówki

Więcej artykułów z dnia :
2005-01-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved