Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Chinki w trzech setach rozprawiły się z Brazylijkami

WGP: Chinki w trzech setach rozprawiły się z Brazylijkami

W drugim meczu finałowego turnieju I dywizji World Grand Prix reprezentacja Chin podejmowała Brazylię. Ku uciesze miejscowej publiczności Chinki nie pozwoliły rywalkom z Ameryki Południowej na ugranie chociażby seta. Siatkarkom z Brazylii niewiele zabrakło, by przedłużyć losy rywalizacji, jednak w końcówce trzeciego seta więcej szczęścia miały ich przeciwniczki.

Początek spotkania był wyrównany, żadna z drużyn nie była w stanie osiągnąć większego prowadzenia. Po kolejnym skutecznym ataku Zhu Ting o czas musiał prosić trener Jose Roberto Lages Guimaraes (11:13). Jego podopieczne coraz częściej się myliły i nie potrafiły znaleźć sposobu na zatrzymanie gospodyń turnieju. Utrzymywały one bowiem bezpieczną dwupunktową przewagę przeważnie do samego końca. W decydującym momencie udało im się ją nawet powiększyć do trzech oczek (22:19). Głównie dzięki świetnej dyspozycji na siatce. Natalia Pereira wzięła sprawy w swoje ręce (23:22), lecz trzy kolejne wymiany padły łupem rywalek.

Po zmianie stron jeszcze drużyny nie zdążyły na dobre zadomowić się na boisku, a już brazylijski szkoleniowiec musiał wykorzystać przerwę. Skuteczne zagrywki Yuan Xinyue spowodowały, że było 4:0. Miejscowe nie zwalniały tempa, po mocnym zbiciu Gong Xiangyu jej ekipa prowadziła 6 oczkami na przerwie technicznej. Blok był bez wątpienia atutem azjatyckiej drużyny (14:9). Gdy ta złapała chwilową zadyszkę, przeciwnik to wykorzystał i zniwelował dystans. Chinki szybko udowodniły, że był to wypadek przy pracy i z 17:15 zrobiło się… 25:17.

Wydawało się, że Azjatki nie oddadzą już inicjatywy, zwłaszcza że w ataku nie zawodziła Yuan Xinyue czy Zhu Ting. Jednakże w decydującym momencie Brazylia zaczęła z powodzeniem odczytywać zamiary rozgrywającej chińskiej ekipy. Ponownie kluczowe piłki skończyła Natalia Pereira. Zawodniczki z Ameryki Południowej miały nawet piłkę setową, ale ze stanu 24:22 zrobiło się 24:24. Walka była zacięta, ale blokiem na wagę zwycięstwa popisała się Zhang Changning (29:27).

Chiny – Brazylia 3:0
(25:22, 25:17, 29:27)

Chiny: Zhu (16), Zhang (15), Gao (9), Yuan (9), Gong (5), Ding (4), Lin (libero) oraz Li
Brazylia: Caixeta (18), Da Silva Ana Carolina (12), Pereira (12), Montibeller (9), Da Silva Adenizia (7), Ratzke, Pinto (libero) oraz Carneiro, Francisco, Costa i Marinho