Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > Uniwersytety silne na plaży

Uniwersytety silne na plaży

W dniach 17-19 czerwca 2016 na plaży w Gdyni rozegrano finał Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Zawody zorganizował Klub Uczelniany AZS Uniwersytet Gdański, przy współpracy z AZS-em Organizacją Środowiskową w Gdańsku i Gdyńskim Centrum Sportu.

Z awansujących par z różnych przyczyn nie pojawiło się 5 duetów (1 damski i cztery męskie). – Przyczyny absencji tych par były różne. Kiedy kontuzja lub choroba eliminuje zespół z udziału w zawodach, wiadomo, że nic nie da zrobić – wydarzenie losowe, jednak kiedy zawodnicy zamiast zagrać w największej i najważniejszej imprezie akademickiej wybierają inny turniej w Nysie, pozostaje żal. Oczywiście nie można zmusić uczestników do udziału. Z pewnością nadal trzeba pracować nad tym, aby w terminie finału AMP nie było innych znaczących imprez – mówił organizator imprezy, Piotr Walczak.

W klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej 2016 aż cztery miejsca na podium zajęły uniwersytety. Jedyne „rodzynki” to siatkarki AWF-u Kraków, które sięgnęły po brąz. Pozostałe miejsce podzieliły między sobą uczelnie z Warszawy i Gdańska. W rywalizacji panów mistrzem Polski została Politechnika Gdańska, a dwa kolejne miejsca zajęły „uniwerki” z Łodzi i Warszawy.

A kto sięgnął po laury w klasyfikacji par? W rywalizacji pań najlepsze okazały się siatkarki z Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatecznie z przyczyn losowych nie doszło do bratobójczego finału pomiędzy parami ze stolicy. Mistrzyniami Polski zostały Sylwia Pilarek/Małgorzata Zaciek, a po srebro sięgnęły Aleksandra Filip/Izabela Soja. Do meczu o brązowy medal (ze względu na kontuzję jednej z siatkarek Uniwersytetu Łódzkiego) nie doszło. Brązowe medale ostatecznie otrzymały zawodniczki AWF-u Kraków – Agnieszka Gruczek/Justyna Tomala. Patrząc na formę siatkarek AZS-u UW na finale AMP, z pewnością z nadzieją możemy patrzeć na zbliżające się EUSA Games w Chorwacji, gdzie obie pary reprezentować będą Polskę.

W turnieju panów rozegrano oba mecze o medale. Brązowy krążek po bardzo zaciętym meczu zdobyła para PWSZ Nysa. Bartłomiej Dzikowicz/Mateusz Biernat po zaciętym pojedynku pokonali w trzech setach duet Uniwersytetu Łódzkiego – Adama Maniosa/Michała Koryckiego 2:1 (28:26, 14:25, 15:12). Pierwszego seta wygrała para z Nysy, by w drugim ulec do 14. Ostatecznie losy brązowego medalu rozstrzygnęły się w tie-breaku. Obserwatorzy zawodów zgodnie określili ten mecz najlepszym w całym turnieju. Wynik boju o I miejsce stał się jasny po dwóch setach. Po wielu latach uczestnictwa w Akademickich Mistrzostwach Polski złoty medal wywalczył Mateusz „Radar” Radojewski, który w parze z Kamilem Radzikowskim (Uniwersytet Przyrodniczy Poznań) pokonał rywali z AWF-u Wrocław – parę Dariusz Tkaczuk/Tomasz Wierzbicki 2:0 (25:16, 25:15).