Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Polacy w lidze rosyjskiej

Polacy w lidze rosyjskiej

fot. archiwum

Byli lub obecni kadrowicze Robert Prygiel, Łukasz Kadziewicz (Gazprom Surgut), Piotr Gabrych (Iskra Odincowo), Adam Nowik (Fakieł Nowyj Urengoj) i Krzysztof Janczak (Lokomotiw Nowosybirsk) będą grać w rosyjskiej ekstraklasie siatkarzy w sezonie 2004/2005.

Byli lub obecni kadrowicze Robert Prygiel, Łukasz Kadziewicz (Gazprom Surgut), Piotr Gabrych (Iskra Odincowo), Adam Nowik (Fakieł Nowyj Urengoj) i Krzysztof Janczak (Lokomotiw Nowosybirsk) będą grać w rosyjskiej ekstraklasie siatkarzy w sezonie 2004/2005.

 

Mecze pierwszej kolejki odbędą się w sobotę i niedzielę. 

Najwyższe notowania wśród fachowców z grona "polskich" klubów ma Iskra Odincowo, która pod koniec września awansowała do finałowego turnieju Pucharu Rosji. Barw tego zespołu bronią m.in. Holender Guido Goertzen oraz Roman Jakowlew i Aleksiej Kazakow.

 

Odincowo to przedmieścia Moskwy, liczące około 400 tysięcy mieszkańców. Pozostałe kluby polskich zawodników leżą za Uralem. Dla Roberta Prygla będzie to już drugi sezon w rosyjskiej ekstraklasie, dla pozostałej czwórki debiut.

 

– W Rosji będzie coraz więcej zagranicznych siatkarzy – powiedział menedżer Andrzej Grzyb. – Najpierw z Włoch wrócili najlepsi miejscowi zawodnicy. Z czasem w ich ślady pójdą inni. W rosyjskiej ekstraklasie grali lub grają tej miary siatkarze jak Serb Vladimir Grbic lub Francuz Dominique Daquin. Zresztą nie wiem czy ten ostatni znajdzie miejsce w szóstce swego klubu.

 

W składzie mistrza Rosji i zwycięzcy Ligi Mistrzów Lokomotiwu-Biełgorii Biełgorod jest dwóch reprezentantów Argentyny – Spajic i Meana.

 

Pieniądze w rosyjskiej ekstraklasie siatkarzy, zdaniem Andrzeja Grzyba, z każdym rokiem będą coraz większe. Skąd się one biorą?

 

– Są kluby milicyjne jak Dynamo Moskwa, finansowane z budżetu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – mówi Andrzej Grzyb.

 

Rola klubów gwardyjskich wzrosła, gdy przed kilkoma miesiącami prezydentem Rosyjskiej Federacji Siatkówki został dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Nikołaj Patruszew.

 

– Do Dynama został przyłączony akademicki MGTU – powiedział Andrzej Grzyb. – Gdy tym ostatnim organizowałem zgrupowanie w Międzybrodziu Bialskim, które Rosjanie bardzo polubili, wystawiałem rachunki na Łubiankę.

 

– Część klubów znajduje się pod opieką gubernatorów – dodaje Andrzej Grzyb. – Każda potrzebna suma na transfer znajduje się praktycznie od razu. Silne jest Dynamo TatTransGaz Kazań. W przyszłym roku miasto to obchodzić będzie rocznicę 1000-lecia powstania. Złoty medal siatkarzy miałby uczcić ten jubileusz. Trudno się dziwić, że na siatkówkę w Kazaniu nie brakuje pieniędzy.

 

Jednym ze źródeł finansowania jest zakrojona na szeroką skalę działalność gospodarcza. Lokomotiw Biełgorod inwestuje w hotele i supermarkety.

źródło: onet.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2004-10-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved