Strona Główna > Aktualności > Włosi i Rosjanie rywalami Polaków!

Włosi i Rosjanie rywalami Polaków!

Reprezentacja Polski znalazła się w grupie pierwszej Mistrzostw Europy siatkarzy, które w przyszłym roku odbędą się w Belgradzie i Rzymie. Losowanie grup przeprowadzono dzisiaj w stolicy Serbii i Czarnogóry - Belgradzie.

Reprezentacja Polski znalazła się w grupie pierwszej Mistrzostw Europy siatkarzy, które w przyszłym roku odbędą się w Belgradzie i Rzymie. Losowanie grup przeprowadzono dzisiaj w stolicy Serbii i Czarnogóry – Belgradzie.

Grupa pierwsza swoje mecze rozgrywać będzie w Rzymie. Obok gospodarzy, obrońców tytułu mistrzowskiego – Włochów oraz siatkarzy z Polski, w grupie tej zagrają Rosjanie, Chorwaci, Ukraińcy i Portugalczycy.

Druga grupa, która swoje mecze rozgrywać będzie w Belgradzie, to zespoły: Serbii i Czarnogóry, Francji, Holandii, Czech, Hiszpanii i Grecji.

Według byłego asystenta trenera kadry Polski Krzysztofa Kowalczyka, Włosi to zespół poukładany, Rosjanie słyną z doskonałej organizacji gry, a atutem Portugalii jest gra w polu. Natomiast Chorwacja i Ukraina to według Kowalczyka duże niewiadome, które jednak mogą sprawić niejedną niespodziankę.

Poniżej przedstawiamy sylwetki naszych grupowych rywali:

Włochy (2 m. w rankingu FIVB): Obrońcy tytułu ME i aktualni wicemistrzowie olimpijscy. Okres dominacji Włochów przypadał na lata 90-te ubiegłego stulecia. Wówczas wygrali wszystko co było można oprócz… Igrzysk Olimpijskich. W roku 1996 w Atlancie, gdzie byli faworytem zajęli… drugie miejsce przegrywając z Brazylią. Obecny trener, Gian Paolo Montali w roku 2003 zaczął przebudowywać zespół. Dziś czołowe role w drużynie odgrywają między innymi Paolo Cozzi i Matej Cernic, zawodnicy dwudziestokilkuletni. Mimo zapowiedzi odmłodzenia składu, ważne role odgrywają doświadczeni trzydziestolatkowie, Andrea Sartoretti – MVP poprzednich mistrzostw Europy, Andrea Giani i Luigi Mastrangelo.

Rosja (5 m. w rankingu FIVB): Aktualni brązowi medaliści mistrzostw Europy na najważniejszych imprezach zawodzą jednak od lat. Ostatni tytuł mistrzowski na Starym Kontynencie zdobyli co prawda w 1991 roku, ale jeszcze jako Związek Radziecki. Poprzednie mistrzostwa toczyły się dla Rosjan w atmosferze kłótni i skandalu. W trakcie imprezy zespół opuścił Roman Jakowlew, który nie mógł dogadać się ani z trenerem Szipulinem, ani z kolegami z zespołu. A ten opiera się na graczach występujących w lidze rosyjskiej. Wadim Chamuckij czy Stanisław Dinejkin stanowią o sile „sbornej”. Niestety dla Rosjan, są to gracze zaawansowani wiekowo i nie wiadomo dziś, czy i w przyszłym sezonie wszyscy występować będą w reprezentacji narodowej. Z drugiej zaś strony coraz więcej zależy od młodych zawodników – Baranowa, Chtieja czy Połtawskiego.

Portugalia (18):Zespół z Półwyspu Iberyjskiego zapisał się w niechlubnie w naszej historii. Porażka w II rundzie mistrzostw świata w 2002 roku właśnie z Portugalią sprawiła, że biało-czerwoni nie awansowali do ćwierćfinałów mistrzostw. Znaleźli się w nim właśnie Portugalczycy, którzy ostatecznie zajęli tam ósme miejsce. Portugalczycy są zespołem bez wielkich gwiazd. Ich atutem jest jednak ogromne zaangażowanie i dobra gra w obronie. Najlepsi zawodnicy, Carlos Teixeira czy Hugo Gaspar podobnie jak pozostali grają we własnym kraju. W tegorocznej Lidze Światowej Portugalczycy występowali w grupie z Brazylią, Grecją i Hiszpanią. Udało im się wygrać zaledwie trzy spotkania i ostatecznie zajęli ostatnie miejsce w grupie.

Chorwacja (33): To debiutant w mistrzostwach Europy. Zespół zagrał natomiast na mistrzostwach świata w 2002 roku. Zajęli tam 19 miesce przegrywając między innymi z naszą reprezentacją 0:3. Spotkanie to trwało niewiele ponad godzinę… Chorwaci zagrali w tegorocznej edycji Ligi Europejskiej, ale bez sukcesów. W dwunastu spotkaniach odnieśli zaledwie 3 zwycięstwa i zajęli ostatnie miejsce w swej grupie.

Gwiazdą zespołu jest Igor Omrcen, od pięciu lat zawodnik włoskiej Serie A1. Mierzący 208 cm atakujący gra obecnie w BRE Banca Lanutti Cuneo. Powoli na drugiego gracza dużego formatu wyrasta Toni Kovacevic, występujący na co dzień w ekipie mistrza Włoch, Sisleyu Treviso. Awans do przyszłorocznych mistrzostw Chorwaci wywalczyli wygrywając turniej kwalifikacyjny. W nim okazali się lepsi między innymi od Hiszpanów.

Ukraina (41): Po raz ostatni Ukraina na mistrzostwach Europy wystąpiła w 1997 roku zajmując siódme miejsce. Były to jej trzecie finały, wcześniej zagrali w latach 1993 i 1995. W przyszłorocznym czempionacie wystąpią dzięki zajęciu drugiego miejsca w grupie 4 eliminacji i obok Hiszpanów, jako najlepsza drużyna z drugich miejsc wywalczyli awans. W ramach przygotowań do tych kwalifikacji Ukraińcy rozegrali mecz towarzyski z drugą reprezentacją Polski. Biało-czerwoni wygrali 3:1. Najbardziej znanym w Polsce zawodnikiem Ukrainy jest Sergiej Żywołoznyj, który w tym sezonie występuje w zespole beniaminka PLS, Resovii Rzeszów, w Europie zaś Oleksy Gatin, gracz Olympiakosu Ateny.