Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Turcja K: Zadyszka Fenerbahce, wygrana Besiktasu

Turcja K: Zadyszka Fenerbahce, wygrana Besiktasu

W Turcji na parkiety po miesięcznej przerwie powróciły siatkarki. Bez problemy swoje mecze wygrały Eczacibasi, Vakifbank i Galatasaray, niespodziewanie punkt zgubiła drużyna Fenerbahce. Pewne zwycięstwo z najsłabszą drużyną w lidze odniósł Besiktas Stambuł, w barwach którego występuje Maja Tokarska.

W meczu Eczacibasi Stambuł z Beylikdüzü Ihtisas Stambuł trudno było spodziewać się niespodzianki i takowej nie było. Lider w trzech szybkich setach rozprawił się z rywalem, nie pozwalając gościom nawet zbliżyć się do granicy 20 punktów. 14 punktów w tym spotkaniu zdobyła Bursa Kilicli, o dwa punkty mniej Jordan Larson. Eczacibasi wciąż pozostaje liderem tureckiej ekstraklasy, mając dwa punkty przewagi nad Vakifbankiem i Fenerbahce. Vakifbank 3:0 pokonał Halkbank Ankara, a trener Giovanni Guidetti mógł w tym spotkaniu sprawdzić zawodniczki rezerwowe. Cały mecz na ławce spędziła Zhu Ting, a po 10 punktów zdobyły Milena Rasić i Lonneke Sloetjes, która grała tylko w dwóch pierwszych setach. Vakifbank w środę w rozgrywkach Ligi Mistrzyń podejmie zespół Budowlanych Łódź.

Niespodziewanie punkt straciła drużyna Fenerbahce, która wprawdzie pokonała piąty w tabeli zespół Bursa B.Şehir Belediye, ale dopiero po tie-breaku. Pierwsze dwa sety padły łupem gości i w Stambule zapachniało sensacją, jednak podopieczne trenera Jana de Brandta wzięły się ostro do pracy. Wygrały dwa kolejne sety do 13, a w tie-breaku pokonały rywala 15:9. Duży udział w tej wygranej miały Polina Rahimowa (24 punkty) oraz Natalia Pereira (18) i Eda Erdem (17). Swój mecz wygrała również zajmująca czwarte miejsce w tabeli drużyna Galatasaray. Mimo porażki w pierwszym secie wyjazdowego meczu z Nilüfer Belediye Bursa siatkarki Galatasaray wygrały trzy kolejne partie i zgarnęły trzy punkty. Najskuteczniejsze w tym meczu były Tatiana Koszelewa (24 punkty) oraz Dobriana Rabadżijewa (18) i Neslihan Demir (16).

Piątą wygraną w tym sezonie odniósł zespół Besiktasu, który nie miał najmniejszych problemów z rozbiciem na wyjeździe najsłabszej drużyny tego sezonu – Ilbanku Ankara. Maja Tokarska rozegrała całe spotkanie, zdobywając w nim 8 punktów – 4 w ataku (67% skuteczności), dwa blokiem i dwa po asach serwisowych. Najwięcej punktów dla Besiktasu zdobyły Olesia Rychliuk (15), Olga Biriukowa (14) i Seyma Ercan (13). W ostatnim meczu 12. kolejki tureckiej ekstraklasy Seramiksan Manisa przegrał po tie-breaku we własnej hali z Çanakkale Bld. Ankara.