Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa bez Rosji – komentarze po decyzji FIVB

Liga Światowa bez Rosji – komentarze po decyzji FIVB

W Lidze Światowej 2005 weźmie udział 12 reprezentacji narodowych. Wiemy już, że pośród nich po raz kolejny nie znalazła się Rosja. Portal SportoweFakty.pl przytacza za rosyjską gazetą Sport-Expres komentarze dotyczące tej decyzji.

W Lidze Światowej 2005 weźmie udział 12 reprezentacji narodowych. Jak wiadomo, wstępnie zaawizowano w niej udział Brazylii, Argentyny, Kuby, Japonii, Portugalii, Włoch, Bułgarii, Francji, Serbii i Czarnogóry, Grecji, Polski i Wenezueli. Po tym komunikacie mocno zawrzało w środowisku siatkarskim Rosji.

Szczególne emocje wywołała obecność w gronie uczestników Ligi Wenezueli, która była głównym konkurentem Rosji: FIVB wahała się długo, komu przydzielić miejsce w tych punktodajnych pod względem rankingu rozgrywkach, aż ostatecznie spojrzała przychylnie na kraj z bliskiej prezesowi Acoście kraj z Ameryki Środkowej. Tak więc Rosja pozostała po raz kolejny wyeliminowana z tego największego komercyjnego siatkarskiego turnieju.Choć jest faktem bezspornym, że Liga od dawna nie jest już rozgrywkami istotnie najlepszych drużyn siatkarskich na świecie, to według Rosjan FIVB po to organizuje turnieje komercyjne, aby niepokoić się komercją właśnie, a nie etyką. Zresztą, ich zdaniem można by właściwie machnąć ręką na Ligę (tym bardziej, że CEV zamierza kontynuować rozgrywki Euroligi) gdyby nie to, że po raz kolejny powtarza się scenariusz odsuwania Rosji o wielkich turniejów światowych (Puchar Świata 2003, LŚ 2004 i LŚ 2005), co dla było nie było jednej z siatkarskich potęg staje się miną z opóźnionym zapłonem. Dlaczego? Otóż, jeszcze parę lat i Rosja, pozbawiona punktów rankingowych znajdzie się w najlepszym razie pod koniec pierwszej dziesiątki rankingu FIVB, a w najgorszym – w ogóle poza nią. Zatem wtedy wszelkie argumenty Rosji w zakresie jej pozycji w światowej siatkówce będą miał dokładnie taką wagę, jak jej pozycja w rankingu. I Rosjanie zadają sobie bolesne pytanie: jeżeli teraz FIVB nie liczy się z jej zdaniem, to co będzie wtedy?

Według „Sport- Ekspresu” sytuacja rosyjskiej siatkówki nie napawa optymizmem. Złe stosunki pomiędzy Wszechrosyjską Federacją Siatkówki a FIVB osiągnęły apogeum (bo należy mieć również na względzie wykluczenie kobiecej reprezentacji Rosji z rozgrywek Grand Prix). Brak punktów rankingowych odbije się z pewnością na wynikach losowania grup eliminacyjnych MŚ 2006 – rosyjska reprezentacja męska rozegra swój turniej w naszym kraju 15 – 17 czerwca, Rosjanki zagrają u siebie.

Do tego dochodzi znany z naszego polskiego podwórka problem obsady trenerskiej obu reprezentacji – obecnie nie wiadomo kto poprowadzi siatkarki i siatkarzy Rosji do najważniejszych imprez nadchodzących lat, i taka sytuacja potrwa jeszcze co najmniej miesiąc, czyli do czasu zjazdu sprawozdawczo – wyborczego WFS.

Rosyjscy dziennikarze obawiają się, że zostanie w ten sposób utracony czas na zabezpieczenie reprezentacjom odpowiednich sparingpartnerów przed najważniejszymi przyszłorocznymi imprezami, tak jak to miało miejsce w przypadku reprezentacji Rosji przez olimpiadą w Atenach. Przywołuje się jako wzór politykę Włochów, którzy już opracowali plany przygotowań swojej reprezentacji na rok przyszły (między innymi do mistrzostw Europy w Belgradzie i Rzymie – losowanie tej imprezy odbędzie się tym tygodniu w stolicy Serbii i Czarnogóry) i nawet wystosowali już zaproszenia na mecze i turnieje.

No cóż, skądś znamy tę sytuację: w przyszłym roku Polska też startuje w ME, a u nas na razie mamy założenie do… konkursu na trenera reprezentacji. Bracia Słowianie trzymają się jak widać razem.

źródło: nieokreślone

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności

Więcej artykułów z dnia :
2004-10-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved