Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-22: Złote medale dla par rosyjskich

ME U-22: Złote medale dla par rosyjskich

Triumfem rosyjskich par zakończyły się mistrzostwa Europy do lat 22 w siatkówce plażowej. W turnieju męskim Oleg Stojanowskij i Artiom Jarzutkin pokonali w finale norweską parę Berntsen/Mol, brąz przypadł Austriakom. W turnieju żeńskim na najwyższym stopniu podium stanęły Swietłana Chłomina i Nadieżda Makroguzowa, które w finale okazały się lepsze od rumuńskiej pary Matei/Vaida. Brąz przypadł w udziale Niemkom.

W meczu półfinałowym pomiędzy norweską parą Mathias Berntsen/Anders Mol a Francuzami Arnaud Loiseau i Arnaud Gauthier-Rat emocji było jak na lekarstwo. W pierwszym secie Francuzi próbowali jeszcze walczyć i zdobyli 18 punktów, w drugim zostali całkowicie zdominowani przez Norwegów. Ci ostatni wygrali do 7 i pewnie awansowali do finału. W drugim meczu półfinałowym Oleg Stojanowskij i Artiom Jarzutkin z Rosji zmierzyli się z austriacką parą Pristauz/Buchegger. W pierwszym secie pogromcy Polaków z meczu ćwierćfinałowego wygrali do 18, w drugim pogrążyli rywali i pokonali ich do 14.

Mecz o 3. miejsce w turnieju był niezwykle zacięty, chociaż skończył się w dwóch setach. W obu Austriacy pokonali Francuzów na przewagi i dzięki temu Moritz Pristauz i Paul Buchegger stanęli na najniższym stopniu podium i odebrali brązowe medale mistrzostw Europy do lat 22. W meczu finałowym Rosjanie pewnie i wysoko wygrali pierwszego seta do 14, co zapowiadało szybkie i łatwe zwycięstwo. W drugiej partii Norwegowie jednak zrewanżowali się wygraną do 17 i doprowadzili do remisu. O złotym medalu decydował więc zacięty tie-break, w którego emocjonującej końcówce (17:15) lepsi okazali się Rosjanie. Tym samym Oleg Stojanowskij i Artiom Jarzutkin zostali mistrzami Europy w siatkówce plażowej do lat 22, Norwegowie musieli zadowolić się srebrnymi medalami.

(21:14, 17:21, 17:15)

W turnieju żeńskim półfinały były niezwykle emocjonujące. W meczu szwajcarskiej pary Dunja Gerson/Esmée Böbner z Rosjankami Swietłaną Chłominą i Nadieżdą Makroguzową pierwszy set padł łupem tych pierwszych, które wygrały do 15. W drugim, zaciętym secie końcówkę na swoją korzyść rozstrzygnęły jednak Rosjanki, doprowadzając tym samym do tie-breaka. W nim przewaga Chołominy i Makroguzowej była już duża, Rosjanki wygrały 15:8 i zameldowały się w finale. W drugim meczu półfinałowym zmierzyły się Adriana-Maria Matei i Beata Vaida z Rumunii oraz niemiecka para Lisa Arnholdt i Leonie Welsch. Pierwszy set trwał rekordowo długo i po niezwykle emocjonującej końcówce padł łupem Niemek (31:29). W drugim siatkarki z Rumunii zrewanżowały się rywalkom i wygrały do 16. Kolejne emocje był znów w końcówce tie-breaka, znów rozstrzyganego na przewagi. Rumunki i tym razem były lepsze, wygrywając 22:20.

W meczu o trzecie miejsce w turnieju Niemki nie dały większych szans swoim rywalkom ze Szwajcarii i pewnie wygrały w dwóch setach do 18 i 12. Lisa Arnholdt i Leonie Welsch zdobyły więc brązowe medale mistrzostw Europy do lat 22. W meczu finałowym również zabrakło emocji. Rosjanki całkowicie zdominowały wydarzenia na boisku i pewnie triumfowały w dwóch setach do 15. Swietłana Chłomina i Nadieżda Makroguzowa stanęły na najwyższym podium i zdobyły tytuł mistrzyń Europy do lat 22. Srebrne medale przypadły Rumunkom Adrianie-Marii Matei i Beacie Vaida.