Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Thibault Rossard: Drużyna potrzebuje presji, żeby dobrze grać

Thibault Rossard: Drużyna potrzebuje presji, żeby dobrze grać

fot. Aleksandra Twardowska

Siatkarze reprezentacji Francji w XV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera stanęli na drugim stopniu podium. W turnieju ulegli jedynie Kanadzie, grając mocno eksperymentalnym składem. – Nie mieliśmy zbyt dobrego czucia boiska, jednak bez względu na to wygraliśmy dwa spotkania i na tym etapie przygotowań traktujemy to jako dobry prognostyk – skomentował w rozmowie ze Strefą Siatkówki przyjmujący francuskiej kadry, Thibault Rossard.

W XV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera zaprezentowaliście się z dobrej strony, nie licząc ostatniego meczu z reprezentacją Kanady.Thibault Rossard: Tak, w spotkaniu z Kanadą został zmieniony prawie cały skład i moim zdaniem ciężko nam się grało. Trzeba jednak przyznać, że rywale zaprezentowali się bardzo dobrze, świetnie rozgrywali, co zdecydowanie utrudniło nam grę.

Patrząc przez pryzmat tego, że mieliście dwa tygodnie wolnego i dopiero rozpoczęliście porządne przygotowania do mistrzostw Europy, jak oceni pan aktualną formę zespołu w turnieju?

Patrząc w szerszej perspektywie, myślę, że jest całkiem dobrze. Wygraliśmy dwa mecze z mocnymi rywalami. Oczywiście nie mówię o tym ostatnim pojedynku. Trudno się gra, kiedy na boisku pojawia się całkowicie nowy skład. Nie mieliśmy zbyt dobrego czucia boiska, jednak bez względu na to wygraliśmy dwa spotkania i na tym etapie przygotowań traktujemy to jako dobry prognostyk.

W dwóch pierwszych dniach rozegraliście aż dwa tie-breaki, a z tego co wiem, nie mieliście przed przyjazdem do Krakowa łatwych treningów. Czujecie to w kościach?

Tak, każdy z nas jest zmęczony i w tym ostatnim spotkaniu chcieliśmy dać z siebie wszystko, ale – jak było widać, nie wszyscy są w szczytowej formie fizycznej. To jednak jest normalne na tym etapie przygotowań i jestem przekonany, że na samych mistrzostwach Europy pojawimy się w o wiele lepszej dyspozycji, pomimo tego, że nie mamy już zaplanowanych żadnych dodatkowych meczów kontrolnych.

Historia lubi się powtarzać? W 2015 roku Francja również brała udział w Memoriale Wagnera, również wygrała Ligę Światową, a potem zdobyła złoty medal mistrzostw Europy…

2015 rok był wspaniały w historii francuskiej siatkówki i pozostaje mi tylko liczyć na to, że uda nam się tę historię powtórzyć.

Mniej więcej właśnie od 2015 roku reprezentacja Francji uważana jest za jeden z najlepszych zespołów na świecie. Przyzwyczailiście się już do gry z presją faworyta?

Chyba tak. Naszym celem jako drużyny jest teraz ponowne wygranie mistrzostw Europy, chcemy w nich dojść jak najdalej, jak to tyko możliwe. Czujemy tę presję, bo musimy osiągnąć dobry wynik, ale moim zdaniem drużyna potrzebuje tej presji, aby grać dobrze.

W waszej reprezentacji pojawiło się kilku młodszych zawodników. Nie licząc meczu z Kanadą, wydaje się, że nie obniżyło to poziomu całego zespołu.

Tak, kiedy tylko nie zmieniamy całej szóstki, cały czas gramy na dobrym poziomie. (śmiech) W spotkaniu z Kanadą nie byliśmy w stanie znaleźć odpowiedniego wyjścia z sytuacji na wydarzenia na parkiecie. W trakcie sezonu młodsi siatkarze pokazali jednak, że mogą wejść na boisko i pokazać na co ich stać, a Francja nadal może wygrać mecz.

Największa rywalizacja o miejsce we francuskiej kadrze jest właśnie na pozycji przyjmującego.

Walczyliśmy o miejsce w 14-osobowym składzie, walczymy o miejsce w pierwszej szóstce. Wszystko zależy od aktualnej dyspozycji. Ja osobiście będę dawał z siebie wszystko i zawsze będę chciał się pokazać z jak najlepszej strony i zobaczymy, kto wywalczy sobie miejsce na boisku.

Pomimo tego w jednym meczu memoriału miał pan epizody na pozycji atakującego.

Tak, ale tylko dlatego, że nasz drugi atakujący – Jean Patry, miał problemy z kolanem, to było jednak tylko jednorazowe. Nadal jestem przyjmującym. (śmiech)

Kibice z Rzeszowa trochę się martwią, czy nie wybierze pan jednak Chin?

Nie, nie wybiorę. (śmiech) Po mistrzostwach Europy wracam do Rzeszowa.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-08-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved