Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Wystartowały MŚ U-19, wygrane Francji i Rosji na początek

Wystartowały MŚ U-19, wygrane Francji i Rosji na początek

fot. Klaudia Piwowarczyk

W Bahrajnie rozpoczęły się mistrzostwa świata do lat 19 siatkarzy. W pierwszym etapie drużyny rywalizują w czterech grupach, a cały turniej zainaugurowało zwycięstwo Rosji nad Turcją. Wygraną odnieśli też młodzi siatkarze z Francji, którzy pokonali 3:2 Brazylię. Biało-czerwoni swoje zmagania rozpoczną w sobotę.

Już pierwszy mecz w grupie A był bardzo zacięty. Portoryko i Tunezja stoczyły pięciosetowy bój, z którego zwycięsko wyszli młodzi Portorykańczycy. Przegrywali oni już w meczu z Tunezją 1:2, ale wykazali się cierpliwością i zdołali doprowadzić do tie-breaka. W nim walka toczyła się do samego końca, reprezentacja Portoryko zachowała więcej zimnej krwi i wygrała całe spotkanie. Na uwagę zasługuje duża liczba bloków, 18 po stronie Portoryko i 11 po stronie Tunezji. Portorykańczycy częściej punktowali atakiem (61:54). Oba zespoły popełniły sporo własnych błędów (45 Portoryko i 34 Tunezja). Dla Portoryko 30 punktów zdobył Gabriel Garcia, a dla Tunezji 16 – Hedi Khazri.Udany stary zanotowali także gospodarze. Prowadzili oni w meczu już 2:0, w pełni kontrolując to, co się działo na boisku. W trzecim secie ich gra jednak zupełnie się posypała, co skrzętnie wykorzystali rywale i zachowali szansę na wygranie meczu. W czwartej partii ekipa Bahrajnu wróciła jednak do gry z dwóch pierwszych setów i zanotowała cenne zwycięstwo. Lepiej punktowała w ataku (44:38), ale przede wszystkim była znakomicie dysponowana w bloku (13:5). Bahrajn popełnił 37 własnych błędów, rywale – 35, co na pewno nie wpłynęło korzystnie na poziom meczu. W ekipie Bahrajnu dobrze dysponowany był Husain Thamer, który zdobył 21 punktów. Dla Egiptu 13 razy zapunktował Youssef Hamdy Awad.

Grupa A:
Portoryko – Tunezja 3:2
(20:25, 25:18, 30:32, 25:22, 17:15)
Bahrajn – Egipt 3:1
(25:17, 25:20, 19:25, 25:20)

Zobacz również:
Wyniki i tabela gr. A MŚ U-19

W grupie B wystąpi reprezentacja Polski, która do rywalizacji przystąpi w sobotę. Jej rywalami będą Brazylijczycy, którzy w pierwszym spotkaniu musieli uznać wyższość drużyny francuskiej. Tak naprawdę kadeci z Ameryki Południowej wypuścili swoją szansę z rąk, gdyż prowadzili już w tym spotkaniu 2:0. W tych dwóch odsłonach brazylijski zespół był zdecydowanie lepszy, choć Francuzi w pierwszej odsłonie starali się im przeciwstawiać. Po dwóch odsłonach to trójkolorowi przejęli pałeczkę pierwszeństwa, wzmocnili zagrywkę, co przełożyło się na liczne okazje w bloku, a także dużo lepsze ataki, niżeli miało to miejsce wcześniej. Pierre Derouillon wsparł w ataku Rémiego Bassereau, co było kluczowe zwłaszcza w tie-breaku. W szeregach brazylijskich dwoił się i troił Victor Aleksander Almeida Cardoso, ale jego 26 punktów to było jednak za mało, by móc odwrócić losy meczu. Zwłaszcza że to do niego kierowanych była największa część piłek (50 prób w całym meczu), przez co w decydujących sytuacjach rywalom łatwiej było utrudnić mu grę.

Japończycy z kolei jedynie w premierowej odsłonie mieli równorzędnego partnera w postaci reprezentacji Kuby. Od drugiego seta azjatycka drużyna już w pełni kontrolowała to, co się działo na boisku, emocje już wtedy się zakończyły. Kuba oddała swojemu przeciwnikowi jednego seta samymi własnymi błędami i to wydaje się było kluczowe, Japonia zaś w całym meczu pomyliła się zaledwie 12 razy. Azjatycki zespół przeważał w bloku (8:4), a także w polu zagrywki. W ataku Kuba zapunktowała 34 razy, zaś Japonia 39. Po kubańskiej stronie siatki z dobrej strony pokazał się Lazaro Yoelvis Brunet Llanes, ale okazało się to za mało na lepiej dysponowanego rywala. Dla Japończyków po 11 oczek zdobyli Kento Miyaura i Tatsunori Otsuka.

