Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > ME U-20: Złote medale dla rosyjskich duetów

ME U-20: Złote medale dla rosyjskich duetów

We Włoszech zakończyły się mistrzostwa Europy U-20 w piłce siatkowej. Zarówno w rywalizacji panów, jak i pań triumfowały rosyjskie pary – Wasilij Iwanow i Siergiej Gorbienko oraz Marija Woronina i Marija Boczarowa. Polskie duety – Kłoda/Jundziłł i Krzyżanowski/Lewicki uplasowały się na 9. lokacie.

W sobotę rozegrana została pierwsza część fazy pucharowej, czyli baraże, 1/8 finału oraz ćwierćfinały. W niedzielę przyszedł czas na półfinały oraz walkę o medale. Po sobotnich zmaganiach w rywalizacji panów pozostały następujące duety: Iwanow/Gorbienko, Breer/Haussener, Blom/de Groot oraz pogromcy Polaków z 1/8 finału – Platre/Faure. Natomiast w rywalizacji pań w strefie medalowej znalazły się: Orsi Toth/They, van Driel M./Stam, Woronina/Boczarowa i Varrassi/Ferraris.

Jako pierwsze na boisko wybiegły panie. W pierwszym półfinale zmierzyły się dwa duety włoskie – Orsi Toth/They i Varrassi/Ferraris. Faworytkami tej rywalizacji były niewątpliwie Reka Orsi Toth i Chiara They. Turniejowa jedynka potwierdziła swoje umiejętności. Chociaż w obu setach Dalila Varrassi i Carolina Ferraris starały się powalczyć z rodaczkami, w końcówkach więcej pewności miały Toth/They i to one po niespełna półgodzinnej grze awansowały do finału. W drugim półfinale było znacznie więcej ciekawych akcji. Pierwszy set holendersko-rosyjskiego starcia był niezwykle emocjonujący, a rozstrzygał się w walce na przewagi. Triumfowały w nim Marija Woronina i Marija Boczarowa. Podłamane takim rozwojem sytuacji Mexime van Driel oraz Katja Stam w drugim secie nie były już w stanie nawiązać wyrównanej walki i druga partia padła łupem Rosjanek w stosunku 21:13.

Mecz o trzecie miejsce pań był najbardziej jednostronnym niedzielnym pojedynkiem. Reprezentantki gospodarzy nie potrafiły znaleźć argumentów, by przeciwstawić się Holenderkom i to van Driel oraz Stam cieszyły się z miejsca na podium w mistrzostwach Starego Kontynentu. Znacznie więcej emocji było w spotkaniu finałowym. Mecz o pierwsze miejsce lepiej rozpoczęły gospodynie, które wygrały inauguracyjną partię 21:19. Woronina i Boczarowa nie miały jednak zamiaru odpuszczać. Rosjanki zdominowały kolejnego seta, nie pozwalając Włoszkom zdobyć nawet dziesięciu punktów. Tie-break był niezwykle zacięty. Do końca toczyła się walka o zwycięstwo. Ostatecznie po ponad czterdziestu minutach walki złote medale zdobyły siatkarki z Rosji.

(21:19, 9:21, 13:15)

Po półfinałach pań kibice mogli śledzić półfinały mężczyzn. Oba były znacznie bardziej zacięte niż mecze kobiet. Pierwszy z nich bardzo dobrze rozpoczęli Timothée Platre i Théo Faure, wygrywając do 19. Kluczowy dla wyłonienia finalisty okazał się drugi set. Po przedłużonej grze na przewagi zwycięstwo zdołali wyrwać Szwajcarzy. W trzeciej odsłonie Florian Breer i Yves Haussener poszli za ciosem i wygrywając 15:9, dostali szansę walki o złoto. Chociaż faworytami drugiego meczu półfinałowego byli Wasilij Iwanow oraz Siergiej Gorbienko, Mees Blom i Yorick de Groot nie mieli zamiaru odpuszczać. Po pierwszym, wygranym przez Rosjan 21:18 secie w drugiej partii podobnie jak w pierwszym półfinale 24:22 triumfowali Holendrzy. Emocji nie zabrakło również w tie-breaku, jednak pewniej rozegrali go reprezentanci Rosji, wygrywając do 13.

W meczach o medale w rywalizacji panów kibice nie obejrzeli żadnego tie-breaka. Spotkanie o brąz wygrali Platre/Faure. Chociaż Blom/de Groot w obu setach starali się prowadzić wyrównaną walkę, w końcówkach Francuzi kontrolowali sytuację, wygrywając do 19 i 18. Podobnie rzecz się miała w rywalizacji finałowej. Rosjanie od początku do końca utrzymywali koncentrację i po 35 minutach walki cieszyli się z triumfu w mistrzostwach Europy U-20.