Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > WGP: Brazylijki wciąż w grze po wygranym tie-breaku

WGP: Brazylijki wciąż w grze po wygranym tie-breaku

Reprezentacja Brazylii po wczorajszej porażce z Chinami musiała wygrać swoje drugie spotkanie grupowe, by zachować jakiekolwiek szanse na grę w półfinale. Canarinhes przegrywały już z Holenderkami 1:2, ale doprowadziły do tie-breaka i pokonały zespół Pomarańczowych 3:2, tym samym gwarantując już awans Chinkom. Holenderki by zagrać w półfinale, muszą wygrać jutrzejszy mecz z Chinami, w przeciwnym razie o medale zagra Brazylia.

Spotkanie ostatniej szansy Brazylijki rozpoczęły dość niemrawo, ale szybko się pozbierały i na pierwszej przerwie technicznej prowadziły już 8:5. Po asie serwisowym Rosamarii było już 10:6, ale wówczas do głosu doszła Celeste Plak, a po ataku Robin de Kruijf był już remis 14:14. Zacięta walka punkt za punkt trwała już do końca seta, żaden z zespołów nie był w stanie odskoczyć na więcej niż jeden punkt. W końcówce przy stanie 25:25 w ataku pomyliła się Rosamaria, a Plak dokończyła dzieła i Pomarańczowe prowadziły 1:0. Początek drugiej partii to popis Natalii Pereiry i prowadzenie 5:0 Canarinhes. Co ciekawe Brazylijki w jednej chwili roztrwoniły tę przewagę – po asie serwisowym Maret Balkestein-Grothues był już remis 6:6. Dzięki dobrej grze Tandary Caixety Brazylijki znów odskoczyły na kilka punktów, ale Holenderki powoli, lecz skutecznie odrobiły straty przed drugą przerwą techniczną, doprowadzając do remisu 15:15. Końcówka to znów zacięta gra punkt za punkt. Przy stanie 24:22 dla Brazylii Pomarańczowe obroniły piłkę setową, a trener Ze Roberto poprosił o przerwę. Po niej jedna z rywalek popsuła zagrywkę i w meczu był już remis 1:1.

Na początku trzeciego seta Holenderki po błędach rywalek szybko wyszły na prowadzenie 5:1, a na pierwszej przerwie technicznej miały trzy punkty przewagi. Świetnie znów w ataku spisywała się Celeste Plak i Pomarańczowe pewnie prowadziły 16:11. Po przerwie technicznej Brazylijki doszły do głosu i odrobiły straty, doprowadzając do wyniku 17:16 dla rywalek. W końcówce znów lepsze okazały się podopieczne trenera Jamie Morrisona, które po skutecznym bloku rezerwowej Nika Daalderop wygrały 25:22 i ponownie objęły prowadzenie w tym spotkaniu. Postawione pod ścianą Brazylijki dobrze rozpoczęły kolejną partię, po skutecznych atakach Natalii Pereiry i Tandary prowadziły 10:6, jednak po własnych błędach straciły przewagę i pozwoliły rywalkom doprowadzić do remisu 11:11. Na drugiej przerwie technicznej Canarinhes ponownie miały jednak trzy punkty przewagi, a po niej podopieczne Ze Roberto mimo ambitnej postawy rywalek nie oddały już prowadzenia. Czwartego seta wynikiem 25:22 zakończyła skutecznym atakiem Tandara i Brazylijki doprowadziły do wyrównania.

Tie-break rozpoczął się od atomowego uderzenia Celeste Plak, ale po chwili to Canarinhes były na prowadzeniu, po ataku Rosamarii wygrywały 3:1. Brazylijki znalazły receptę na Plak i przy stanie 5:1 dla rywalek o przerwę poprosił trener Jamie Morrison. Po niej Pomarańczowe wygrały dwie kolejne wymiany, jednak zmiana stron po zepsutej zagrywce Holenderek nastąpiła przy stanie 8:4 dla Brazylii. Podopieczne trenera Ze Roberto utrzymywały bezpieczną przewagę (11:8), Jamie Morrison poprosił jeszcze o przerwę przy stanie 13:10 dla rywalek, ale nie zdołał już odwrócić losów tego meczu. W końcówce ataki Tandary i Rosamarii Montibeller wygrały 15:11 i wciąż mają szansę na awans do półfinału.

Brazylia – Holandia 3:2
(25:27, 25:23, 22:25, 25:22, 15:11)

Brazylia: Tandara (25), Rosamaria (22), Natalia (16), Carolina (12), Adenizia (4), Roberta, Suelen (libero) oraz Ana Beatriz (7), Macris, Amanda, Gabriella (libero) i Monique
Holandia: Plak (28), De Kruijf (17), Balkestein-Grothues (14), Belien (10), Buijs (4), Dijkema (2), Knip (libero) oraz Daalderop (9), Luttikhuis (3), Stoltenborg, Jasper i Koolhaas