Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Wisła Warszawa nie zagra o Orlen Ligę?

Wisła Warszawa nie zagra o Orlen Ligę?

fot. wisla-warszawa.pl

Atmosfera wokół baraży o Orlen Ligę robi się coraz bardziej gorąca. Wszystko przez zmiany terminów, brak hali, w której mógłby się odbyć baraż. Polski Związek Piłki Siatkowej podjął się mediacji. 

Stołeczne siatkarki mogą nie wystąpić w meczach o awans. Powodem jest brak hali i wciąż zmieniający się regulamin baraży. Organizatorzy apelują o spokój, ale temperatura sporu jest wysoka. To miało być sportowe święto, ale może się okazać, że najważniejsze mecze siatkarskiego sezonu w ogóle się nie odbędą. Dwa mecze barażowe o wejście do elity, które Wisła miała zorganizować w Warszawie, stoją pod znakiem zapytania. – Nie mamy gdzie ich rozegrać, możliwe, że oddamy je walkowerem – usłyszał serwis Gazety Wyborczej od działaczy klubu, którzy winę zrzucają na organizatorów baraży, czyli Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej. – Takiego zamieszania nie widzieliśmy nigdy – mówią. Czy słusznie? Wisła została powołana do życia przed trzema laty. W tym sezonie wygrała I ligę i ma możliwość gry o wejście do Orlen Ligi. Gdyby stołecznym siatkarkom się udało, byłyby pierwszym żeńskim zespołem z Warszawy w najwyższej klasie od 2003 r. Rywalkami Wisły miało być KSZO Ostrowiec – najsłabsza drużyna zeszłego sezonu Orlen Ligi. Tyle że regulamin ich rywalizacji nie jest jasny do dziś.Organizatorzy pierwszy komunikat do klubów wysłali ledwie przed miesiącem, ale w ciągu ostatnich 10 dni zmieniali zapisy aż czterokrotnie. – W momencie gdy regulaminy ustalane są w trakcie sezonu, to równie dobrze ktoś może nas poinformować, że o tym, kto w której lidze zagra, zadecyduje rzut monetą. To karygodne – mówi trener Wisły Mirosław Zawieracz. Najwięcej emocji wzbudzają terminy meczów. Początkowo pierwsze dwa spotkania miały odbyć się 26 i 27 kwietnia w Ostrowcu, a kolejne – 3 i 4 maja w Warszawie. Ale PLPS zmienił datę meczów i wyznaczył je na 22 i 23 kwietnia w Ostrowcu oraz 27 i 28 kwietnia w Warszawie problem w tym, że hala na Bemowie, w której grają i trenują siatkarki Wisły, jest wówczas zarezerwowana dla walczących o awans do ekstraklasy koszykarzy Legii.

PLPS początkowo przychylił się do prośby Wisły, by wrócić do pierwotnych terminów, ale potem odwołał obietnicę i niekorzystny dla Wisły termin nazwał ostatecznym. – Próbowaliśmy dogadać się, by pierwsze dwa mecze rozegrać w Warszawie, a dopiero kolejne w Ostrowcu, ale PLPS odpisał, że nie ma takiego tematu – mówią pracownicy klubu. Problemem jest też ustawa o organizacji imprezy masowej, której datę i miejsce należy zgłosić co najmniej 30 dni wcześniej. Bez potrzebnej zgody na mecz może przyjść tylko 299 osób. Dochodzi wówczas do absurdów – jak podczas pucharowego meczu z Chemikiem Police, kiedy policja liczyła widzów, a „nadprogramowych” wypraszała.

Atmosfera jest gorąca, bo działacze Wisły oskarżają organizatora baraży o faworyzowanie drużyny z Orlen Ligi. Ma o tym świadczyć nie tylko zamieszanie z terminami meczów, lecz także m.in. zmiany piłek – w I lidze gra się tymi marki Molten, w elicie – marki Mikasa. – To kompletnie zaburza cykl naszych przygotowań – mówi trener Zawieracz. – Apelujemy o spokój, nie chcemy nikomu zrobić krzywdy – mówi rzecznik PLPS-u Kamil Składowski. – Wokół barażu jest dużo emocji, toczą się gierki To budzi niepokój. Nie wyobrażam sobie, że jeden z zespołów nie przystąpi do turnieju. Problemy z halą ma i Wisła, i KSZO. Liczę na kompromis – dodaje.

Od dawna było wiadomo, że zagramy piłkami Mikasy. Takimi gra się w Orlen Lidze, a przecież rywalizacja toczy się o udział w elicie. Wisła miała czas, by do piłek się przyzwyczaić. Podobna sytuacja jest w męskiej PlusLidze, ale tam nikt nie robił z tego problemu – dodaje Składowski. Konfliktem zainteresowały się jednak władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W środę sprawę będzie próbował wyjaśnić wiceprezes PZPS-u Jacek Sęk. W rozmowach będą uczestniczyć działacze Wisły oraz Wojciech Czayka, prezes zarządu PLPS.

Autor: Piotr Wesołowicz, więcej  w serwisie warszawa.wyborcza.pl

źródło: warszawa.wyborcza.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, I liga kobiet, Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-04-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved