Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Turczynki mistrzyniami świata do lat 23

Turczynki mistrzyniami świata do lat 23

Triumfem reprezentacji Turcji zakończyły się rozgrywane w Ljubljanie mistrzostwa świata do lat 23 siatkarek. W finale Turczynki pokonały 4:0 drużynę Słowenii. Brąz przypadł Bułgarkom, które w meczu o 3. miejsce wygrały z Dominikaną.

Ostatni dzień mistrzostw świata U-23 siatkarek w Ljubjanie to najważniejsze mecze o miejsca. O 7. miejsce w turnieju rywalizowały dwie azjatyckie drużyny – Chiny i Tajlandia. Mecz dużo lepiej rozpoczęły Tajki, które pierwszego seta wygrały na przewagi 16:14, w drugim triumfowały do 12 i prowadziły już 2:0. Chinki przebudziły się w secie trzecim, w którym rozbiły rywalki do 4. Kolejny set znów był emocjonujący, a siatkarki z Państwa Środka wygrały 16:4, by w kolejnej partii znów rozbić zespół Tajlandii do 3. Ostatni set znów rozstrzygał się na przewagi – ponownie lepsze były siatkarki z Chin, które do zwycięstwa poprowadziła Meili Song (16 punktów).

W meczu o 5. miejsce po raz drugi w tym turnieju Brazylia zmierzyła się z Kubą. Był to rewanż za mecz grupowy, w którym lepsze okazały się Kubanki, zamykając tym drogę rywalkom do półfinału. Canarinhes skutecznie zrewanżowały się siatkarkom z Karaibów, wygrywając to spotkanie bez straty seta. Brazylijki wygrywały do 12, 6, 8 i 13, mając przewagę przez całe spotkanie. Dobre spotkanie rozegrały Mayany Souza (10 pkt.) oraz Drussyla Costa (9 pkt.). Brazylia zakończyła turniej na 5. miejscu, Kubanki na szóstym.

Mecz o brązowy medal pomiędzy Dominikaną a Bułgarią od wygranej pierwszej partii rozpoczęły siatkarki z Ameryki Środkowej. Bułgarki szybko wróciły do swojej gry i dwie kolejne partie wygrały do 8 i 11, obejmując prowadzenie w meczu. Dominikanki wygrały jeszcze czwartego seta po walce na przewagi 18:16, doprowadzając do remisu. Reprezentacja Bułgaria w dwóch ostatnich setach nie dała rywalkom szans i wygrała całe spotkanie 4:2. Najskuteczniejsze w drużynie brązowych medalistek mistrzostw świata do lat 23 były Silwana Czałszewa (16 pkt.) oraz Gergana Dimitrowa (15 pkt.).

W finale spotkały się reprezentacje Turcji i Słowenii. Gospodynie od samego początku miały problem z zatrzymaniem ataków rywalek, które z seta na set śmielej poczynały sobie na boisku. Siatkarki z Turcji wygrywały do 12, 11 i 13. Podopieczne trenera Alessandro Chiappiniego w secie ostatniej szansy przegrały do 8 i zakończyły turniej na drugim miejscu z tytułem wicemistrzyń świata do lat 23. Turcję do złotego medalu poprowadziła Ebrar Karakurt (13 pkt.). – Finał zagraliśmy w końcu tak, jak powinniśmy. W niektórych ustawieniach jeszcze popełnialiśmy błędy, ale szybko znaleźliśmy receptę. Ciężko mi wyrazić to, co czuję, słowami. Jestem szczęśliwy – mówił po meczu Ataman Guneyligiil, trener mistrzyń świata do lat 23. – Największym problemem dzisiaj było to, że pozwoliliśmy rywalkom na ich grę. Nie wywarliśmy na nich presji i grały coraz lepiej. Nadal jestem jednak bardzo dumny ze swojego zespołu. To świetny rezultat i bardzo ważny wynik dla seniorskiej siatkówki w Słowenii w przyszłości – przyznał po meczu trener Słowenii, Alessandro Chiappini.

MVP turnieju: Hande Baladin (Turcja)
Najlepsze przyjmujące: Hande Baladin (Turcja), Madeline Jazmin Guillen (Dominikana)
Najlepsze środkowe: Sasa Planinsec (Słowenia), Beyza Arici (Turcja)
Najlepsza libero:  Żana Todorowa (Bułgaria)
Najlepsza rozgrywająca: Eva Mori (Słowenia)
Najlepsza atakująca: Iza Mlakar (Słowenia)