Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Pronar Zeto AZS Białystok – SCS Sokół Chorzów 2:3

Pronar Zeto AZS Białystok – SCS Sokół Chorzów 2:3

W sobotę, w Białymstoku siatkarki Pronaru Zeto AZS Białystok uległy po pięciosetowej walce SCS Sokołowi Chorzów.

W pierwszym secie, po błędach białostockiej drużyny i skutecznej grze w bloku Sokoła, szybko cztero punktowe prowadzenie objęły chorzowianki, a trener Pieśniak zmuszony był poprosić o czas dla AZSu. Po powrocie zawodniczek na parkiet gra nie uległa jednak zmianie i białostoczanki dalej nie potrafiły przebić się przez blok Chorzowa, co było konsekwencją słabego przyjęcia. Od stanu 3:8 gospodynie zaczęły gonić rywalki, uszczelniły blok trzykrotnie zatrzymując chorzowianki. Dobrze w tym elemencie spisywały się Kalinowska i Tobiś. AZS doprowadził do stanu 12:13, wówczas okazało się że białostoczanki stać tylko na jeden zryw i w dalszej części seta istniały już tylko ich przeciwniczki. Nie pozwalały przebić się przez blok zawodniczkom Pronaru i skutecznie atakowały. Białostoczanki natomiast, popełniały coraz więcej błędów w każdym niemal elemencie gry. Przy stanie 14:18 za Annę Manikowską weszła Aleksandra Manikowska, nie zmieniło to jednak obrazu gry i Sokół wciąż zdobywał seryjnie punkty. Seta atakiem zakończyła Gołda. Chorzowianki wygrały ta odsłonę 16:25.

Drugi set zaczął się niemal identycznie jak set pierwszy, z tą różnicą, że w osiągnięciu wyniku 1:5 białostoczankom nie muszą pomagać zawodniczki Sokoła. Dwa razy w ataku myli się Joanna Bednarek, białostoczanki również podwójną krótką posyłają w aut. Pierwszy punkt dla AZSu zdobywa atakiem Agnieszka Buzała. Chorzowianki systematycznie powiększały swoją przewagę, która ustabilizowała się na poziomie 8 punktów przy stanie 5:13. Zapowiadał się w tym momencie krótki trzysetowy pojedynek. AZS nie potrafił znaleźć recepty na blok rywalek, a także na skuteczne ataki Czypiróg, popełniając proste błędy. Przy stanie 14:23 na zagrywkę po stronie AZSu weszła Aleksandra Manikowska i fantastycznie zagrywając ruszyła grę Pronaru, który odrobił straty do stanu 22:23, na końcówkę zabrakło jednak sił i przy stanie 23:24 skutecznym atakiem seta kończy Kania. 23:25 wygrywa Sokół Chorzów i w meczu prowadzi już 2:0.

W trzecim secie chorzowianki chyba nieco opadły z sił i gra się wyrównała. Po stronie AZSu skutecznie atakowały Bednarek i Buzała, po stronie chorzowskiej wyróżniały się Czypiróg i Młodzieniewska. Przy stanie 10:10 trener Pieśniak wprowadza na zagrywkę Karolinę Mróz, która dwoma serwisami wyprowadza na dwupunktowe prowadzenie AZS. Obie drużyny zaczynają prezentować dość nerwową grę, popełniając dużo błędów. Wynik waha się okolicach remisu. Skuteczne ataki Bednarek i dobra gra w bloku zwiększają prowadzenie Pronaru do 4 punktów. Białostoczanki stanęły trochę przy stanie 21:17 i pozwoliły przeciwniczkom na zdobycie 3 punktów i do stanu 21:20 asem doprowadza Wysocka. W końcówce jednak większą koncentracją wykazały się gospodynie i blokiem Bednarek i Kalinowskiej zakończyły seta wynikiem 25:21.

W czwartym secie białostoczanki wyszły na parkiet zdeterminowane i szybko po dobrych zagrywkach i błędach chorzowskiej drużyny objęły prowadzenie 7:1. W dalszej części seta gospodynie starały się kontrolować przebieg gry nie dopuszczając, aby Sokół zbliżył się na mniej niż 5 punktów. W Skuteczną grą popisywały się Buzała i Bednarek. Chorzowianki jednak nie zamierzały doprowadzać do piątego seta i po dobrych zagrywkach Gołdy i Czypiróg Sokół zmniejszył przewagę do dwóch punktów. AZS otrząsnął się z chwili słabości i zaczął grać skuteczniej. Mimo poprawy chorzowskiego bloku, w którym skutecznie pracowały Młodzieniewska i Furtak, przewaga AZSu systematycznie rosła, aż do stanu 19:15. Potem chwila rozprężenia gospodyń i Sokół dochodzi na 22:20. Białostoczanki nie oddały prowadzenia jednak do końca. Seta kończy autowy atak Chorzowa. 25:22 dla Pronaru i mecz rozstrzygnie piąty set.

W decydującej partii Sokół obejmuje prowadzenie 3:1 i ta przewaga utrzymuje się przez krótki czas. Przy prowadzeniu 3:5, Manikowska atakuje w aut z drugiej piłki i zdaje się, że AZS traci ochotę do gry. Białostoczanki zrywają się jeszcze. Do remisu 8:8 dobrą grą w bloku prowadzi AZS Drwięga, po czym na dwa punkty odskakuje Sokół, by znów do remisu blokiem doprowadziły Aleksandry: Drwięga i Manikowska. Sokół w tym momencie wykazał się większym opanowaniem i dobrą zagrywką Czypiróg, skutecznymi atakami Gołdy i Młodzieniewskiej oraz ładnym pojedynczym blokiem Rychety nie pozostawia akademiczkom złudzeń. Set kończy się wynikiem 15:11 dla Sokoła i cały mecz pada łupem chorzowskiej drużyny.

(16:25, 23:25, 25:21, 25:22, 11:15)

Składy:

Pronar Zeto AZS Białystok: Buzała, Tobiś, Manikowska Anna, Bednarek, Gosko, Kalinowska, Kosiarska (libero) oraz Drwięga, Manikowska Aleksandra, Mróz

SCS Sokół Chorzów: Czypiróg, Kania, Wysocka, Młodzieniewska, Gołda, Grząba, Setnik (libero) oraz Biernatek, Rycheta