Grupa B:
Brazylia – Francja 2:3
(25:23, 25:20, 17:25, 17:25, 15:17)
Kuba – Japonia 0:3
(21:25, 18:25, 12:25)

Zobacz również:
Wyniki i tabela grupy B MŚ U-19

Najmniejszego problemu z odniesieniem zwycięstwa nie mieli siatkarze z Rosji, którzy pokonali w trzech szybkich setach Turcję. Przewaga młodych reprezentantów sbornej nie podlegała dyskusji, a każdy element był lepszy właśnie w ich wykonaniu. Rosjanie nie musieli przykładać się nawet w polu zagrywki. Ich uderzenia nie były piekielnie mocne, ale kierunkowy serwis sprawiał przeciwnikom wiele problemów. Tureccy atakujący mieli duże problemy ze skończeniem piłek, co w kontrach na punkty zamieniali przeciwnicy. Rosyjska drużyna grała solidnie i konsekwentnie od początku do końca, nie pozwalając sobie na choćby moment dekoncentracji. Do zwycięstwa swój zespół poprowadził Maksim Sapożkow, zdobywca 18 punktów. Był on jedynym zawodnikiem w meczu, który przekroczył granicę 10 punktów.

Trzech setów do zwycięstwa nad Chile potrzebowali młodzi siatkarze z Korei Południowej.  W pierwszej partii Azjaci wręcz zdemolowali swojego przeciwnika, ale w dwóch kolejnych ekipa Chile już starała się nawiązać walkę z rywalami. Brakowało jej jednak przede wszystkim argumentów w ataku, zdobyła tym elementem zaledwie 24 punkty, zaś Koreańczycy aż 41. Ekipa Chile popełniła także nieco więcej własnych błędów (20 przy 15 pomyłkach przeciwników). Ekipę z Azji do wygranej poprowadzili Donghyeok Im i Sunho Kim, którzy zdobyli odpowiednio 18 i 16 punktów. W ekipie Chile jedynie Esteban Mülchi przekroczył granicę 10 punktów, zdobył ich 11.

Grupa C:
Rosja – Turcja 3:0
(25:16, 25:16, 25:12)
Chile – Korea Płd. 0:3
(12:25, 20:25, 21:25)

Zobacz również:
Wyniki i tabela grupy C MŚ U-19

W pierwszych dwóch setach meczu Włochów z Czechami wydawało się, że azzurri nie będą mieli problemów z pokonaniem Czechów. W trzecim secie jednak chwilę dekoncentracji rywala wykorzystała ekipa czeska, przedłużając tym samym swoje szanse na pozostanie w meczu. W kolejnej partii poszła ona za ciosem, miała szansę na doprowadzenie do tie-breaka, ale w końcówce na przewagi to Włosi okazali się lepsi i tym samym wygrali cały mecz 3:1. W przeciągu meczu Czesi byli nieco lepsi w bloku i ataku, zaś Włosi lepiej zagrywali. Kluczowe wydają się być tutaj jednak własne błędy, których obie ekipy nie unikały. Czesi popełnili ich aż 40, rywale zaś 33. 16 punktów dla Włochów zdobył Diego Cantagalli, zaś dla Czechów 17 razy zapunktował Jan Svoboda. Byli to najlepiej punktujący zawodnicy w swoich zespołach.

Szybko, łatwo i przyjemnie z Meksykiem uporali się Chińczycy. Azjaci w żadnym z setów nie pozwolili zdobyć rywalom nawet 20 punktów, będąc zespołem lepszym niemal w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Meksyk co prawda nieco lepiej punktował atakiem (28:27), ale w bloku rządzili już Chińczycy (8:3). Ekipa z Azji także więcej punktowała w polu zagrywki (7:5) i co istotne popełniła znacznie mniej błędów, bowiem pomyliła się zaledwie 19 razy przy aż 33 błędach Meksyku. Drużynie z Ameryki Północnej nie pomógł Raymond Gerald Stephens Zamora i jego 17 punktów, bowiem drugi w kolejności Luis David Hernandez Baca zdobył ich zaledwie 7. Dla Chin 18 oczek zdobył Cong Tian, a  10 dołożył Chao Wang.

Grupa D:
Włochy – Czechy 3:1
(25:19, 25:21, 19:25, 30:28)
Meksyk – Chiny 0:3
(19:25, 17:25, 19:25)

Zobacz również:
Wyniki i tabela grupy D MŚ U-19

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved